środa, 18 września
07:17

Pinczerek tanio

KotKot

Niebezpiecznie zrobiło się w Wielkopolsce. Znaleźliśmy się pod ostrzałem. I nie ma w tym cienia metafory, cienia przesady. Strzelają do nas, nawet kiedy nie mają broni. Jak pewien mieszkaniec Ostrzeszowa. To miasto w Kaliskiem. Otóż on chętnie postrzelałby do swego sąsiada - nie ukrywajmy - prawie każdego z nas nachodzi czasem taka ochota - ale nie miał na składzie strzelby. Ale ochota na ostrzelanie gniotła go do tego stopnia, że chwycił kamienie, jakie tam miał na podwórku i dawaj rzucać nimi przez sąsiedzki płot. Zrobiła się sytuacja jak z „Samych swoich”, tylko, że pan z Ostrzeszowa okazał się bardziej zajadły niż Kargul i Pawlak razem wzięci.
Kiedy już wytłukł szyby i pogruchotał karoserię w oplu sąsiada, poczuł, że naprawdę w tym ostrzale zasmakował. Spodobało mu się do tego stopnia, że po prostu nie był w stanie przestać. Jak zjawił się u niego patrol policji, to ostrzeszowianin rzucał dalej. Jak w zapamiętaniu, jak w ekstazie, jak w transie. Z tym, że teraz celował już w policjantów. A gdy zabrakło amunicji, czyli tych kamieni, nie zniechęcał się, nie rezygnował, nie poddawał się. Chwycił leżący na podwórku pieniek i tym pieńkiem cisnął w przedstawicieli prawa i porządku. Tym samym dał współczesny wielkopolski ekwiwalent „walki do ostatniego naboju”.
***
Z kart historii. Z końcem 1960 roku odbyła się w Warszawie pierwsza w Polsce wystawa pudli. Zorganizował ją - z inspiracji Przekroju - Polski Związek Kynologiczny, Sekcja Miłośników Pudli i Chow-Chow. Tu przypominamy: najsłynniejszy polski pudel wabił się Bielik, był pupilem Zygmunta Starego i figuruje na obrazie Jana Matejki „Podniesienie dzwonu Zygmunta” (w lewym dolnym rogu).
A o tej samej porze, lecz w roku 1891, rozpoczął działalność szpital psychiatryczny w Tworkach. Z prominentnych Polaków, których opinia publiczna odsyła „do Tworek” od tamtych czasów, do dziś można by zestawić bardzo ciekawą (i opasłą!) książkę telefoniczną.
Przypomnijmy niegdysiejsze wielkopolskie ogłoszenia drobne. Lustro codziennego życia. Kurier Poznański, grudzień 1938 roku. „Lokomobilę kto wypożyczy na 1-2 tygodni?”; „Prace malarskie wykonam za zabiegi dentystyczne”; „Młode łabędzie odda korzystnie Majętność Lenartowice, poczta Pleszew”; „Detektyw” – wywiady przedślubne, śledzenie osób, wyświetlanie wszelkich spraw. Stary Rynek 71”; „Wypożyczę pieniądze pod zastaw fortepianu”; i wreszcie: „Pinczerek tanio”.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem