środa, 16 października
06:52

Bić w taraban, gdy membrany brak?

„Potrzebujemy edukacji, potrzebujemy wiedzy i świadomości. Należy mówić ludziom, że jeśli coś się nie zmieni, to będą musieli oni nauczyć się żyć w cierpieniu. A ich dzieci będą cierpieć jeszcze bardziej, a wnuki jeszcze bardziej”. (Youba Sokona, były wiceprzewodniczący Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)
Z naszą planetą zaczyna być nie najlepiej. Cywilizacji, jaką znamy, daje się obecnie najwyżej kilkadziesiąt lat. Proponuje się plany ratowania globu, ale ze względu na ciągle przyśpieszające zmiany w przyrodzie oraz ignorowanie problemu przez rządzących, nie patrzy się na nie z optymizmem.
Kolejne alarmujące raporty organizacji zajmujących się tą tematyką nie pozostawiają złudzeń. Ogromne wyspy z plastykowych odpadów, żeglujące po oceanach, wycinka Puszczy Amazońskiej, pompowane do akwenów olbrzymie ilości ścieków. Wymieranie kolejnych gatunków jest zauważalne już praktycznie gołym okiem, a ciągły rozwój przemysłu i drenowanie Ziemi z jej bogactw na jego potrzeby przyśpiesza nieuchronne.
W Polsce jest podobnie jak wszędzie, w niektórych aspektach myślenia o ekologii nawet gorzej. Przywykło się obrońców przyrody zwać ekoterrorystami, lewakami, hipisami, zupełnie nie zwracając uwagi na argumenty, którymi się posługują. Trwają u nas wyręby co chwilę innych fragmentów lasów, co chwilę kolejne gatunki skazuje się na odstrzał, potem z decyzji wycofuje (jak w przypadku bobrów). W ogóle można odnieść wrażenie, że polityka dotycząca łowiectwa opiera się głównie na... polityce. Teraz nasi włodarze planują przecięcie trasą międzynarodową w poprzek Mazur. Protestują mieszkańcy, samorządy i organizacje ochrony przyrody, gdyż budowa tej drogi zakłóci system wodny Wielkich Jezior (mogą zniknąć torfowiska, a np. Śniardwy wyschnąć). Co do wypierania przyrody, wystarczy spojrzeć na nasze miejskie rynki. Wszędzie beton i kostka brukowa, przez brak zadrzewienia wzrosły temperatury w tych miejscach. Nie inaczej jest przecież w Wągrowcu. Tnie się drzewa przy ulicach w miastach i przycina dla ładnego wyglądu żywopłoty. Tym sposobem jest w miastach coraz cieplej podczas upałów oraz brakuje ptactwa, które w tych miejscach się gnieździło (vide: słynny zanik wróbli). W naszym kraju to zresztą jałowe rozważania, bo żaden rząd nie postawi się górnikom, a to właśnie rezygnacja z paliw kopalnych jest głównym postulatem naukowców próbujących odsunąć nieuniknione.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem