czwartek, 23 maja
15:14

Mama 4+

Kolejny program rządowy wchodzi w życie 1 marca 2019 roku – „Mama 4+”, czyli program emerytalny dla matek, które w związku z wielodzietnością nie miały możliwości pracować i uzbierać składki na swoją emeryturę. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w mediach, że rolą państwa jest docenianie i pomoc mamom, którym w późniejszym etapie życia brakuje sił, bowiem swoje życie poświęciły na wychowanie dzieci. Świadczenie to jednak będzie przysługiwało matkom, które urodziły i wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie wróciły do pracy, a skończyły 60 lat. Warte podkreślenia jest, że z programu także korzystać będą ojcowie (w przypadku śmierci matki), bądź kiedy dzieci zostały im przekazane pod opiekę prawną...i nie sposób dalej czytać te uzasadnienia. Trochę przewrotnie, ale bez złośliwości postawię kilka pytań: kto zmuszał „Mamy 4+” do posiadania właśnie tej ilości dzieci? Kto zabraniał „Mamom 4+” powrotu do pracy zawodowej? Dlaczego „Mamy 4-” są dyskryminowane za to, że wiedziały, gdzie jest granica możliwości utrzymania rodziny, zachowując niezależność finansową i pracując zawodowo? Dlaczego wszyscy mają płacić za indywidualne (prywatne) decyzje życiowe innych obywateli? Czy matki posiadające mniej niż 4 dzieci i ich wychowanie, edukowanie łączyły z pracą zawodową, nie są zmęczone? I nie zasługują na wsparcie państwa? Myślę, że czas najwyższy w Polsce wprowadzić do kodyfikacji zawodów zawód rodzic , wyznaczyć oficjalnie pensję od państwa zamiast tych wszystkich świadczeń, wprost ujmując, posiadać obywateli na etacie, odpowiedzialnych za wzrost demograficzny, dając im plan sprzedaży do wykonania na całe życie. W ten sposób przynajmniej, nie będziemy uczyć, że płaci się za sam fakt egzystowania, ale należy wykonać konkretną pracę w określonym czasie, za określoną kwotę wynagrodzenia.
Kolejna akcja „mi się należy” staje się obciążeniem dla budżetu, szacunkowy koszt roczny to ok. 900 mln. zł. I przez Internet przelało się tsunami propozycji, co można za tę kwotę sfinansować. Ale to jest nieistotne, jeśli państwo posiada te środki, chodzi o dwa fakty: kolejny podział społeczny na matki lepsze i gorsze oraz wynagradzanie egzystencji i jednostkowych–prywatnych decyzji obywateli kosztem nas wszystkich. Myślę, że warto edukować od najmłodszych lat, że planowanie rodziny to nie dwa zwierzątka na polu, które mają się ku sobie i idą na żywioł, ale jest to świadoma decyzja dwojga dojrzałych ludzi, którzy realistycznie oceniają swoje możliwości (także finansowe) na założenie rodziny o określonej wielkości, zabezpieczając im byt, edukację i wdrożenie w życie dorosłe w przyszłości.

Komentarze   

 
+1 #2 TED 2019-03-18 13:08
Jak tak patrzeć na te komentarze to dla większości ludzi lepiej jak by własne dzieci wychowywały obce osoby a matki do roboty.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #1 Janko 2019-03-13 09:46
Tych matek w Polsce około 830 tys, z tego 90 % to te po 60-ce. Tych marnych 1100 zł pan załuje za wychowanie 4 i więcej dzieci?
-"...kto zmuszał „Mamy 4+” do posiadania właśnie tej ilości dzieci?" Madrość zyciowa to podpowiedziała. Naturalny instynkt. To te dzieci a nie SUV na trawniku willi jest przyszłościa tych matek i narodu. Zero dzieci to tragedia, jedno porazka, dwójka to tez brak "pełnej chaty" i tego "zycia" w pózniejszym wieku.
"Kto zabraniał „Mamom 4+” powrotu do pracy zawodowej?" - Widzę, ze pojecie o wychowaniu dzieci to ma pan raczej nikłe pisząc takie coś. Pan mysli, ze te matki urodziły 4 w ciagu 8 lat, oddały do złobków i mogą wrócić do pracy? I tyle z wychowania?
"Dlaczego wszyscy mają płacić za indywidualne decyzje życiowe innych obywateli?"_Maj ą, bo dzieci to przyszłośc narodu - dlaczego czyjes dzieci maja orać na pana emeryturę?
I na koniec - nie znam zadnej młodej matki z 4 dzieci. Z trójka na placach ręki policzę ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem