środa, 18 września
07:07

Powietrze

Od pewnego czasu nasza lokalna społeczność zaczęła interesować się jakością powietrza w mieście. Otóż nic bardziej mylnego, ograniczać się tylko do granic miasta, bowiem wycieczka w teren powiatu także nie powinna pozbawiać nas maski antysmogowej. Ważne jest dokonywanie pomiarów, jeszcze ważniejsza edukacja w tym zakresie, ale niestety Polacy to ten rodzaj populacji, która nieukarana nie zrozumie (a i to nie gwarantuje sukcesu pedagogicznego), więc czas zacząć mówić na wprost. Kto śmieci pali i stosuje paliwo do ogrzewania swego domostwa niezgodnie z przeznaczeniem i przyjętymi w cywilizowanym kraju standardami, powinien być karany grzywną w wysokości przekraczającej jego (na przykład) roczne dochody. W tym zakresie nie może być granic tolerancji: albo kogoś stać na mieszkanie w domu jednorodzinnym i stosowanie ogrzewania zgodnego z ekologią, albo go nie stać i musi wyprowadzić się do bloku. Często słyszę od właścicieli domów, że nie mamy pieniędzy na gaz i musimy zbierać opał, gdzie i jaki popadnie...To jest narodowy efekt pędu do posiadania własnego domu za wszelką ceną, szkoda tylko, że za cenę zdrowia i życia ogółu społeczeństwa. Domy od 10 lat w stanie półsurowym, w części zamieszkane, psujące estetykę naszych pięknych polskich miast i terenów wiejskich, z których zimą dym buchający z komina przypomina pożar stulecia, dają jasny dowód na to, jak system legislacyjny w tym zakresie nie tyle kuleje, co są to zapisy na wprost martwe.
A zaczyna się niewinnie, kredyty hipoteczne na budowę dostają ludzie, których dochody nie pozwalają na ich spłatę, zaczyna się budowa wymarzonego domu, która trwa nawet 20 lat, w międzyczasie ładujemy w kocioł co popadnie, ponieważ kasy na ekologiczne ogrzewanie nie ma (bądź jest, ale szkoda), bo jeszcze łazienka jest do wykończenia, ale i tak w okresie tej życiowej inwestycji trzy lub cztery mercedesy na wjeździe się pojawiły. Któregoś dnia doprowadzimy do sytuacji, że woda i powietrze staną się dobrem luksusowym, za który będziemy płacić coraz więcej. Czy już tak może nie jest? Cudownie jest polecieć między innymi do Szwajcarii, stanąć w centrum Zurichu i oddychać świeżym powietrzem, nie patrzeć na dymiące auta i domy. I to nie jest tylko kwestia zamożności narodu, ale świadomości, umiejętności stadnego życia i dobrze rozumianego patriotyzmu, przejawiającego się odpowiedzialnością za wszystkich, a nie za jednostkę. Pozostaje nam nadal żyć aktywnie, codziennie dużo spacerować, ale na bieżni w siłowni, oddychając filtrowanym powietrzem z klimatyzacji.

Komentarze   

 
0 #3 wqdw 2018-12-17 11:03
Niezbyt rozumiem temat lata wstecz wszystkie domy ,firmy itd paliły węglem i szło żyć ? Węgiel był podobny różnej jakości , piece też
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Janowy 2018-12-17 09:30
Cytuję Mieszkanka W.:
Mamy najgorsze powietrze w Unii. Wagrowiec jest wśród 50 najbardziej zasmrodzonych miast w Polsce. Realna poprawa jest możliwa tylko dzieki ograniczeniu wykorzystywania paliw stałych.Niestety walka ze smogiem nie jest priorytetem rządu PIS mimo, że wg danych Swiatowej Organizacji Zdrowia z powodu smogu rocznie umiera około 46 tysiecy Polaków.Wskazujmy adresy domów, gdzie z kominow wydobywa się gryzący czarny dym.14 grudnia br, piatek, godzina 18 Plac Zielony 14 i Kochanowskiego 5.Te adresy pojawiają się od dłuższego czasu i nikt nie reaguje. Czy rzeczywiście smog nas nie obchodzi?Pana burmistrza też? mimo zapewnień że bedzie walczyc ze smogiem (a może ze smokiem?) w mieście W.

"...nie jest priorytetem rządu PIS " - I ma racje - sa inne priorytety, wazniejsze. A co ma z tym zrobić tak w ogołe? Tak sie z ciekawości spytam? Czy ten kominy smierdzace w Wagrowcu to tez wina PIS? A co na to władze Wagrowca - co one z tym robią?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #1 Mieszkanka W. 2018-12-14 19:51
Mamy najgorsze powietrze w Unii. Wagrowiec jest wśród 50 najbardziej zasmrodzonych miast w Polsce. Realna poprawa jest możliwa tylko dzieki ograniczeniu wykorzystywania paliw stałych.Niestet y walka ze smogiem nie jest priorytetem rządu PIS mimo, że wg danych Swiatowej Organizacji Zdrowia z powodu smogu rocznie umiera około 46 tysiecy Polaków.Wskazuj my adresy domów, gdzie z kominow wydobywa się gryzący czarny dym.14 grudnia br, piatek, godzina 18 Plac Zielony 14 i Kochanowskiego 5.Te adresy pojawiają się od dłuższego czasu i nikt nie reaguje. Czy rzeczywiście smog nas nie obchodzi?Pana burmistrza też? mimo zapewnień że bedzie walczyc ze smogiem (a może ze smokiem?) w mieście W.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem