sobota, 23 lutego
22:49

Politykowanie przez konfliktowanie

Zbliżające się wybory samorządowe zaczynają obnażać słabości naszego społeczeństwa, które nie potrafi kontrolować swoich emocji. W wielu publikacjach i wpisach na forach czy blogach dominuje retoryka gniewu i przejaw wręcz niezdrowego (niezrównoważonego) zachowania, którego konsekwencją jest galopujące zaniżanie się jakościowego poziomu dyskursu. Martin Buber powiedział, że źródłem wszelkich konfliktów między mną a bliźnim jest fakt, że nie mówię tego, co myślę, i nie robię tego, co mówię.
Trzeba sobie uświadomić w tym trudnym dla Polski okresie, że siła narodu tkwi w szczerości jego intencji. Wkrótce poznamy programy wyborcze, wizje i misje, diagnozy stanu obecnego i propozycje rozwiązań. Z ust kandydatów padną zapewnienia, które często (nie do końca uczciwie) nazywane są półprawdami, bowiem w ujęciu eufemistycznym mówienie prawdy nie jest ani popularne, ani wygodne. Jednak półprawda nie istnieje, bowiem według myśli chasydzkiej rzecz musi być prawdziwa zarówno na początku, w środku, jak i na końcu. Polityka konfliktu, zazwyczaj celowo wywoływanego, jest pewną formą kontynuacji w praktyce znanej z przeszłości metody zarządzania „dziel i rządź.”
Skuteczność tego podejścia uwarunkowana jest wysokimi zdolnościami i umiejętnościami lidera, który nie dostrzega już szans na porozumienie między stronami, które najczęściej różni poziom intelektualny i umiejętność czytania świata. Konflikt jest twórczy, może być mobilizujący, często jest paliwem, którego nie da się zastąpić żadnym innym motywatorem, więc ci, którym wydaje się, że wbijają nóż w plecy, powinni sobie uświadomić, że prawdopodobnie dostarczają jeszcze większej energii i pasji do działania. Warto pamiętać o profilu wyborcy, który w Polsce głosuje na przekór sondażom, hejtom i negatywnym czy pozytywnym opiniom, absolutnie nie kierując się prawdami czy półprawdami zawartymi w wyborczych ulotkach. Ponadto wolność słowa nie zwalnia nas z utrzymania poziomu kultury, wiarygodności i ludzkiej godności.
Należy pamiętać o tym, że poszukiwanie porozumienia i jego osiągnięcie gwarantuje satysfakcję z osiąganych celów, podnosi komfort codziennego życia i staje się często powodem do zazdrości dla innych. Konfliktowanie natomiast wystawia nas na pośmiewisko, obnaża słabości i pokazuje niezdolność do współdziałania poprzez przekreślanie dotychczasowych sukcesów, więc przestańmy mówić na próżno.
Sam Levenson powiedział, że tak „prosto jest być mądrym, wystarczy pomyśleć coś głupiego, a potem tego nie wypowiedzieć.”

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem