czwartek, 22 sierpnia
06:53

SMOGOWE MIASTO

Smog atakuje nas zewsząd, najbardziej wrogie są nam tzw. kopciuchy. W ubiegłym roku krytycznie pisaliśmy o zanieczyszczeniu powietrza w mieście i biliśmy na alarm na każdym kroku. Burmistrz Krzysztof Poszwa ani razu nie odniósł się do tych artykułów, a gdy na ich kanwie klub radnych Bliżej Ludzi wniósł pod obrady radnych projekt uchwały w sprawie dopłaty miasta dla chętnych mieszkańców, którzy są zainteresowani ich wymianą na ekologiczne ogrzewanie, to nic z tego projektu nie wyszło. storpedował, go na co miał, przyzwolenie burmistrza.
W tym roku też nic z tego nie wyjdzie, Bliżej Ludzi nie zapisało tego w swoim programie. Kontrargumentem jest rządowy projekt dopłat do ekologicznego ogrzewania i termomodernizacji budynków mieszkalnych. Ale na pełnię szczęścia Polacy będą musieli czekać tatka lata, blisko 30 lat.
***
Poszwa jednak zapisał się „złotymi zgłoskami” w walce ze smogiem poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej. W tym projekcie idzie o to, by kierowcy zostawili swoje auta w domu na specjalne okazje i  przesiedli się do autobusów. Efekt jest marny, co widać gołym okiem, obserwując puste wozy na trasach. Zmiana mentalności kierowców to długofalowy proces, lecz dobry kierunek. Gdyby tak jeszcze wymieniono cały tabor na ekologiczne autobusy, a nie tylko cztery, to efekt smogowy na pewno byłyby w mieście szybciej odczuwalny. Jeżeli trudno jest namówić kierowców na przesiadkę do autobusów, to ekologiczny tabor może walnie przyczynić się do skutecznej walki ze smogiem, czyli poprawy czystości powietrza.
Z kierowcami osobówek to już nie jest tak prosta sprawa: przyzwyczajenie do czterech kółek, wygoda, pośpiech, etc. nie są łatwymi do zwalczenia z dnia na dzień. Oni sami muszą dojrzeć do korzystania z miejskiej komunikacji. Na domiar złego z roku na rok dynamicznie wzrasta liczba samochodów w mieście. Projekt 500+ pomógł uboższym ludziom w zakupie upragnionego auta. Najczęściej kupują stare roczniki, ropniaki sprowadzane z zachodu Europy, a więc przyczyniają się do potęgowania smogu.
***
Podróżowanie rowerem w mieście w zachodnich krajach to już standard. Ale żeby takowy u nas powstał, konieczna jest odpowiednia infrastruktura drogowa. W tamtej kadencji pierwsze kroki już uczyniono w Wągrowcu, budując ścieżki i drogi pieszo – rowerowe. Powstał też długofalowy plan ich budowy, lecz na te inwestycje – wbrew pozorom - potrzeba dużo pieniędzy.
W nowej kadencji będą wprowadzone na ulice rowery do ogólnego użytku. Ten projekt podsuwaliśmy burmistrzowi Poszwie na łamach Głosu, jednak zlekceważył go. Teraz ma szansę na urzeczywistnienie, wszak też jest elementem składowym walki ze smogiem w wyniku przesiadki na rowery.
***
Były włodarz obruszył się na ujęcie Wągrowca w  grupie polskich miast najbardziej dotkniętych smogiem. Nawet jego pracownik od ekologii wysmażył artykuł o tej „nieprawdzie” w samorządowym piśmidełku. Statystki nie kłamią, a na pewno nie Światowa Organizacja Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia, czy też Najwyższa Izba Kontroli, która w ubiegłym roku przedstawiła zatrważające informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w kraju i nieudolnej walce ze smogiem.
***
Ostatnio Skarb Państwa pozwała znana aktorka Grażyna Wolszczak o to, że nieskutecznie walczy ze smogiem i w ten sposób narusza jej dobra osobiste. Sprawę wygrała w sądzie, który przyznał 5 tys. zł symbolicznego odszkodowania. Sąd stwierdził naruszenie prawa do wolności, które sprowadza się do prawa oddychania czystym powietrzem, do spaceru i aktywności na świeżym powietrzu, a nawet prawa do wietrzenia mieszkania. To bezprecedensowe orzeczenie wywoła teraz falę masowych pozwów przeciwko Skarbowi Państwa.
Sąd powołał się na raport NIK, który potwierdza, że Polska należy do grupy państw europejskich z najgorszą jakością powietrza. To straszne, gdy czyta się, że w kraju z powodu smogu umiera rocznie ok 40 tys. osób. W tej liczbie zapewne mieszczą się też wągrowczanie. Niewątpliwie smog zabija astmatyków, starsze osoby i dzieci, a tych grup osób w Wągrowcu mieszka sporo...

Komentarze   

 
+1 #5 melas 2019-02-06 00:50
W skokach smog jeszcze jest większy niż w WAgrowcu. Domy mieszkalne kopca ile wlezie, ale w Skokach nie rządzi Berendt tylko Kłos, więc Berendta to nic nie obchodzi. Teraz musi się troszczyć o odsomogowianie Wągrowca, z czego mało co wychodzi, praktycznie nic...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #4 brajdak 2019-02-05 19:34
Niewiem czy Burmistrz mieszka jeszcze w bloku na Lipowej ale tam niema piecy to On Wam ie truje
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #3 astmowiec 2019-02-05 15:19
Naruszenie prawa do wolnosci,ktore sprowadza sie do prawa oddychania czystym powietrzem,do spaceru i aktywnosci fizycznej na swiezym powietrzu czy prawa do wietrzenia mieszkania, to naruszenie praw osobistych kazdego z nas .Panie burmistrzu walka ze smogiem to pana obowiazek.DZIWI MNIE ,ZE W TEGOROCZNYM BUDZECIE NIE MA PIENIEDZY NA WALKE ZE SMOGIEM.Szkoda ,ze wybory za 5 lat.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #2 troskliwy 2019-01-30 19:59
Nowemu burmistrzowi smog nie dopieka, wiec mieszkańców ma w pompie. Nie życze mu najgorszego, ale niech ruszy tyłek i pochodzi sobie po osiedlach, na których ludzie kopcą ile wlezie. Wtedy poczuje smog i może kaszel go zmusi do troski o zdrowie i życie mieszkańców Wągrowca. Temat walki ze smogiem winien być pierwszym zadaniem nowych władz miasta, tymczasem BL i SW 2000 olali go i w tym roku nie wpisano do budżetu żadnego zadania w tym zakresie. Program rządowy tak szybko nie dosięgnie wągrowczan. Szkoda mi tylko dzieci, które sa najbardziej wrażliwe na smog
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #1 Janko 2019-01-30 09:50
"...Ostatnio Skarb Państwa pozwała znana aktorka Grażyna Wolszczak o to, że nieskutecznie walczy ze smogiem i w ten sposób narusza jej dobra osobiste. Sprawę wygrała w sądzie, który przyznał 5 tys. zł symbolicznego odszkodowania. Sąd stwierdził naruszenie prawa do wolności, które sprowadza się do prawa oddychania czystym powietrzem, do spaceru i aktywności na świeżym powietrzu, a nawet prawa do wietrzenia mieszkania. To bezprecedensowe orzeczenie wywoła teraz falę masowych pozwów przeciwko Skarbowi Państwa..." - ale dlaczego przeciwko Skarbowi Panstwa? Sam pan pisze, ze POwskie władze miasta od 30 lat nic nie zrobiły dla walki ze smogiem. Moze mieszkańcy Wagrowca najpierw pozwaliby wladze miasta. Wszak znów Pan "zapomniał dodać", że celebrytka Wolszczak pozwała tez Warszawkę, ale gdy wygrał tam podopieczny HGW to pozew wycofała bo "pomysly miasta rodzą nadzieję", ha, ha, ha ... I pojechal swoim dislem na zakupy do marketu w centrum miasta.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem