czwartek, 20 czerwca
05:01

Rącze jelenie

Od wielu, wielu lat mówiło się o konieczności zmiany pokoleniowej w samorządach. Nic z tego nie wychodziło, starzy włodarze trzymali się stołków, zaś wyborcy nie byli skorzy do tego rodzaju zmiany. Wreszcie coś się ruszyło podczas ostatnich wyborów samorządowych.
W powiecie włodarzami gmin zostali młodzi ludzie, nawet bardzo młodzi. Wójt Damasławka Cyprian Wieczorek liczy sobie 31 lat, włodarz Mieściska Przemysław Renn ma 32 lata, a pierwszy samorządowiec w Wapnie, Maciej Kędzierski, jest w wieku 35 lat. Wymiany kadr nastąpiły też w urzędach, do których na odpowiedzialne stanowiska trafiają młodzi ludzie, np. w Wapnie skarbnikiem została 25-letnia Kinga Dobroniecka, a w Wągrowcu Daniel Budzeń jest w 31 roku życia, nadto wiceburmistrzem Wągrowca jest dynamiczny i kreatywny chłopak. Piotr Pałczyński ma dopiero 28 lat. Idzie przebojem przez życie, niczym rączy jeleń, a wie czego chce, wciąż ocierając się o politykę, a  teraz na pięć lat „zalogował” się jako polityk lokalny. Można go nazywać „harcerzykiem” czy „żołnierzykiem” burmistrza, zarzucać brak doświadczenia i kompetencji, ale nie od razu Rzym zbudowano... Kto wie, czy nie jest to potencjalny kandydat na burmistrza?
Miasto Wągrowiec to szczególny samorząd na mapie samorządowej powiatu. Wybory wygrała ekipa spod znaku Bliżej Ludzi. Młodzieżowo, wręcz nowocześnie podeszli do sprawy i rozbili obóz Krzysztofa Poszwy. Lider tego bloku Jakub Zadroga to już jest „pan nad pany” vel przewodniczący Rady Miejskiej, a jeszcze nie skończył 25 lat. Wielu jeszcze młodych radnych - którym naprawdę chce się chcieć - można wskazać w łonie samorządu. Ambicji i zapału im nie brakuje, co najbardziej cieszy i pozytywnie buduje.
Wszyscy młodzi samorządowcy rzucili się na głęboką wodę, najczęściej z własnej woli, albo też ich pryncypał poruczył im wielkie zadanie, ufając że podołają i  doborze wywiążą się z przyjętych obowiązków. Zawsze jest jakieś ryzyko dla obu stron, ale taka zawodowa szansa życiowa już może więcej się nie powtórzyć, dlatego musi im się chcieć!
Podziwiam Piotrusia, który przyjął wielkie wyzwanie - świadomy braku doświadczenia i kompetencji – i rzucił się na głęboką wodę, chociaż to raczej burmistrz Jarosław Berendt go tam wepchnął. W zakresie obowiązków otrzymał pakiet trudnych spraw gospodarczych i technicznych miasta, a zarządzanie nimi i rozwiązywanie problemów - mimo wszystko - do łatwych nie należy. „Nikt nie rodzi się burmistrzem, wójtem czy dyrektorem, ani też nie otwarto - jak do tej pory - „Wyższej Szkoły Wójtów i Burmistrzów” ze specjalizacją dla zastępcy” – broni się Piotruś. „Zawiadywanie to nie jedynowładztwo. Należy opierać się o rzetelne dane, kompetentne opinie doświadczonych pracowników. Podobno pierwsze, czego dowiaduje się szef to to, czego nie da się zrobić”... - przyjął za dobrą monetę. A więc ścisła współpraca z pracownikami, otwartość i szczerość, nadto oczy i  uszy skierowane na mieszkańców, wsłuchiwanie się w ich opinie, wyciąganie wniosków i na tej podstawie precyzowanie doraźnych celów i zadań do rozwiązania, to niewątpliwie podstawowa zasada działalności samorządu.
Młodości! ty nad poziomy wylatuj... No właśnie, ale czy młodość jest skutecznym lekiem na wszystkie bolączki samorządowe, czy przewróci je do góry nogami? Wierzę, że młodość może nawet przenosić góry...
***
Opuściłem szpital zdrowszy, lecz nie w pełni sił, ot potrzeba trochę czasu... Co by złego nie powiedzieć o tym szpitalu – ja po raz kolejny doświadczyłem tutaj tylko dobra - to absolutnie personelowi medycznemu nie można zarzucić braku kompetencji czy kreatywnej postawy przy łóżku pacjenta. Lekarka zarządzająca oddziałem wewnętrznym i oddziałowa pielęgniarka przechodzą same siebie! Pięknie dziękuję - Wam Panie - za troskliwą opiekę, tudzież pozostałemu personelowi.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem