Prezenty od burmistrza dla burmistrza

  • Drukuj

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Coraz intensywniej myślimy o prezentach pod choinkę, którymi obdarujemy najbliższych. Wnet będziemy wspólnie się radowali.
Prezenty szykują też mieszkańcom samorządy. Burmistrzowie i  wójtowie przygotowali już projekty budżetów na 2019. Pełno w nich prezentów w postaci nowych przedsięwzięć i inwestycji, które polepszą życie lokalnych społeczności. Niestety, choćby burmistrz czy wójt stanęli na uszach – łatwiej będzie na głowie - nikt z nich nie zniweluje skutków szykowanej podwyżki energii elektrycznej, za którą opowiada się rząd PiS. Prezent ten - zamiast cieszyć - w postaci wzrostu ceny prądu wpłynie na koszt zakupu artykułów spożywczych i przemysłowych oraz usług, będzie przekleństwem tysięcy Polaków. Podwyżka uderzy też w samorządy, bowiem – wbrew pozorom – kupują one znaczne ilości energii, chociażby w celu oświetlenia ulic. W biednym Wapnie oświetlenie uliczne zwiększy o 67 procent koszt zakupu prądu. Broń Boże, żeby wójt próbował wyłączyć część lamp we wioskach!
***
Dużo prezentów zostawił po sobie poprzedni burmistrz Wągrowca. Nie można mu przypisać – co prawda – spartolonej i niekończonej na czas budowy ulicy Kościuszki, a co dopiero mówić o jej wiedeńskim wyglądzie, bo to jest inwestycja wojewódzka.
Przy tejże ulicy miał stanąć nowy pomnik Powstańców Wielkopolskich i Ławeczka Niepodległości, coś w rodzaju szafy grającej, ba, nawet podgrzewanej, żeby podczas słuchania pieśni patriotycznych nie zmarzły nam tyłki... Mijał termin za terminem i żaden z nich nie został dotrzymany. Ostatnią datą jest 30 grudnia, kiedy to wągrowieccy powstańcy wkroczyli do sali gimnastycznej gimnazjum i rozbroili niemiecki oddział. Bezbronny, przez co nieskuteczny, okazał się burmistrz, któremu na koniec kadencji wszystko wypadało z rąk. No cóż, co za dużo to nie zdrowo...
Inny prezent od miasta dla rodziców najmniejszych pociech też nie wypalił. Budowa żłobka na os. Wschód miała być zakończona do końca roku, jednak nie będzie. Cała procedura naboru dzieci znacznie się opóźni, ale żłobek będzie, spoko.
Żłobek to jest jednak mały pikuś, bowiem zagrożony catering w przedszkolach i szkołach - zwłaszcza teraz przed zimą – to granda, jakiej świat nie widział. We worek nowy burmistrz spotkał się z rodzicami w tej sprawie (czytaj na str. 4). Na domiar tego, że adaptacja pomieszczeń „jedynki” nie została jeszcze rozpoczęta, bo nie ma na to zadanie zezwolenia starostwa powiatowego, to nikt z poprzedniej ekipy nie potrudził się ogłosić przetargu na nową usługę cateringową, nie wspominając o niedoszacowaniu kosztów tego zadania. Obaj poprzednicy przespali jesień, jakby nie wiedzieli, że misie kładą się spać na zimę...
***
Nowy włodarz ścieli sobie miejsce pod choinką w ratuszu. Nie na prezenty, lecz na remanenty... Sam wije się jak w ukropie – nie ma jeszcze zastępcy – ale da sobie radę. Spokój i opanowanie to walory każdego polityka, których nie brakuje burmistrzowi. Faktem jest, że na dłuższą metę nie da się - ostrożność tutaj nie zaszkodzi - rządzić w pojedynkę miastem powiatowym. Nie da się nawet z chmarą doborowych urzędników (sic!), czy też przednich radnych (ha, ha!). Ten pierwszy stan należałoby przewietrzyć, bo gdzie oni byli, gdy poprzedni burmistrz borykał się z problemami ważkimi dla rozwoju miasta. Drugi stan zweryfikuje życie i wyborcy. Wygranie wyborów to dopiero początek drogi do sukcesu, o czym zawsze muszą pamiętać samorządowcy.