czwartek, 23 maja
21:53

Pierwsze śliwki robaczywki

MianowskiMianowski

Najmniejsza gmina w powiecie rozpoczęła serial wyborów wewnętrznych w radach. W Wapnie poszło gładko, co prawda bez maszynerii usprawniającej głosowanie radnych, skonstruowanej na wzór parlamentarny, przez co możliwy jest monitoring obecności radnych na sali obrad oraz przebiegu głosowania. Nadto w Intrnecie można oglądać co robią i mówią radni. Do tej pory bywało tak, że część radnych bawiła się telefonem komórkowym lub czytała bieżący Głos Wągrowiecki, inni wyszukiwali sobie ciekawsze zajęcia, do których należało też... ziewanie. Teraz będą obserwowani przez kamerę internetową i muszę mieć się na baczności.
W Wapnie jeszcze nie odpalono systemu, więc głosowanie odbywało się po staremu, czyli przez podnoszenie ręki i liczenie głosów. Głosowano dwukrotnie. Wpierw każdy z radnych opowiadał się głośno, czy jest za, a potem podejmowano uchwałę i znowu odbyło się głosowanie w sprawie przyjęcia tej uchwały.
Systemów do liczenia głosów nie odpalono też w Gołańczy i Damasławku z prozaicznej przyczyny: nie zainstalowano ich, bo gminy jeszcze nie posiadają tych cacek. Można było jednak śledzić przebieg pierwszej sesji gołanieckiej w trybie online (w serwisie Youtube). Jak wieść gminna niesie, nie tak szybko zostanie wprowadzony w gminach monitoring obecności radnych i liczenia głosów, ponieważ producent nie nadąża z dostawą do gmin. A miało być od zaraz transparentnie...

***
Inauguracyjna sesja powiatowa była przygotowana na pico bello: jednego popołudnia większościowe ugrupowania polityczne podpisały umowę koalicyjną, potem radni odebrali zaświadczenia o wyborze i  na początku sesji złożyli ślubowanie. Zatem mogli przystąpić do wyborów radnych na funkcje. System jednak idealnie nie zadziałał, a niektórzy radni nie radzili sobie z jego obsługą. Internauci narzekali, że podczas śledzenia przebiegu sesji w Internecie występowały poślizgi i przerwy. Ustawodawca nakazał samorządom zakupić te urządzenia za swoje pieniądze. Starostwo zapłaciło za komplet 89 tys. zł, jednak miasto dołożyło się w kwocie 35 tys. zł, wszak będzie też z niego korzystało.
Sesja Rady Powiatu była dopięta na ostatni guzik pod względem politycznym. Zwycięskie ugrupowania - w wyniku podpisanej umowy koalicyjnej - głosowały jak nakazał im „ojciec”. To PSL rozdawał karty, a wtórowało mu Samorządność Wągrowiecka 2000. Wzorem poprzedniej kadencji na ich plecach wjechała do powiatu Koalicja Obywatelska. Ich miejsce mogło zająć Prawo i Sprawiedliwość, jednak nie było takiej woli PSL. Powiatowa liderka PiS liczyła na to, że obejmie fotel wiceprzewodniczącego rady powiatu, tymczasem powierzono jej nieistotną funkcję sekretarza obrad.
Przewodnicząca Rady Powiatu ponownie sprawuje tę samą funkcję, zaś zmiany osobowe dotyczą wiceprzewodniczących. Starostowie nie zmienili się, ani też nie zamienili się stanowiskami, jak to drzewiej bywało. Zarząd Powiatu też jest ten sam politycznie. Spodziewano się jednak, że z ramienia SW 2000 do zarządu wejdzie były wójt Mieściska, tymczasem obdarowano go tytularną funkcją wiceprzewodniczącego rady. Przewodniczącymi komisji stałych zostali byli radni, oprócz szefowej komisji rewizyjnej z SW 2000.
Samorząd powiatowy wystartował już na dobre, przez pięć lat rządzić będzie co nieco egzotyczna koalicja, jednak nastały czasy, podczas których należy szukać tego, co łączy koalicjantów i przekładać to na praktyczną działalność.

Komentarze   

 
0 #1 Janas 2018-11-21 17:09
Pierwsza sesja nowej rady gminy Wapno jest także dostępna do obejrzenia w serwisie YT. Pan Mianowski nie zauważył kamery na sali obrad?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem