piątek, 23 sierpnia
16:37

Masz babo placek

Oczywistym jest, że wybory samorządowe w Wągrowcu wygrała demokracja, zresztą podobnie jak w całym kraju. Nie wszyscy w to wierzą i w demokracji upatrują wszelakie zło. Sami w niej uczestniczyli, czyli w wyborach bezpośrednich, nie zawsze jednak zdając sobie sprawę ze sprawczej siły głosowania. Tylko raz na cztery lata wyborca jest panem sytuacji, tylko raz jest władny zmienić władzę w gminie. Jego niewiara w  swoją sprawczą moc bierze się z jednostkowego podejścia do aktu głosowania. Bywały jednak przypadki, że nawet pojedynczy głos zdecydował o losie włodarza. W tych wyborach również odnotowano taką sytuacją.
Trudno jest wtedy pogodzić się z przegraną kilku czy kilkunastu tysięcy wyborców, nie mówiąc o włodarzu. Dlatego w tych wyborach, we wszystkich obwodowych lokalach pracowały dwie komisje: jedna rozpoczynała pracę o godz. 7.00 i przeprowadzała głosowanie, druga przychodziła o godz. 21.00 i przystępowała do liczenia głosów. Karty do głosowania wrzucano do przezroczystych urn, a do pełni szczęścia zabrakło monitoringu telewizyjnego. Niewątpliwie takie działanie ustrzegło od mataczenia wynikami wyborów. Ale czy wyborca w to uwierzył?


***
W Wągrowcu – powiatowym ośrodku mlekiem i miodem płynącym – niestety mleko się wylało z Wełny, zaś w Nielbie miód zastygł. Nawet krzyżówka vel „bifurkacja” nie pomogła, wszak w niej miesza się mleko z miodem. Cóż, w minionych czterech latach za dużo było miodu, zaś mleka nie starczyło dla wszystkich. Po prostu burmistrz Wągrowca przedobrzył. Przez cztery lata pracował na rzecz reelekcji, a tutaj... masz babo placek. Stało się to, czego on absolutnie nie zakładał, wręcz nie wierzył w czarny scenariusz finału kadencji. Na domiar złego lokalne media podały mu czarną polewkę, którą zresztą sam sobie zażyczył... Tak, proszę Państwa, media przyczyniły się do zmiany warty w ratuszu.
A zaczęło się niewinnie: od deklaracji współpracy z mediami na początku kadencji, by w jej toku ignorować ich rolę, zaś na finale burmistrz postawił sprawę na ostrzu noża i utworzył swoją gazetę samorządowa, z której mleko i miód wylewały się wyborcom wprost na kolana. Biedaki potopili się w propagandowej papce. Na domiar złego burmistrz odmówił udziału w publicznej debacie z wyborcami, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Prasy Lokalnej, Głos Wągrowiecki i Portal WRC. Ta decyzja rzuciła się cieniem na jego dorobek w całej kadencji.
Burmistrz dobrze zdawał sobie sprawę, że może być nękany pytaniami o te i inne nierozwiązane problemy, postanowił więc – jak mniemam - nie stanąć twarzą w twarz z wyborcami, znajdując pokrętne uzasadnienie. Koronnym argumentem odmowy udziału w debacie było udzielenie przez organizatora odpowiedzi na pytania, które dotyczyły m.in. zagwarantowania bezstronności i rzetelności przekazu medialnego. Skoro się tego obawiał, to przecież mógł zrelacjonować debatę w samorządówce Wagrowczanie.pl. Obawiał się też polemiki, dlatego pytał nas, czy będzie dopuszczona, jak również chodziło mu o możliwość sprostowań.
Czasy cenzury już dawno minęły i tak naiwne pytanie nie powinno paść z ust lokalnego polityka. Tak samo kłopotał się o to, kto będzie odpowiedzialny za dobór pytań do kandydatów (sic!). Ością w gardle burmistrza są wspomniane media, a także Tygodnik Wągrowiecki.
Co by tutaj nie powiedzieć złego czy dobrego o mediach, to zapewne burmistrz boi się wyborców - skoro nie chce z nimi publicznie rozmawiać - a przede wszystkim lokalnych mediów, a to niestety zaświadcza o klasie polityka.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem