poniedz., 25 marca
14:02

Na dwoje babka wróżyła

Ciekawy jestem, w jakiej rzeczywistości obudzę się po drugiej turze wyborów samorządowych? Kto będzie burmistrzem Wągrowca i komu przyjdzie włodarzyć w Skokach i Mieścisku? Jak ułożą się radni w tych gminach i powiecie? Albo inaczej: co za co zhandlują?
W Wągrowcu na dwoje babka wróżyła. Pierwszy scenariusz – wygrywa dotychczasowy burmistrz bez swojego zaplecza w radzie, więc przyjdzie mu stanąć na głowie i czynić różne umizgi do radnych z innych obozów. Burmistrz ma w tej materii spore doświadczenie. W ostatniej kadencji przyczynił się do rozbicia klubu SW 2000 i pozyskania radnych na swoją stronę. Obawiam się, że teraz mu tak łatwo nie pójdzie, bowiem wszystkie obozy są mocno skonsolidowane walką wyborczą.
Drugi scenariusz jest prostszy, żeby nie powiedzieć banalny: kontrkandydat, który uzyskał największą liczbę głosów stanie w szranki z dotychczasowym burmistrzem. Bój pójdzie o wszystko, nawet o pojedynczy głos, jaki zaważył o zwycięstwie włodarza w gminie Dalików w woj. łódzkim. Nowemu burmistrzowi Wągrowca będzie dużo łatwiej. Jego komitet zdobył 9 mandatów, ale to jest za mało do większości w Radzie Miejskiej. Najprawdopodobniej porozumie się z SW 2000 i uzyska dodatkowe 5 mandatów. Nie będzie to jednak za friko... SW 2000 może w zamian zażądać stołka wiceburmistrza dla swojego lidera. Gdyby na to nowy nie przystał, bo nie będzie widział w tym interesu, to przyjdzie mu rządzić w mniejszości, lub – wzorem dotychczasowego burmistrza – będzie „wyszarpywać” radnych z innych klubów. Jednak samorządy już nieraz udowodniły, że można rządzić w  mniejszości i to nawet skutecznie. PiS, który zdobył dwa mandaty, nie będzie tutaj języczkiem u wagi.
***
W powiecie też będzie musiało dojść do koalicji z wypróbowanym partnerem SW 2000. W ten sposób PSL zachowa fotel starosty, a SW 2000 obroni wicestarostę. Czyli praktycznie nic się nie zmieni, chociaż do koalicyjnego tańca może być zaproszona Koalicja Obywatelska, jak to drzewiej bywało (4 lata temu Platforma Obywatelska była języczkiem u wagi w powiecie).
W Radzie Powiatu zmieni się jednak dużo. Kilku tuzów samorządowych wypadło z gry, stąd rozdania odbędą się po nowemu. Nie jest pewne, czy dotychczasowa przewodnicząca rady z PSL nadal będzie jej szefowała. Ponoć „namaszczonym” na to stanowisko jest były wójt Mieściska – tak przynajmniej plotkują samorządowcy - a jeśli jemu rada powierzy przewodniczenie, to wiceprzewodniczącymi zostaną radni PSL. Przewodniczący komisji wybrani zostaną według starego klucza, przy czym nie można wykluczyć powierzenie jednej z nich radnemu PiS.

***
Pryncypałom strażackim nie przypadło do gustu kandydowanie z listy Koalicji Obywatelskiej przez rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, wszak Straż Pożarna jest rządową, czyli PiS-owską służbą mundurową. Kandydat Koalicji został odsunięty od czynności rzecznikowania i zastąpił go ichniejszy kandydat na burmistrza Wągrowca. Czyżby pryncypał wojewódzki wcześniej znał jego wartość i dlatego nie przyzwolił mu na kandydowanie?
PiS w powiecie jednak skompromitował się, a przed wyborami dawałem mu sporo szans. Przepadli kandydaci na burmistrza i  wójta, zaś inna kandydatka musiała publicznie przepraszać wójta. Zabrakło mocnych kandydatów, czy może marketingu politycznego? Pewno jedno i drugie szło w parze. A gdzie był „duch PiS w narodzie”, którego ostatnio wywoływałem?

Komentarze   

 
#4 Guest 2019-01-31 19:42
Ten komentarz został usunięty przez Administratora
 
 
0 #3 Jan 2018-10-24 14:01
Cytuję Baczyk:
He, he, he... PiS wgrał na zadupiu Polski gdzie psy dupami szczekają , gdzid panuje jeszcze ciemnota. Tam mieszka ten milion ludzi

Proponowałbym jednak przejechac sie na te "zadupie". Szczęka może opaść w niektórych miejscach ze zdumienia. A na pewno mieszkancom Wągrowca ...
Poza tym , proponowałbym zrobic samodzielny "research" dowiedzieć sie np. jaki sa wyniki egzaminów gimnazjalnych i matur z ostatnich lat czy wskazniki wskaźniki przestępczości "na zadupiu" i w "metropliach" a dopiero potem zdecydwoac sie na pisanie bzdur.
Jesli dla pana miernikime tego porównania jest ilość KOD-owców na ulicach drących paszczęki jak Stalinska czy ilości "parad równości" to zostane jednak przy tej ciemnocie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #2 Baczyk 2018-10-24 12:50
He, he, he... PiS wgrał na zadupiu Polski gdzie psy dupami szczekają , gdzid panuje jeszcze ciemnota. Tam mieszka ten milion ludzi
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #1 Jan 2018-10-24 10:59
"...PiS w powiecie jednak skompromitował się, a przed wyborami dawałem mu sporo szans. Przepadli kandydaci na burmistrza i wójta, zaś inna kandydatka musiała publicznie przepraszać wójta. Zabrakło mocnych kandydatów, czy może marketingu politycznego?.. ." - a czemu takie zdziwienie? PIS I tak sie odlał na WC wiedzac z gory, ze w takim matecznkiu czerowno-różówy m jakim jest powiat i województwo nie ma szans. A niech poznaniacy naja swgo pajacowego Jaskowiala a WC nominantow PO - nalezy im sie, he, he, jak psu buda,tak samo jak warszawiakow HGW. Na szczzęście w skali krajowej PIS wygrał a grono jego wyborców powiekszyło się o 1 mln ...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem