wtorek, 21 stycznia
06:47

Płonie ognisko...

„... I szumią knieje” - głoszą słowa harcerskiej piosenki. Wielu ludzi wręcz przepada za zapachem dymu z ogniska. Ja swoje biegając w harcerskim mundurze też poczułem, gdy np. u stóp Jaworzyny rozpalaliśmy ognisko po wielkiej ulewie, która zmyła nam połowę obozowiska. Zanim weszły w życie ostre przepisy p-poż. i ochrony środowiska, to dzieciaki na wsi biegały wokół ognisk palonych na kartofliskach i obecne pokolenie dzieci chyba już nie zna tego niezastąpionego niczym zapachu palonych łęcin i rozkoszowało się smakiem pieczonych w ogniskowym żarze ziemniaków.
Gdzie by nie spojrzeć, wszędzie wygasłe ogniska i paleniska. Po kilku latach konsumowania tego, za co państwo kupiło sobie głosy w wyborach, przychodzi czas szukania pozostałości w pogorzeliskach. Schudło 500 plus, a obiecana podwyżka płacy minimalnej już spowodowała, że nie czekając na jej wprowadzenie, powszechne staje się redukowanie zatrudnienia, bądź zamiana umów na częściowe. Tylko silni się nie lękają, bo wystarczyło kilka tupnięć nogą i spółki z kapitałem państwowym zadeklarowały bądź podwyżki, bądź dodatkowe gratyfikacje dla pracowników.
Duży może więcej. Mały będzie zawsze pracować na dużego. Reprezentanci dużego zawsze stworzą przekaz dnia na użytek gawiedzi. Mały co najwyżej usłyszy, że przekaz jest niepotrzebny, a jak ktoś się będzie upierał, to duzi znajdą sposób na utemperowanie temperamentu. Jestem świeżo po lekturze informacji z naszych powiatowych samorządów, z których wynika, że będą poważne cięcia w wydatkach. Zgadnijcie Państwo, co pójdzie jako pierwsze pod nóż? Bez względu na ustrój i zapatrywania władzy nożyczki skierują się w stronę wytwarzania lub konsumowania dóbr kultury, finansowania działalności organizacji pozarządowych, rozwoju bazy sportowej. Oświacie nie będzie trzeba przycinać, bo proces skrobania boczków trwa w najlepsze. Gminy już dopłacają do skutków reformy, bo rząd głosi, że się wzbogaciły na pozyskaniu podatków. Milczy jednak na temat negatywnych skutków realizacji obietnic wyborczych: zwolnienia z podatków młodych, obniżenia podatku CIT. A stąd pochodzą w znacznej mierze przychody gmin.
Nie ma co ukrywać - będzie jeszcze ciężej. Krew mnie zalewa, bo ledwo co człowiek staje na nogi i wierzy w długoletnie prognozy. Młodym to może zwisa - jak zwykli mawiać. Ja jestem już ten, co ma z górki i staje przed pytaniem: co dalej, czy mam wszystko zaczynać od nowa, kiedy siły już nie te? Patrzę na swoje dzieci, które ufnie spoglądają na świat stworzony im przez dorosłych i zastanawiam się, kiedy sięgną po zapałki, gdy dowiedzą się prawdy.

Komentarze   

 
0 #1 Janko 2019-12-10 16:57
Phiii ... Zakowski II soie odezwał.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem