piątek, 20 września
18:12

Zwarcie

Ostatnie dni były dniami wyczekiwania na emisje dokumentu braci Sekielskich o zjawisku i skali pedofilii w polskim Kościele. Już wcześniejsze zapowiedzi mówiły o tym, że film pt. „Kler” to pikuś przy materiale Sekielskich. Film Smarzowskiego powstał na podstawie faktycznych doniesień, ale zawsze pozostaje filmem. Dokument Sekielskich jest prawdziwy, wstrząsający i prędzej czy później wywoła szerokie społeczne reperkusje. Był i jest uderzeniem w swoisty dzwon, który dopiero zacznie wydawać coraz głośniejsze dźwięki. Media, w tym i my, pisały o fakcie molestowania seksualnego w wydaniu byłego już duchownego z Wągrowca. Póki co cicho o następnych zdarzeniach, ale wszystko się może zdarzyć. Opisany przez nas kościelny hierarcha, pochodzący z naszego powiatu, uczestniczył w wątpliwym dziele tuszowania przypadków pedofilii i molestowania seksualnego. Docierają do mnie pomruki niezadowolenia z faktu, że napisaliśmy o tym. Wręcz sugeruje się mi, że jak jestem stąd, to powinienem tego nie zauważyć. Zauważam. Nawet za cenę utraty pewnych znajomych.
Dokument Sekielskich, który miał we wtorek już 12 milionów odsłon, wstrząsnął ludźmi. Przy okazji jednak pokazał nam oblicza ludzi, którzy powinni skorzystać z okazji do milczenia, ale nie skorzystali. Prezes Kaczyński grzmi, że dokument Sekielskich jest przykładem tego, jak się atakuje Kościół katolicki w Polsce. Metropolita gdański uznał, że nie ogląda „byle czego”, co tylko potwierdza przypuszczenia, że jest bardzo przywiązany do swojego widoku, tudzież biletów narodowego banku oraz etykiet pewnego produktu objętego akcyzą. Metropolita krakowski, który „zasłużył się” w zamiataniu pod dywan sprawek jednego z poznańskich arcybiskupów, wytoczył najcięższe działa przeciwko prawdzie, a co najgorsze - przeciwko ofiarom. Ponieważ sam jest absolwentem słynnego poznańskiego liceum - „Marcinka”, postanowił przewodniczyć mszy, która poprzedzi uroczystości jubileuszowe tego zasłużonego liceum. Pewnie nie spodziewał się reakcji części koleżanek i kolegów, którzy postanowili urządzić w tym dniu pikietę przeciwko jego postawie w dziele dezawuowania głosu ofiar.
To tragiczna strona zjawiska. I jest jeszcze ta śmieszna. I tak śmieszna, że... tragiczna. Głośno o tym, kto i z kim targuje się o pierwszeństwo w dziele pokazania zjawiska pedofilii w polskim Kościele. Kłóćcie się, kłóćcie. Nie ma jak to podzielona złością i zawiścią drużyna. Część bowiem pójdzie sobie na stronę z płaczem, a drugą wyśle się karnie... na plebanię.

Komentarze   

 
+2 #6 Janko 2019-05-20 09:43
Ale sie pan redactor cieszy ze zbudowania kolejnego gniota na kościół. Dwa polskie filmy w ciagu roku atakujace kościół to pana nie dziwi? A w tym czasie zero filmów poruszających o wiele wiekszy problem wśród tęczowych, nauczycieli, itd. Byl kiedys taki film o nazwie własnie "Pedofiia" ale go zaraz wstrzymano bo poruszał wszystkie grupy spoleczne (ministrów, celebrytów, sędziów, itd). Nie miał wtedy żadnej reklamy, jaką miła Kler czy ten Siekielskiego (nachalnej aż do wstrętu), bo nie w tych ludzi uderzał.
Widzę w końcu wielkie zadowolenie z postępującego "polowania na zarownice". Cieszę się, ze w końcu cos w życiu cieszy...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #5 Józef 2019-05-17 07:22
Cytuję les:
Widzę, że internauta wielu imion broni zaciekle szeregowego posła. Teraz głos należy do ofiar. Jakże mnie dziś ucieszyła wypowiedź prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, że nie widzi ręki podniesionej na Polskę i na Kościół. Chyle czoła księże prymasie. Kościół, który nie będzie miał twarzy niereformowalnych biskupów, ma szansę stać się Kościołem duchowym. Inaczej świątynie będą dalej pustoszeć i w ławach siedzieć będą najwyżej ci politycy i posłowie, którzy gotowi są dalej kłamać, że nic się nie działo i nic się nie stało. A swoją droga to fenomen stworzyć taką armię wyznawców, których nie targa sumienie.

Czy jeżeliby ktoś włożył kłamstwo w usta G. Schetyny, to nie należałoby go bronić, bo jest tylko szeregowym posłem? Dziwne to zaiste sumienie, które toleruje posługiwanie się kłamstwem i różnicuje prawa ludzi ze względu na ich miejsce w hierarchii społecznej.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #4 les 2019-05-16 21:00
Widzę, że internauta wielu imion broni zaciekle szeregowego posła. Teraz głos należy do ofiar. Jakże mnie dziś ucieszyła wypowiedź prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, że nie widzi ręki podniesionej na Polskę i na Kościół. Chyle czoła księże prymasie. Kościół, który nie będzie miał twarzy niereformowalny ch biskupów, ma szansę stać się Kościołem duchowym. Inaczej świątynie będą dalej pustoszeć i w ławach siedzieć będą najwyżej ci politycy i posłowie, którzy gotowi są dalej kłamać, że nic się nie działo i nic się nie stało. A swoją droga to fenomen stworzyć taką armię wyznawców, których nie targa sumienie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-5 #3 Stanisław 2019-05-16 11:13
Cytuję ole:
Odpowiem za redaktora: - To jest dzisiaj atakowane. Prymas Tysiąclecia mówił, że jeżeli będzie ktoś chciał zniszczyć naród to zacznie od Kościoła - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Bydgoszczy.

To nie jest właściwa odpowiedź. Ta wypowiedź J. Kaczyńskiego miała miejsce kilka dni przed premierą filmu Sekielskich i dotyczyła innych spraw (Jażdżewski, profanacja Obrazu Jasnogórskiego itp.) Przytaczanie jej jako odnoszącej się do tego filmu jest kolejną manipulacją.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #2 ole 2019-05-15 16:53
Cytuję Józef:
Po raz kolejny posługuje się Pan nieprawdą. Dotyczy to rzekomej wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego. Proszę o przytoczenie dokładne jego słów, że dokument Sekielskich jest przykładem tego, jak się atakuje Kościół katolicki w Polsce i podanie źródła. Jeśli Pan to udowodni, to Pana przeproszę. Jeśli nie, to oczekuję przeprosin z Pana strony.

Odpowiem za redaktora: - To jest dzisiaj atakowane. Prymas Tysiąclecia mówił, że jeżeli będzie ktoś chciał zniszczyć naród to zacznie od Kościoła - mówił Jarosław Kaczyński na konwencji PiS w Bydgoszczy.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Józef 2019-05-15 10:28
Po raz kolejny posługuje się Pan nieprawdą. Dotyczy to rzekomej wypowiedzi prezesa Kaczyńskiego. Proszę o przytoczenie dokładne jego słów, że dokument Sekielskich jest przykładem tego, jak się atakuje Kościół katolicki w Polsce i podanie źródła. Jeśli Pan to udowodni, to Pana przeproszę. Jeśli nie, to oczekuję przeprosin z Pana strony.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem