niedziela, 17 lutego
07:30

Nasza historia

„Głos Wągrowiecki" założono jesienią 1990 r., co było odzewem na ukazanie się  lokalnego pisma samorządowego. Numer sygnalny „Głosu” pojawił się na rynku 20 października 1990 r. Pierwszym wydawcą dwutygodnika został Cech Rzemiosł Różnych (wtedy tytuł ten był jedynym lokalnym pismem rzemieślników w Polsce), a po roku przeszedł w ręce spółki cywilnej dziennikarzy pod nazwą Agencja Wydawniczo - Reklamowa „Głos Wągrowiecki". Inicjatorem założenia czasopisma był Jerzy Mianowski, który został redakorem naczelnym. W latach 90-tych ubiegłego wieku aktywnie wspierali go wspólnicy: Jolanta Nowak- Węklarowa, Władysław Purczyński i Andrzej Słoma.


W pierwszej dekadcie działalności pismo przeżywało bujny rozwój i skutecznie sprostało silnej konkurencji pism wągrowieckich i regionalnych. Przez kilka lat na tutejszym rynku jednocześnie ukazywało się aż siedem tygodników, dwutygodników i miesięczników. „Głos Wągrowiecki” przeszedł na tygodniowy cykl wydawniczy, z typografii na offset, przybywało kolumn, a czarno – biała szata graficzna stopniowo nabierała korowych rumieńców. Przez kilka lat co tydzień wkładkowano własne dodatki „Granat” (magazyn rozrywek umysłowych) i  „Eko Głos” (miesięcznik ekologiczny) oraz zewnętrzne wydawnictwa:  miesięcznik „Teraz Zdrowie” i tygodniowe programy telewizyjne. Nie zawsze było jednak z górki: czasopismo odnotowywało różne wahania, ale zawsze było i jest wiodącym tytułem na lokalnym rynku prasowym.

 

W tychże latach pismo wielokrotnie było nagradzane przez różne gremia. W 1992, 1994 i 1998 roku zostało laureatem ogólnopolskiego Konkursu dla Prasy Lokalnej Instytutu na Rzecz Demokracji w Europie Wschodniej IDEE. W 1994 r. dwukrotnie wpisało się na listę wyróżnionych laureatów konkursu „Prasa Lokalna - Demokracja Lokalna – Samorząd”. W 1996 r. czasopismo otrzymało Certyfikat HIT’96 przyznany przez Wojewodę Pilskiego i Gazetę Poznańską. Za aktywną działalność społeczną „Głos Wągrowiecki” uhonorowano Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Medalem Polskiego Związku Wędkarskiego „Za zasługi w rozwoju wędkarstwa”.


Mimo, że pismo ma charakter niezależnego tytułu, to aktywnie współpracuje z środowiskiem i organizacjami pożytku publicznego i innymi stowarzyszeniami oraz podmiotami, inicjuje społeczne działania, promuje znamienitych wągrowczan oraz ziemię wągrowiecką poza granicami powiatu. Ostatnią jego dużą akcją była organizacja pomocy dla chorej na mukowiscydozę młodej wiekiem wągrowczanki, która oczekiwała na przeszczep płuc w Wiedniu.


Od zarania dziejów pisma jego sztandarowymi inicjatywami są coroczne czytelnicze plebiscyty na wągrowczanina, sportowca i trenera roku. Ponadto Wielka Kapituła Głosu Wągrowieckiego wybiera Honorowego Wągrowczanina A.D., którym zostało już bardzo wielu znamienitych i wybitnych osób w Polsce, np. historyk prof. dr hab. Anna Wolff – Powęska, historyk i archeolog prof. dr hab. Marek Wyrwa, lekarz prof. dr hab. Jacek Łuczak, muzyk prof. Michał Zieliński, polityk Marek Borowski, śpiewak Piotr Trella, aktor Sebastian Konrad.


Cennym wyróżnieniem dla obcokrajowców jest Międzynarodowa Nagroda Głosu Wągrowieckiego „Most Przyjaźni". Jednym z  laureatów tej nagrody jest prof. Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce. Z okazji rocznic narodzin pisma Kolegium Redakcyjne przyznaje nagrodę „Złoty Liść" osobom przeciętnym „za nieprzeciętność”, ludziom zwykłym „za niezwykłość”. W 2008 r. tym laurem nagrodzono wągrowczankę Monikę Drybulską, maratonkę z olimpiad w Rzymie i Pekinie, a w 2009 r. otrzymał ją kolejny wągrowczanin, Artur Siódmiak, reprezentant Polski w piłkę ręczną, srebrny i brązowy medalista mistrzostw świata i Europy.


Najlepsi dziennikarze wyróżniani są Doroczną Nagrodą Redaktora Naczelnego „Głosu Wągrowieckiego”. Redaktorzy i współpracownicy tygodnika  wielokrotnie zdobywali nagrody i wyróżnienia w różnych konkursach dziennikarskich i fotograficznych, z których najcenniejszymi są: Nagroda Główna Marszałka Województwa Wielkopolskiego, I nagroda Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, I nagroda Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie dla mediów regionalnych „Lokalna Europa”, organizowanym przez  Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej i Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Bohaterami wielu  laurów – nawet kilkakrotnie - byli: Bolesław Baranowski, Anna Borczykowska, Tomasz Kruk, Mariusz Kutka, Remigiusz Łysy, Jerzy Mianowski, Filip Żbikowski i inni. W 2000 r. tygodnik został laureatem V Konkursu Gazet Lokalnych w Płońsku, a w 2001 r. otrzymał wyróżnienie „Dziennikarskie Koziołki”. W 2006 r. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył redakcji Odznakę Honorową „Za  zasługi dla województwa wielkopolskiego”. Na początku 2009 r. redakcję „Głosu Wągrowieckiego” nagrodzono znaczącą nagrodą wielkopolskiego środowiska dziennikarskiego „Dziennikarskie Koziołki 2008”. Kilka miesięcy później Stowarzyszenie Ruch Regionalny Wielkopolan nagrodziło redakcję Kryształowym Pucharem Polski i Złotym Medalem przyznanymi dla najlepszej gazety lokalnej. Ponadto redakcja otrzymała prestiżową Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Fundacji Konkursu Pro Publico Bono za podejmowanie ważkich tematów społeczności lokalnych.


Od 2000 r. wydawcą tygodnika "GŁos Wągrowiecki" jest Wągrowiecka Oficyna Wydawnicza sp. z o.o., w której udziały posiadają: Jacek Mianowski, Jerzy Mianowski, Władysław Purczyński i Polskapresse sp. z o. o. w Poznaniu. Prezesem zarządu spółki od 2006 r. jest Jacek Mianowski. Wydawca „Głosu Wągrowieckiego” jest członkiem Izby Wydawców Prasy i Stowarzyszenia Gazet Lokalnych oraz członkiem obserwatorem Stowarzyszenia Prasy Lokalnej. Od 2010 r. Wągrowiecka Oficyna Wydawnicza należy do Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. „Głos” uczestniczy w  ogólnopolskim porozumieniu reklamowym „Tygodnik Lokalny” Stowarzyszenia Gazet Loklanych. Redakcja tygodnika pięciokrotnie była współorganizatorem ogólnopolskich warsztatów dla wydawców i dziennikarzy prasy lokalnej Stowarzyszenia Prasy Loaklanej, które odbyły się w Wągrowcu.


Redakcja aktywnie współpracuje z Wyższą Szkołą Umiejętności Społecznych w Poznaniu. W 2008 r. szkoła ta była współorganizatorem XV Ogólnopolskiego Konkursu Czasopism i Redakcji Szkolnych „Pałuckie Pióro”, gdzie odbyły się finałowe rozgrywki, zaś w wągrowieckim II Liceum Ogólnokształcącym ZSP nr 2 działały klasy dziennikarskie, którym patronuje WSUS, a zajęcia z młodzieżą prowadzą dziennikarze "Głosu".  W redakcji staże dziennikarskie odbywają studenci nie tylko tej uczelni, ale także uczestniczyli w nich młodzi dziennikarze z Ukrainy i Białorusi. Od 2010 r. "Głos Wągrowiecki" współpracuje z  Wydziałem Zamiejscowym Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium.


Redakcja utrzymuje partnerskie kontakty z zagranicznymi lokalnymi czasopismami: „Le Plessis Magazine” w Le Plesiss – Trevise koło Paryża (Francja) i  „Die Kreisboten” w Lüneburgu w Dolnej Saksonii (Niemcy) oraz „Wisti” w Czerwonoarmiejsku (Ukraina).


Od założenia do dziś tygodnik jest opiniotwórczym, niezależnym pismem lokalnym o charakterze informacyjno – publicystycznym. Silna pozycja czasopisma jest zasługą wielu dziennikarskich piór, pasjonatów obywatelskiego  dziennikarstwa, którzy stale budują jego dominującą rolę na lokalnym rynku prasowym. „Zawsze z Tobą” – to hasło towarzyszy „Głosowi Wągrowieckiemu” od czasu jego założenia.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem