poniedz., 23 września
09:03

Debiut, który może namieszać

 

 

Lada chwila na półkach księgarskich pojawi się debiutancka powieść pochodzącego z Wągrowca JĘDRZEJA NAPIECKA „Król, który uciekł”.

 

Książka ukaże się 23 sierpnia nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej, a jej akcja rozgrywa się w czasach pierwszej wolnej elekcji w Polsce, kiedy to po bezpotomnej śmierci Zygmunta II Augusta szlachta wybiera na króla księcia francuskiego Henryka De Valois. Wysublimowana kultura francuska, której symbolem jest Walezy, styka się w niej z szorstką naturą sarmacką. Jednym z głównych bohaterów jest Jan Krasowski - karzeł, który młodość spędził na dworze Katarzyny Medycejskiej, zaś na stare lata powrócił do kraju i rezydował na dworze pierwszego króla-elekta.

 

Według zapowiedzi na stronie wydawnictwa, fabuła zapowiada się ciekawie: „Karzeł, który nie uważa się za karła i król, który nie chce być królem. Erotyczne rozpasanie Luwru i bogobojność Wawelu. Zniewieściali francuscy arystokraci i ceniący twardą siłę sarmaci. Krwawa Noc Św. Bartłomieja, groteskowe kulisy pierwszej wolnej elekcji i dziwaczna obyczajowość renesansu”.

 

Nieco dalej czytamy:
„Polska korona jest ostatnim, czego pragnie wydelikacony książę andegaweński Henri de Valois, jednak zachodzi on za skórę niewłaściwej osobie. Jan Krasowski, zresztą postać historyczna, kilka miesięcy wcześniej był erotyczną zabawką na dworze Katarzyny Medycejskiej. Korzystając ze swej bystrości i dawnych koneksji uknuje on intrygę, dzięki której jednocześnie zemści się na znienawidzonym Henryku oraz na ojczyźnie, która sprzedała go w niewolę. Wystarczy, że doprowadzi do największego politycznego przekrętu XVI wieku”. O książce zdążyli wypowiedzieć się już ludzie kultury, którzy po zapoznaniu się z nią nie szczędzą słów pochwały: (...)

 

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 33 Z 14 SIERPNIA 2019 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem