środa, 18 września
07:06

Bliskie spotkania z nieboszczykami

AGATA FRĄCZEK wykonuje niecodzienny zawód - przygotowuje zwłoki do pogrzebów, a wszystko po to, by rodzina zmarłego mniej boleśnie przeżywała tragedię. Poznajcie tę ciekawą kobietę z Wągrowca i tajemnice balsamacji zwłok.

 

 

Pokolenie trzydziestolatków zapewne pamięta film z Macaulayem Culkinem „Moja dziewczyna” z początku lat 90. Ojciec głównej bohaterki prowadzi zakład pogrzebowy, w którym zatrudnia kobietę robiącą makijaż nieboszczykom. To tylko poboczny wątek, ale skupił uwagę młodej wówczas Agaty, która po jego obejrzeniu pomyślała: „wow! co za zawód!” Z czasem zainteresowanie tym tematem u dziewczyny rosło i rozważała pójście na studia medyczne.


- Zawsze ciekawiło mnie martwe ciało i co się z nim dzieje. Kiedy oglądałam zdjęcia z wypadków, zastanawiałam się, jak to się robi, że ofiary potem są w całości – opowiada Agata.


Jednak jej losy potoczyły się nieco innym torem: skończyła studia logistyczne, została matką, odsuwając na bok marzenia o pracy z nieboszczykami.

 

NIE TAKI TRUP STRASZNY
Rok temu Agata miała ciężki wypadek i kiedy leżała w szpitalu, zaczęła wypytywać lekarzy o dostęp do prosektorium, zdradzając swoje zainteresowania. Wtedy jeden z ratowników medycznych uświadomił ją, że wcale nie trzeba kończyć studiów medycznych, aby móc zajmować się zwłokami. Są do tego odpowiednie kursy i szkolenia organizowane przez stowarzyszenia funeralne. Po wyjściu ze szpitala zapisała się na szkolenie sanitarne przygotowania zwłok do pochówku, zwane tanatokosmetologią. Następnym krokiem był kurs balsamacji.


Balsamacja zwłok to zabieg polegający na wstrzyknięciu do tętnic płynu konserwującego, który powstrzyma dalszy proces rozkładu ciała. Dzięki tej czynności kontakt ze zmarłym podczas ostatniego pożegnania jest bezpieczny, ponieważ balsamacja zapewnia dokładną dezynfekcję zwłok, a dodatkowo ciało uzyskuje naturalny kolor i wygląd. Znikają pierwsze oznaki śmierci, takie jak zasinienia.


- Odnoszę wrażenie, że kiedy rozmawiam z ludźmi o balsamacji, to ludzie boją się tego tematu – zwierza się Agata. - Kiedy zaczynam mówić o szczegółach, jak to wygląda, to widzę przerażenie. Ludzie nie wiedzą, co się dzieje w trakcie przygotowań ciała do pogrzebu. Myślą, że łamiemy ręce czy zaklejamy usta klejem, co oczywiście nie jest prawdą. Dużo jest mitów na ten temat i ludzie reagują negatywnie na opowieści o balsamacji, a są to jednak rzeczy niezbędne, które trzeba wykonać. (...)

 

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 21 Z 22 MAJA 2019 R.

Komentarze   

 
+4 #7 Marianka 2019-05-29 19:54
Bardzo ciekawa historia. Powodzenia Pani Agato! Muszę przyznać, że dzięki artykułowi po raz pierwszy usłyszałam, czym jest balsamacja.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #6 Gosia 2019-05-28 15:42
Wielki ukłon i szacunek dla Pani.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+12 #5 Wielkopolska 2019-05-23 20:52
#olek = trol
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+16 #4 Wielkopolska 2019-05-23 20:50
Trudny zawód, podziwiam ludzi którzy się tym zajmują, na dodatek z pasją.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+15 #3 Tantos 2019-05-23 13:36
Cytuję olek:
Tak szczerze to ta Pani powinna się leczyć i to szybko

Kiedyś umrzesz i taka pani się przyda. Śmierci nie uciekniesz...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-17 #2 olek 2019-05-22 19:20
Tak szczerze to ta Pani powinna się leczyć i to szybko
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+24 #1 Wągrowczanin 2019-05-22 14:06
Pełen szacunek dla Pani Agaty! Chciałoby się dopowiedzieć, że "ktoś musi to robić", tym bardziej, że w naszej kulturze chrześcijańskie j zachowujemy szacunek dla zmarłych, dla zwłok ... Dziękujemy Pani za odwagę, za tę pełnioną służbę, posługę, bo zapewne nie jest to łatwa profesja?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem