czwartek, 22 sierpnia
08:20

Stańmy na wysokości zadania

Jak samorząd wielkopolski wspierał powiat wągrowiecki oraz miasta i gminy opowiada radny wojewódzki STEFAN MIKOŁAJCZAK w rozmowie z Jerzym Mianowskim.

„Samorządy w Wielkopolsce znakomicie okrzepły i  są najlepszymi lokalnymi gospodarzami”- powiedziałeś dla Monitora Wielkopolskiego. Jak można być dobrym gospodarzem, gdy w kasie gminnej permanentnie brakuje pieniędzy, jak np. w Wapnie?
- Co do wartości samorządowego zarządzania nie ma najmniejszej wątpliwości, że to jest najlepsze rozwiązanie systemowe. Na świecie nikt nie wymyślił lepszego systemu, tym bardziej jeżeli mówimy o demokratycznym państwie. Cieszy nas wszystkich fakt bardzo dobrego gospodarowania przez samorządy w Wielkopolsce.
Możliwości działań poszczególnych samorządów są zróżnicowane ze względu na istniejący potencjał gospodarczy i geograficzny. Tym mniejszym, najczęściej typowo rolniczym samorządom musi być udzielana w większym stopniu pomoc wyrównawcza. Jednak na ile taki samorząd skorzysta z zewnętrznej pomocy finansowej z budżetu państwa, czy ze środków unijnych, w wysokim stopniu zależy od aktywności samych liderów samorządowych. W Wielkopolsce są na to dobre przykłady.
Sumując cztery minione lata skonstatowałeś, że „województwo wielkopolskie znajdowało się przez te lata na etapie dalszego dynamicznego rozwoju”. Które z zadań wojewódzkich najbardziej przyczyniły się do rozwoju ziemi wągrowieckiej?
- Niezaprzeczalnym faktem jest, że województwo wielkopolskie jest wysoko rozwiniętym regionem dzięki dynamicznym działaniom samorządowców i w miarę silnej gospodarce. We wszystkich rankingach województwo nasze jest jednym z najlepiej rozwiniętych regionów zarówno w kraju, jak i w Europie. Jeśli idzie o przykłady zadań wojewódzkich, mających wpływ na rozwój ziemi wągrowieckiej, to na pewno trzeba wymienić komunikację: zarówno drogową, jak i kolejową.
Dziś mamy - jako jeden z pierwszych powiatów - zmodernizowaną drogę do Poznania oraz uruchomione nowoczesne pociągi wraz z pełną modernizacją trakcji kolejowej. Samorządy gminne i powiatowy w ostatnich latach znacząco zwiększyły środki na inwestycje. Dalsze, które chyba każdy zauważa, to rewitalizacja naszych miasteczek i wielu zabytków, powstawanie małej przedsiębiorczości gospodarczej, która jest siłą napędową rozwoju.
Jakie jednostki z naszego powiatu doświadczyły bujnego rozwoju? (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 39 Z 26 WRZEŚNIA 2018 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem