czwartek, 23 maja
14:51

Wyrok zapadł, pytania pozostały

Sąd Rejonowy w Wągrowcu wydał wyrok uniewinniający braci W. od zarzutu nieudzielenia pomocy KAROLOWI GOLI, który utonął w 2015 roku w Jeziorze Stępuchowskim.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w lipcu 2015 roku. Po wielu perturbacjach sprawa trafiła do sądu w 2017 roku. Koledzy Karola Goli - bracia W. - zostali oskarżeni przez Prokuraturę Rejonową w Wągrowcu o nieudzielenie pomocy - wskutek czego doszło do utonięcia chłopaka. Sad Rejonowy w Wągrowcu wydał wyrok uniewinniający uzasadniając wyrok m.in. tym, że oskarżeni w sprawie zrobili wszystko, co było w ich mocy, żeby uratować tonącego oraz zorganizować pomoc. Sędzia wskazała jednocześnie na fakt, iż Karol Gola, będąc pełnoletnim, podjął decyzję o wskoczeniu do wody na własną odpowiedzialność. Okolicznością, która stwarzała niebezpieczeństwo nad wodą, był fakt, iż wszyscy uczestnicy tragicznej wyprawy nad wodę spożywali alkohol. Wprawdzie badania na zawartość alkoholu w organizmie Karoli Goli wykazała śladowe ilości, ale badanie zostało przeprowadzone kilka dni po zdarzeniu. Jeden z braci W. znajdował się w stanie nietrzeźwości i on to właśnie oddalił się z miejsca, w którym tonął Karol. Tłumaczył to faktem, że nie posiadał wystarczających umiejętności pływackich i  ratowniczych. Postanowił wyjść z wody i organizować pomoc tonącemu. Okolicznością niekorzystną dla ratowania tonącego okazał się fakt braku na kąpielisku ratownika, który był zatrudniany na tym stanowisku przez urząd gminy w Damasławku. Feralnego dnia korzystał on z udzielonego mu urlopu.
Sąd nie dopatrzył się znamion czynu umyślnego, polegającego na doprowadzeniu przez braci W. do celowego wepchnięcia Karola Goli do wody. (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 11 Z 13 MARCA 2019 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem