środa, 17 lipca
00:24

Trzeźwości nie zadekretujemy

Trzeźwość traktujemy jako sezonową modę, która i tak się nie sprawdza. O tym i o naszym postrzeganiu problemu picia alkoholu i przemocy w rodzinie z dr TERESĄ KOBRZYŃSKĄ rozmawia Franciszek Szklennik.

Sierpień, miesiąc trzeźwości, a tu urlopy, grille, wyjazdy na wakacje. Czy jesteśmy bardziej trzeźwi, czy to raczej bardziej pobożne życzenie?
- Zdecydowanie są to pobożne życzenia. Są podstawy do takich prognoz. Wśród nich: wszechobecna reklama przemysłu alkoholowego, szczególnie browarów, ogólne przyzwolenie do spożywania napojów alkoholowych i niska cena tych napojów, które są produktami psychoaktywnym. Rożnie ten czas wakacyjny wykorzystujemy, jedni na aktywność turystyczną z rodziną, przyjaciółmi, inni wolą odpoczynek od zgiełku, gwaru, nadrabiają utracone chwile bliskości z rodziną. Dla tych alkohol nie jest niezbędny, raczej symboliczny. Są i tacy, którzy urlopy kojarzą sobie z alkoholem, a już grille obowiązkowo. W tych środowiskach przekraczanie progu trzeźwości jest normą. Nie zastanawiają się nad tym, że dają przykład swoim dzieciom.
Pijemy więcej?
- Spożycie alkoholu w Polsce wzrasta i szacunki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) podają, że w najbliższych latach będzie wzrastać. Wspomniany, szacowany wzrost spożycia alkoholu dotyczy pięć państw: Rosji, Ukrainy, Polski, Białorusi i Mołdawii. Jesteśmy więc na medalowym podium – szkoda, że w tej „dziedzinie”.
Wszyscy przestają pić, ale tylko niektórzy za żywota...
- Alkohol obwinia się o ok. 10 tysięcy zgonów Polaków rocznie. W te statystyki użytkownicy alkoholu nie wierzą. Trzeźwość nadal nie jest modna, a z bycia abstynentem nadal trzeba się wytłumaczyć, choć nie stanowi to już trudności, jak wcześniej bywało. Mamy w populacji osób pełnoletnich kilkanaście procent abstynentów i nie są to jedynie trzeźwiejący alkoholicy. Ludzie dbający o zdrowie często z alkoholu zrezygnują. Zatem, czy jesteśmy bardziej trzeźwi w czasie urlopów, wakacji? Zakupy alkoholu w weekendy w okresie letnim niepokoją swoim rozmiarem, można zakładać, że podobne przygotowania trwają podczas urlopów i wakacji. Trzeźwość w ujęciu prawnym kończy się po przekroczeniu 0,5 promila. Dwa piwa do 5 proc. zawartości alkoholu to dla mężczyzny już nietrzeźwość, a dla kobiety o połowę mniej. Rozważania winny również dotyczyć dzieci i młodzieży. Jak wynika z badań, wakacje są często dla dzieci czasem inicjacji alkoholowej. (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 34 Z 22 SIERPNIA 2018 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem