środa, 21 sierpnia
09:53

Nie żyje gen. Henryk Szumski

szumski_pap_600szumski_pap_600

W poniedziałek wieczorem doszło do tragedii rodzinnej w  Komorowie pod Warszawą, gdzie 71–letni gen. Henryk Szumski został śmiertelnie ugodzony nożem przez 38-letniego syna Krzysztofa.

Gen. broni WP Henryk Szumski często odwiedzał Wągrowiec i razem z żoną odpoczywał u przyjaciół. Wiesława Szumska (z domu Jawor), małżonka generała była nauczycielką w Szkole Podstawowej nr 2, stąd ten sentyment do Wągrowca. W latach 1963 – 1971 była wychowawczynią  klasy A. Podczas jednej z wizyt gen. Szumski udzielił wywiadu dla "Głosu Wągrowieckiego".

W 2001 r. był oficjanym gościem Starosty Wągrowieckiego i uczestniczył w integracyjnym balu powiatowym w "Wielspinie", podczas którego po raz pierwszy wręczono trzy Nagrody Powiatu Wągrowieckiego "Złota Pieczęć", a także dwóch  obcokrajowców uhonorowano Miedzynarodowymi  Nagrodami Głosu Wągrowieckiego "Most Przyjaźni 2000".


Urodził się 6 kwietnia 1941 r. w podwągrowieckich Potulicach. W latach 1961-1964 był podchorążym Oficerskiej Szkoły Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu. Potem przeszedł wszystkie szczeble oficerskiej kariery. W jej końcówce, w latach 1997 - 2000, pełnił funkcję szefa Sztabu Generalnego WP. Otrzymał także nominację na stopień generała broni. W grudniu 2000 r. został mianowany przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Prezydenta RP,  na członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego, w której zasiadał do 2005 roku. (PAP, maj)

 

Komentarze   

 
+1 #3 gregor hieronim 2019-05-11 14:43
Cudowna nauczycielka Pani Wiesia Jawor ( prywatnie mieszkala na ul. Gniezninskiej ) bylem w tej klasie , ktorej byla wychowawczynia
nie zapomnie jej do konca zycia.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #2 gregorjazz 2012-01-31 11:08
Urodzony w 1941 r. w Potulicach Szumski był harcerzem, uwielbiał podchody i książki o Indianach. Zaczynał pracę jako kolejarz. Ale szybko zdecydował się na karierę w armii PRL. Wstąpił do szkoły wojskowej i do PZPR. "Jak wszyscy" - tłumaczył po latach. W latach 70. szybko awansował - został szefem sztabu, potem dowódcą 16. dywizji pancernej, następnie dowódcą jednej z najbardziej prestiżowych jednostek polskiego wojska - 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie. I jako jej dowódca zaliczył najbardziej kontrowersyjny epizod w karierze - pacyfikację szczecińskich strajków w 1981 r.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #1 irek 2012-01-31 10:16
Dlaczego tak sie stalo ze wlasny syn na ojca z nozem to juz kryminalista on jest co sie dzie w tym swiecie zamalo tragedi ludzkich .nikt niejest idealem kazdy ma cos tam jakies ale .powinien poniesc kare to co zrobil .
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem