sobota, 16 lutego
17:18

Wyklęte historie

W środę 1 marca obchodzić będziemy po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji Miasto Wągrowiec, Muzeum Regionalne i Miejski Dom Kultury w Wągrowcu organizują wystawę na Rynku i prelekcję dotyczącą żołnierzy niezłomnych.

Rynek, godz. 13.00 - otwarcie wystawy „Odzyskiwani Bohaterowie”, przygotowanej przez Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna.
Wystawa objęta opieką merytoryczną prof. Krzysztofa Szwagrzyka poświęcona jest 11 bohaterom walki z systemem komunistycznym, Żołnierzom Niezłomnym straconym na podstawie wyroków komunistycznych sądów w latach 1944–1956, których szczątki są odnajdywane oraz identyfikowane w ramach projektu naukowo-badawczego prowadzonego pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944–1956”.
Prezentacji sylwetek bohaterów towarzyszą fotografie nieosądzonych nigdy ich katów: sędziów, prokuratorów, egzekutorów. Całość dopełnia dokumentacja realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w całej Polsce prac poszukiwawczych miejsc pochówku ofiar komunizmu zakończonych odnalezieniem i identyfikacją kolejnych Żołnierzy Niezłomnych.
Patronat nad wystawą objął Instytut Pamięci Narodowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu, ul. Opacka 15, godz. 18.00 - „Wyklęte historie” - prelekcja Bartosza Tomczaka (Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Okręg Wielkopolska)

(raroz)

Komentarze   

 
-5 #15 67 2017-03-02 12:11
https://www.youtube.com/watch?v=61M8qxe-CLw

https://www.youtube.com/watch?v=uVEOPR_ncRc

https://www.youtube.com/watch?v=8l63Dstd2rw
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+10 #14 ja 2017-03-02 08:32
Cytuję er:
Każdy przypadek trzeba rozpatrywać osobno i z uwzględnieniem kontekstu. Generalizowanie jest zafałszowywaniem rzeczywistości. Trudno znaleźć większe zafałszowanie niż generalne określenie członków podziemia antykomunistycznego mianem bandytów. Czytam w komentach że żołnierze niezłomni popełniali zbrodnie... Ok. Mówmy o tym, ustalajmy fakty. I nie traćmy z oczy Z CZYM I O CO WALCZYLI. Najpierw z hitlerami, potem z komunistami - czyli z prawdziwie zbrodniczym ustrojstwem. O co? O niepodległą i suwerenną Polskę.

Zbrodni nie można niczym usprawiedliwić. NICZYM!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-7 #13 er 2017-03-01 15:43
Każdy przypadek trzeba rozpatrywać osobno i z uwzględnieniem kontekstu. Generalizowanie jest zafałszowywanie m rzeczywistości. Trudno znaleźć większe zafałszowanie niż generalne określenie członków podziemia antykomunistycz nego mianem bandytów. Czytam w komentach że żołnierze niezłomni popełniali zbrodnie... Ok. Mówmy o tym, ustalajmy fakty. I nie traćmy z oczy Z CZYM I O CO WALCZYLI. Najpierw z hitlerami, potem z komunistami - czyli z prawdziwie zbrodniczym ustrojstwem. O co? O niepodległą i suwerenną Polskę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+9 #12 ja 2017-02-28 16:04
Cytuję Romuald:
Więc tak.

Zdania nie rozpoczyna się od "więc". Szczególnie gdy się kogoś poucza.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-10 #11 Romuald 2017-02-28 09:45
Więc tak.
1. wobec świadectw/ zeznań świadków, oraz uczestników tamtych wydarzeń, od razu zaznaczam, że ze strony białoruskiej śledztwo IPN podlega rewizji. zeznania te nie zostały użyte podczas procesu komunistycznego , a rzucają całkiem nowe światło na tą sprawę.
2. to jest oświadczenie wydane przez jedną osobę, a nie cały IPN, ponieważ w samym IPNie są odmienne zdania co do tego "wyroku", który został wydany w oparciu o selektywnie wybrane materiały.
3. kontekst kolaboracji białorusinów z komunistami. według dokumentacji komunistycznej 70-80% białorusinów należało do PPR.
4. Polacy na tamtych terenach byli w czasie wojny 1939 r. mordowani przez białorusnów i wydawani w ręce sowietów.
5. po wojnie ludność Polska która mieszkała na tamtych terenach była terroryzowana przez białorusniów którzy całkiem niedawno zasilali szeregi sowieckiej partyzantki.
6. nawet oddziały AK były ostrzeliwane przez białoruskie wsie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+13 #10 niestety 2017-02-27 20:54
Cytuję Biały S.:
Wymieniaj sobie kogo chcesz :D
Błazenada internetowa.

"Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”, „akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich”,
Żadna zatem okoliczność nie pozwala na uznanie tego co się stało za słuszne" (Instytut Pamięci Narodowej, 2005-06-30.Info rmacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób )
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-15 #9 Biały S. 2017-02-27 19:48
Wymieniaj sobie kogo chcesz :D
Błazenada internetowa.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+13 #8 niestety 2017-02-26 19:14
Cytuję Jeute:

A po co? Autor tego komentarza to pospolity impotent intelektualny.

Tak? A co powiesz np. o "Burym" z Hajnówki? Bohater? Mam wymienić innych kolesi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+28 #7 piko 2017-02-25 11:30
Wszystkich wojskowych i rządzących którzy uciekli z Polski w 1939 r powinno się rozstrzelać za dezercje
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-23 #6 Biały S. 2017-02-24 19:51
Z takimi jak poniżej nie ma co dyskutować. Sam język ich wypowiedzi świadczy o tym, że nadal głęboko tkwią w czasach komuny, taplając się w bagnie PRLu, który jest od dawna ich domem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem