czwartek, 15 listopada
04:52

Wykład o kulturze arabskiej

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu zaprasza już jutro 15 listopada o godz. 17 na wykład o kulturze arabskiej pt. „Czego o swojej kulturze nie powie ci Arab”.

Wykład przedstawi prelegentka  dr Agnieszka Chęś, która opowie o kulturze arabskiej przez pryzmat swoich doświadczeń, trzech lat spędzonych w Omanie oraz podróży po Półwyspie Arabskim. Słuchacze dowiedzą się m.in. co ukształtowało kulturę arabską, ile żon chciałby mieś Arab,  jakie są arabskie przysmaki .

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

Koncert na 100-lecie RP

Serdecznie zapraszamy na rockowo- poetycki koncert na 100- lecie RP w wykonaniu zespołu Fabryka 10 listopada (sobota) o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury w Mieścisku.

Szczegóły na plakacie.

Bezpłatne badania profilaktyczne

 

 

 

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych. Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut 
i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.

U wszystkich Pań, u których stwierdzono nieprawidłowy wynik badania mammograficznego lub cytologicznego, zaleca się wykonanie pogłębionej diagnostyki w celu weryfikacji wcześniejszego wyniku badania. Dalsze badania także są wykonywane bezpłatnie.

W przypadku raka piersi, pogłębiona diagnostyka obejmuje takie badania jak:

  • ultrasonografia - USG piersi jest bezbolesną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnozowania guzów, rozróżniającą guzy stałe od guzów wypełnionych cieczą (torbieli). Badanie to zaleca się szczególnie kobietom młodym, których piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej.

  • biopsja aspiracyjna - podczas tego badania lekarz specjalista nakłuwa zmiany wykryte w piersi w celu pobrania komórek do dalszego badania mikroskopowego. W przypadku cyst (tzw. torbieli) usuwana zostaje całość cieczy znajdującej się w guzie i jedynie w rzadkich przypadkach wymagane jest dalsze leczenie. Jeśli guz ma konsystencję stałą, pobiera się więcej komórek i bada się je pod mikroskopem.

Diagnostyka pogłębiona w raku szyjki macicy obejmuje:

  • badanie kolposkopowe - badanie pozwalające na wykrycie zmian przedrakowych, niewidocznych gołym okiem. Polega ono na ocenie szyjki macicy, pochwy oraz sromu za pomocą urządzenia optycznego - kolposkopu.

  • badanie kolposkopowe z biopsją - wykonuje się w momencie, gdy lekarz zauważy zmiany komórkowe podczas kolposkopii. Ma on wtedy dodatkowo możliwość pobrania materiału do dalszych badań pod kontrolą kolposkopu.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w mammobusie, w którym można wykonać mammografię oraz w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie wągrowieckim:

Mammobus: Wągrowiec – 07.11.2018

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie wągrowieckim prowadzą lekarze rodzinni w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „PULS” w Wągrowcu.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31),

a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

logo2

Niepodległa do Hymnu

11 listopada w całej Polsce będziemy śpiewać Hymn Państwowy, również Powiat Wągrowiecki przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".

„Niepodległa do hymnu” to inicjatywa, której podstawowym celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu i uczczenia w wyjątkowy sposób 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przyjdź 11 listopada o godz. 13 przed Starostwo Powiatowe w Wągrowcu i włącz się we wspólne świętowanie. Zaśpiewajmy razem z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Uczcijmy najważniejsze święto i jedyny taki jubileusz w naszym życiu!

Wągrowieckie obchody Święta Niepodległości

W niedzielę 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę szczególną datę będziemy świętować przez kilka najbliższych dni. Atrakcje dla wągrowczan przygotowały praktycznie wszystkie instytucje kulturalne w naszym mieście.

Z tej okazji zapraszamy na wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Punktem kulminacyjnym będzie 11 listopada (niedziela), który rozpoczniemy mszą świętą za Ojczyznę, która odbędzie się w klasztorze oo. Paulinów oraz krótką manifestacją patriotyczną na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Następnie, po południu, Miejski Dom Kultury zaprasza na specjalny seans filmowy, a wieczorem odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w klasztorze oo. Paulinów.

W tym roku  obchodom niepodległościowym towarzyszyć będą: wystawy, prelekcje, koncerty i strzelanie niepodległościowe. Szczegóły na plakacie.

Wystawa "Jeszcze Polska nie zginęła"

W środę 7 listopada br. o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu otwarta zostanie wystawa pn. „Jeszcze Polska nie zginęła”, zorganizowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Podczas wystawy prezentowane będą medale pana Adama Budniaka i karty pocztowe pana Wojciecha Muszyńskiego oraz książki, połączone z prelekcją dr. Krzysztofa Bondyry: „100 rocznica odzyskania niepodległości i 100 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego”.

Serdecznie zapraszamy.

Gorąca Poezja w Gołańczy

Gołaniecki Ośrodek Kultury zaprasza na koncert poezji śpiewanej „Gorąca Poezja 2018” w sobotę 24 listopada o godzinie 19 w sali „Stodoła” w Gołańczy.

Na scenie zobaczymy: Magdę Umer i Bogdana Hołownię, a także Michała Łanuszka oraz zespół Czerwony Tulipan. Bilety na „Gorącą poezję” kosztują 45 zł i są dostępne w GOK-u w Gołańczy, w księgarni „LOCUM” w Wągrowcu oraz na stronie internetowej kupbilecik.pl

Halloween Kids

Kolorowe buzie, wyjątkowe stroje, mroczny klimat, a przy tym mnóstwo śmiechu. Tak właśnie będzie wyglądać Halloween Kids, na który zaprasza Miejski Dom Kultury w  Wągrowcu już jutro 31 października (środa) od godz. 17.

Na dzieci czekać będzie szereg wspaniałych atrakcji: różnego rodzaju gry i zabawy oraz słodkie upominki dla każdego.

Bal Świętych

Z okazji zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych w Parafii p.w. Świętego Wojciecha w Wągrowcu odbędzie się bal mający przybliżać najmłodszym postaci świętych.

Bal Wszystkich Świętych, rozpocznie się udziałem we wspólnej Mszy św., następnie w uroczystym korowodzie wszyscy uczestnicy przejdą do pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Św. Wojciecha. Tam na dzieci czekać będzie wiele wydarzeń. Maluchy w strojach swoich ulubionych świętych spędzą wieczór na grach oraz zabawach, a to wszystko w nawiązaniu do świętych i aniołów.

(ich)

Filmowy wieczór grozy

Wielkimi krokami zbliża się święto wszystkich miłośników duchów, zjaw i upiorów. Niektórzy lubią spędzać je na szalonych przebieranych imprezach inni wolą uczcić Halloween w kinie podczas maratonu filmowego.

Jak co roku wszystkich fanów grozy i nocy duchów zapraszamy 31 października (środa) do wągrowieckiego kina na maraton filmowy Halloween 2018.

Maratończycy będą mogli wybierać spośród dwóch specjalnie wybranych na tę okazję horrorów,: „Ghostland” oraz "Niaznajomi: Ofiarowanie". Pewne jest, że ten przerażający zestaw jeszcze długo po powrocie do domu nie pozwoli Wam zasnąć.

Koncert patriotyczny

Już 11 listopada o godz. 19.00 w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości w wągrowieckim klasztorze oo. Paulinów odbędzie się wyjątkowy koncert pamięci poległych w walce o niepodległość.

Podczas koncertu wysłuchamy HISTORYCZNYCH PIEŚNI OJCZYSTYCH w wykonaniu m.in. Wągrowieckiego Chóru Kameralnego ora Chóru The Hoor. W drugiej części koncertu wysłuchany PIEŚNI POLSKICH Karola Szymanowskiego w aranżacjach Miłosza Bembinowa w wykonaniu: Orkiestry Symfoników Bydgoskich, Wągrowieckiego Chór Kameralnego, Chóru The Hoor oraz Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Wągrowca do wspólnego wysłuchania patriotycznych pieśni.

Koncert zespołu "Śląsk"

3 listopada (sobota) o godz. 18.00 w hali OSiR w Wągrowcu wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" w programie "A to Polska właśnie".

Przeważającą część koncertu stanowić będą kompozycje lub opracowania muzyczne Stanisława Hadyny wraz układami choreograficznymi Elwiry Kamińskiej. W programie znajdują się popularne piosenki Stanisława Hadyny takie jak: „Kaczyce”„Karolinka”, „Hej te nasze góry”, „Helokanie”, "Piekła baba chleb” i „Starzyk” oraz opracowania muzyczne do wielu tańców: „Kujawiaka”, „Krakowiaka”, „Szota Madziara”, „Tańca chustkowego”, „Tańców górali podhalańskich” i „Trojaka”.

Koncert dwuczęściowy – 120 min. Bilety w cenie 60 zł do nabycia w kasie Kina MDK oraz w systemie sprzedaży online na Bilety24.pl

 

Koncert charytatywny "Głosy dla Hospicjum"

W najbliższą niedzielę 14 października o godz. 16.00  w Sali Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu odbędzie się Koncert Charytatywny z okazji Światowego Dnia Hospicjum i Opieki Paliatywnej „ Głosy dla Hospicjum”.

Podczas koncertu zagra zespół „Masterbrass”, a całość poprzedzi wykład pt. „Hospicjum jako ruch społeczny” dr. nauk medycznych Haliny Bogusz.

Koncert jest bezpłatny, a wejściówki można jeszcze odebrać w Miejskim Domu Kultury oraz w Hospicjum Miłosiernego Samarytanina w Wągrowcu.

XII Gala Rzeczy Ciekawych

 

Zapraszamy na XII edycję Gali Rzeczy Ciekawych, która odbedzie się 4 listopada o godz. 15.00 w hali widowiskowej w Skokach.

Jesteś rękodzielnikiem, twórcą ludowym, wyrabiasz swojskie jadło, albo masz inne talenty, które wpisują się w formułę imprezy i chcesz się pochwalić, organizatorzy czekają na zgłoszenia.

W programie Gali Rzeczy Ciekawych m.in. stoiska rękodzielnicze i spożywcze, pokazy, warsztaty, występy oraz wiele innych ciekawych atrakcji.

Turniej Strzelecki o Puchar Starosty

Serdecznie zapraszamy na Drużynowy Turniej Strzelecki im. Cystersów Łekneńsko – Wągrowieckich pod Patronatem Starosty Wągrowieckiego oraz Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu.

Turniej odbędzie się w sobotę 6 października br. na strzelnicy Bractwa Kurkowego w Kobylcu. Początek turnieju o godz. 10.00.

Spektakl "Kłamstwo"

Warszawscy aktorzy, znani także z telewizji, zaprezentują się na scenie Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu. We wtorek 16 października publiczność po raz pierwszy zobaczy „Kłamstwo” Floriana Zellera.

Dwie pary małżeńskie, dwie pary przyjaciół, dwie pary kochanków, a ich nadal tylko czworo, jak to jest możliwe? Wszystkiego dowiecie się Państwo podczas spektaklu "Kłamstwo". Metaforycznie udało się w spektaklu połączyć Bergmanowskie "Sceny z życia małżeńskiego" z kilkoma komediami Woody'ego Allena. Oczywiście sztuka nie jest jedynie słowną ekwilibrystyką, zawiera również racjonalny, ale i filozoficzny podtekst.

W obsadzie: Sambor Czarnota, Joanna Liszowska, Izabela Kuna, Wojciech Malajkat, Mikołaj Roznerski, Milena Suszyńska, Adriana Kalska, Piotr Szwedes. Spektakl wyreżyserował Wojciech Malajkat.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem