poniedz., 20 stycznia
09:58

Mieszkańcy przeciwni budowie spalarni

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

 

Wczoraj odbyło się burzliwe spotkanie przedstawicieli Veolia Energia Poznań z mieszkańcami Wągrowca.

 

Sala kryształowa hotelu Pietrak wypełniona była po brzegi, co tylko potwierdziło fakt, że planowana budowa spalarni spędza sen z powiek wielu mieszkańcom naszego miasta. Po wstępie, podczas którego przedstawiciele inwestora omówili ideę Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, jaka ma powstać przy obwodnicy w rejonie ulic Rygielskiej i 11 listopada, głos zabrali wągrowczanie. Widać było, że wielu z nich było dobrze przygotowanych merytorycznie i dysponowali wiedzą popartą publikacjami dostępnymi w sieci.

 

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

 

Przedstawiciele Veolii próbowali odpowiedzieć na wszystkie pytania, jednak mimo zaplecza w postaci liczb i wykresów, prezentowanych na żywo, nie zdołali przekonać mieszkańców do swojego pomysłu. Dostało się także władzom miasta i radnym, którzy na ostatniej sesji Rady Miejskiej przegłosowali uchwałę o udostępnieniu pod dzierżawę działki miejskiej, gdzie powstać ma planowana spalarnia.

 

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

 

Wywołany do odpowiedzi burmistrz Jarosław Berendt zapewnił, że wysłucha wszystkich głosów wągrowczan i wyciągnie z nich wnioski. Również przedstawiciele Veolii zapewnili, że nie zrobią nic bez poparcia mieszkańców, ale poprosili o spokojne przemyślenie jeszcze raz wszystkich faktów związanych z inwestycją.

 

Obszerna relacja ze spotkania już w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

(ks)

Komentarze   

 
0 #10 solot 2019-07-15 13:02
Można, tylko trzeba trochę ruszyć glową: kompost, torby-szmaciank i :D z prlu nie przesadzaj, bo to trochę trąci kpiną :lol: , makulatura, szkło, itp. Wychodzi na to, że taki 60 l kubeł zapełniłby się po 8-10 tygodniach odpadami zmieszanymi, czego ze względów higienicznych nie robimy. Nie wierzysz, że tak można, ale tak się u nas robi :lol: Bywa, że nie biorę opakowań i usługodawcy się dziwią, że zabieram produkt, bez opakowania, które dla mnie jest zbędne. Pewnie jeszcze coś zostało przeze mnie pominięte, ale nie zmienia to faktu, że w mojej rodzinie nie olewamy sortowania śmieci :D

Więc przebij moje 10-15% :lol:
Tego, że inni nie sortują, no coż, na to nie mam wplywu. Wiem, co ja robię i moja rodzina. I dlatego nie możesz nazwać tego, co zostało przeze mnie wcześniej napisane jest PATOSEM.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #9 solot 2019-07-15 13:01
Dam - niestety źle trafiłeś, jeśli chodzi o sortowanie śmieci i ich mnożenie przeze mnie oraz moją rodzinę. Bardzo źle hehehe To, co robimy na razie jest pewnie na poziomie gdzies 10-15%. W pomiary się nie bawiliśmy.
Szmaciane torby w mojej rodzinie przeżyły bum foliówek, prl-skich nie ma, bo zwyczajnie się wydarły. I tak sobie patrzę na twoje słowa i myślę, że nie wierzysz, iż można tak sortować śmieci.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #8 dam 2019-07-15 11:59
""Solot"" zadam tobie jedno pytanie jaką torbę używasz na zakupy. Bo ja cały czas używam tylko "" Szmacianki"" która pamięta SŁYNNĄ KOMUNĘ... A teraz sobie odpowiedz ile ja zużyłem plastyku a ile Ty!!!!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-1 #7 dam 2019-07-15 11:47
""Solot "" masz rację ja nie byłem na spotkaniu ani nie byłem w pobliżu takiej spalarni...Tylk o zapytam co zrobić z tymi śmieciami???? Mieszkam w bloku i widzę te sortowanie śmieci.... :lol: :lol: :lol: Przyjeżdża samochód w którym ma już niby posortowane śmieci i wrzuca pojemniki z nieposortowanym i śmieciami..... :sad: :sad: :sad: Pytam się kto sortuje śmieci już to trwa mogę się mylić około 10 lat, i nie widzę w tej sprawie rozwiązania... Jednym słowem dużo się mówi a nic czyli zero się robi..Chcę usłyszeć od Ciebie jakieś dobrej propozycji w likwidowaniu tych śmieci . Proszę nie pisać jakieś PATOSY które nigdy nie będą wdrażane w 100% w życiu....Czekam na dobre propozycje które sprawdzą się w żżżżżżżżżżżżyci u
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #6 solot 2019-07-13 10:57
"Dam" czy byłeś na spotkaniu? Jeśli nie- obejrzyj, dowiesz się, że spalarnia żadna nie jest ekologiczna. Podkreślam "ŻADNA". Odchodzi się od tego typu budowli. Między innymi dlatego, że niedługo nie może być takich śmieci, ma być recykling, gdzie odpady zmieszane góra to 5-10%. Z czego powstanie więc paliwo dla spalarni? Myslisz, że niemieckie wyrobiska soli i magnezu będą wiecznie przyjmować żużel z polskich spalarni?
Pani Agnieszka nie potrafiła odpowiedzieć na proste pytanie: ile obecnie nowych spalarni buduje się u mistrzów ekologii Skandynawów i we Francji. Kręciła wypowiedź tak, by podać ile jest wybudowanych. Zwróć na to uwagę.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-5 #5 dam 2019-07-13 07:52
Spalarnia musi być,tylko musi być ekoliczna tzn nie powinna wydzielać smrodu, z komina powinno wydobywać czysty dymek. A Przede wszystkim zakład powinien znajdować się od budynków mieszkalnych przynajmniej około 2 Km. Jeszcze powinno być zapisane że zakład płaci rocznie (dopóki taki zakład będzie istniał) wszystkim którzy mają w okolicy ziemię pewną sumę pieniędzy, dlatego że te ziemie nie będą nigdy budowlane. Więc te ziemie będą w cenie niskie. Jak również zakaz budowy w tym rejonie różnych budynków
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+6 #4 Zbigniew Mieszkaniec 2019-07-12 15:09
Polak tak ma, że chce być zdrowy.
Postawmy na odwierty termalne a nie na spalarnie! Większość państw rezygnuje ze spalarni.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+7 #3 solot 2019-07-12 13:58
haha - Byles wczoraj na spotkaniu?
Trzeba było posłuchać tego, co przygotowali spolecznie mieszkańcy.
I dopiero powtórz sobie to stwierdzenie, jakie napisales ponizej.
Zamieszkaj pod spalarnia i wtedy zobaczysz jak fajnie jest tam, z dioksynami, ktorych nie można zniszczyć w temperaturze poniżej 850 stopni, bo taka max. temp. bedzie w tej planowanej spalarni. Niektore z frakcji niszczone są dopiero w temp. 1000stopni, ale i to wydaje sie byc za malo na niektore z nich. Co jeszcze jestes za? To jedna z ciekawostek. Wiele więcej tego jest...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #2 bg 2019-07-12 13:48
Do poprzednika powiedz gdzie mieszkasz i jesteś za to veolia na twoim podwórzu postawi spalarnie
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-7 #1 Haha 2019-07-12 12:40
Polak już tak ma ze jest przeciwny wszystkiemu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem