piątek, 20 września
18:39

W Żabiczynie wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Wągrowcu wydał rozporzadzenie w związku z chorobą pszczół, jaką wykryto w gminie Mieścisko. 

 

 

 

Ognisko zgnilca amerykańskiego wystąpiło w pasiece w Żabiczynie, co stwierdzono na podstawie objawów klinicznych czerwiu w zakażonej pasiece oraz wyników badań laboratoryjnych próbek. W celu zwalczenia choroby określono obszar zapowietrzony wokół jej ogniska i wprowadzono na nim nakazy oraz zakazy.  

 

Obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Ludwikowo, część miejscowości Niemczyn, Kozielsko, Modrzewie, Gruntowice, Mirkowice, Zakrzewo, Żabiczyn, Gołaszewo, Gorzewo Mieścisko, Ruda Koźlanka, Zbietka, część miejscowości Łaziska, Nowa Wieś, Rgielsko, Bracholin Kiedrowo, Werkowo, Redgoszcz, Rąbczyn.

 

 

 

Inspektorat Weterynarii nakazuje tam wykonanie przeglądu pasiek przez urzędowego lekarza weterynarii i niezwłoczne zgłaszanie przypadków zachorowań pszczół z objawami mogącymi wskazywać na zgnilec amerykański pszczół Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii w Wągrowcu.

 

Na wskazanym w rozporządzeniu obszarze zakazuje się organizowania wystaw targów i pokazów z udziałem pszczół, przemieszczania bez zezwolenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Wągrowcu rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, plastrów, pni pszczelich i produktów pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, uli i ich wyposażenia. Nakazuje się oznakowanie obszaru zapowietrzonego poprzez ustawienie na zewnętrznej granicy tego obszaru tablic ostrzegawczych z czarnym napisem na żółtym tle o następującej treści: „UWAGA ! ZGNILEC AMERYKAŃSKI PSZCZÓŁ OBSZAR ZAPOWIETRZONY ”. Tablice i napisy mają mieć takie wymiary, aby były czytelne z odległości co najmniej 100 metrów, oznakowane w sposób trwały, nie podlegający działaniu czynników atmosferycznych. Tablice należy umieścić na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych.

 

(ks)

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem