środa, 21 sierpnia
09:12

Wągrowiec pamięta o powstaniu w getcie

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

 

Z okazji rocznicy powstania żydowskiego w getcie warszawskim członkowie Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społecznego- Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego złożyli żonkile  na cmentarzu żydowskim.

 

Żonkile nawiązują do postaci Marka Edelmana, jednego z ocalałych uczestników powstania, który po wojnie, w rocznice powstania, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów. Od kilku lat Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, kontynuuje tę tradycję, rozdając 19 kwietnia tysiące papierowych kwiatów i ulotki informujące o powstaniu.

 

- Podstawowe hasło akcji Żonkile brzmi „Łączy nas pamięć” – mówi Hanna Matczyńska-Nowak ze stowarzyszenia. – Wszyscy, którzy przyłączamy się co roku do tej akcji, uważamy, że pamięć jest nadrzędną wartością, tworzy naszą tożsamość i jednoczy pokolenia. 

Komentarze   

 
0 #3 VSD 2019-04-20 09:28
Proszę mi podać kiedy w Wrc zostały upamiętnione ofiary np Powstania śląskiego
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #2 WIELKO POLANIN 2019-04-20 05:55
Cytuję VSD:
Niezbyt rozumiem dlaczego upamietniają powstanie żydów a nie np Powstanie śląskie /

Upamiętniane są także i Powstania Śląskie, i Styczniowe i Warszawskie i wszelkie inne. A Żydzi, byli i są częścią Polski, tak jak Niemcy, Rosjanie i inne narodowości. Trzeba to pamiętać i szanować. Nie jestem Żydem, ale mam znajomych tej narodowości, byłem wczoraj i złożyłem kwiaty na cmentarzu żydowskim i jak w zeszłym roku Redakcja wydrukowała mój mail - za co wielkie DZIĘKI - że w Wągrowcu nie pamięta się o Powstaniu w Getcie Warszawskim, tak wczoraj byłem pod pozytywnym wrażeniem. Jakby wągrowczanie przestali się bać hejtów i wzroku, który zabija w momencie pochylania się nad macewami. Dziękuję i do zobaczenia za rok. Ps. A teraz rzućcie się na mnie wszelkiej maści hejterzy, prawdziwi Polacy itp. i minusujcie, dając upust swej agresji. Na pewno nie będę odpowiadał, więc macie pole do popisu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-4 #1 VSD 2019-04-19 16:43
Niezbyt rozumiem dlaczego upamietniają powstanie żydów a nie np Powstanie śląskie /
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem