czwartek, 23 maja
16:00

Kulturalna nagroda dla szkoły

Nagrodę odebrał dyrektor szkoły Roman Bobrowski. Fot. Andrzej PołczyńskiNagrodę odebrał dyrektor szkoły Roman Bobrowski. Fot. Andrzej Połczyński

Doroczną Nagrodę Kulturalną Towarzystwa Miłośników Ziemi Gołanieckiej przyznano Szkole Podstawowej im. ppłk. Włodzimierza Kowalskiego w Gołańczy.

Szkoła Podstawowa w Gołańczy od 28 kwietnia 1978 r. nosi imię ppor. (ppłk.) Włodzimierza Kowalskiego, nauczyciela, organizatora i pierwszego dowódcy gołanieckiej kompanii powstańczej, dowódcy batalionu wągrowieckiego, żołnierza, komendanta korpusu kadetów w Rawiczu.

- Od 1979 r. z okazji kolejnych rocznic nadania szkole imienia odbywają się uroczyste obchody „Dnia Patrona” , w których uczestniczą przedstawiciele rodziny Patrona – podkreśla prezes Adam Kusz.

Podczas akademii szkolnych następuje podsumowanie konkursu wiedzy o życiu i działalności Patrona i patriotyczny program artystyczny nawiązujący tematycznie do wydarzeń z powstania wielkopolskiego i walki o niepodległość Polski oraz życia Patrona, przygotowany przez uczniów pod kierunkiem nauczycieli. W ramach pracy z Patronem, a tym samym popularyzacji idei powstańczej i niepodległościowej organizowane są rajdy szlakiem Patrona, biegi patrolowe ulicami miasta, konkursy plastyczne, wystawy itp., a także wycieczki do Rawicza w celu pogłębiania wiedzy o postaci W. Kowalskiego.

Ubiegłoroczne obchody były szczególnie uroczyste, gdyż przypadały w 40-lecie nadania Szkole imienia oraz w 100-lecie odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Program artystyczny przygotowany przez społeczność szkolną przedstawiony został na miejskich uroczystościach zorganizowanych z okazji Święta Niepodległości („Jedną drogą dziś wszyscy idziemy”) i rocznicy wybuchu Powstania („Wolności nadszedł dla nas czas”). Dzięki uczestniczeniu szkoły w programie „Godność, wolność, niepodległość” doprowadzono m.in. do utworzenia szkolnej izby pamięci, w której nawiązuje się do postaci Patrona i powstania wielkopolskiego. Tam też umieszczona została kopia sztandaru Gołanieckiej Kompanii Powstańczej.

- Na uwagę zasługują również działania szkoły na rzecz upamiętnienia ludzi zasłużonych dla szkoły i gołanieckiego środowiska połączone z troską o modernizację sal lekcyjnych i wzbogacanie ich wyposażenia, włączając do tych działań rodziców, nauczycieli i uczniów oraz miejscowych przedsiębiorców – zaznacza Adam Kusz .

Dzięki tej inicjatywie, trwającej od 1993 r., upamiętnione zostały postacie nauczycieli, których życie i praca związane były ze szkołą w Gołańczy, jak również z lokalnym środowiskiem.

Na terenie szkolnym od 1991 r. znajduje się obelisk z tablicą upamiętniającą Edmunda Ciemnoczołowskiego, przedwojennego kierownika szkoły, zamordowanego w Katyniu. W roku 2016 z inicjatywy dyrekcji odnowiono obelisk i zagospodarowano jego otoczenie. Podejmowane w tym zakresie działania są elementem uspołecznienia placówki szkolnej i spotykają się z pozytywnym przyjęciem w środowisku.

***

Podczas walnego zgromadzenia sprawozdawczo-wyborczego TMZG nastąpiła zmiana warty na funkcji prezesa zarządu. Pałeczkę po Adamie Kuszu przejęła regionalistka Maria Czajkowska-Korpowska. Wybrano też nowy zarząd w składzie: Maria Chmielewska, Adam Kusz, Wojciech Osuch, Andrzej Przybyłowicz.(red)

     

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem