środa, 18 września
07:25

Szerokopasmówka już jest, czy jej nie ma?

„Zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu w technologii światłowodowej na obszarze północnej Wielkopolski" to nazwa projektu, który już wkrótce odmieni rzeczywistość cyfrową tysięcy gospodarstw domowych w Wągrowcu.

Firma ASTA-NET S.A. ma wybudować w naszym mieście nowoczesną sieć światłowodową, która zapewni wągrowczanom dostęp do szerokopasmowego Internetu o gwarantowanej przepustowości od minimum 100 Mb/s do 1 Gb/s.

Prace nad budową sieci szerokopasmowego internetu mają ruszyć w połowie br., po uzyskaniu przez ASTA-NET zgody od zarządów dróg na prowadzenie prac i umieszczenie infrastruktury w pasie drogowym w poszczególnych częściach miasta. Obecnie firma i władze miasta prowadzą negocjacje, jak przeprowadzić takie prace, aby ograniczyć liczbę uszkodzeń i zniszczeń w infrastrukturze miejskiej.

Inwestycja, prowadzona w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, mająca na celu wyeliminowanie różnic terytorialnych w możliwości dostępu do szerokopasmowego Internetu, jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Będzie realizowana sukcesywnie na terenie miasta i swoim zakresem obejmie na początek budynki jednorodzinne, na taki cel zapewnione jest bowiem jej finansowanie. W dalszym etapie, po zakończeniu realizacji tego projektu, co jest przewidywane na koniec września 2020 roku, ASTA-NET planuje z własnych środków przyłączać do sieci kolejne gospodarstwa domowe, przede wszystkim te, które znajdują się w budynkach wielorodzinnych - informuje Ratusz.

Od chwili wybudowania wągrowieckiego węzła szkieletowego w ramach Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej minęły już ponad cztery lata i chociaż sieć dystrybucyjna miała powstać szybko, to okazało się, że operatorzy telekomunikacyjni nie kwapili się za bardzo z tego rodzaju inwestycjami na terenie naszego miasta. W efekcie, z dobrodziejstw szerokopasmowego internetu – m.in. nieograniczonego transferu internetowego, stabilności łącza, cyfrowej jakości obrazu i dźwięku oraz niskiej awaryjności – korzystać mogły dotychczas nieliczne miejskie instytucje, a dopiero w ubiegłym roku podłączone do światłowodu zostały wągrowieckie szkoły.

- Teraz to się zmieni. Dzięki planowanej inwestycji możliwość dostępu do sieci światłowodowej uzyska w ciągu najbliższego 1,5 roku około 2700 gospodarstw domowych w Wągrowcu, a w nieco dłuższej perspektywie czasowej nawet 7000 gospodarstw . Co istotne, mieszkańcy miasta nie będą musieli partycypować w kosztach jej powstania, a jedyne wydatki jakie poniosą, będą związane z niewielką opłatą aktywacyjną. Jestem przekonany, że dostęp do sieci światłowodowej da większe możliwości rozwoju nie tylko mieszkańcom, ale także przedsiębiorcom, działającym na terenie naszego miasta – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Wybudowana infrastruktura w postaci sieci światłowodowej dostarczy mieszkańcom pełen pakiet usług multimedialnych (Internet, telewizja cyfrowa, telefon i usługi dodatkowe) o jakości przewyższającej tradycyjne media. Zastosowana technologia może znosić ograniczenia dotyczące prędkości łącza, tym samym daje możliwość uzyskania przez mieszkańców niemal pełnej swobody wyboru przepustowości przy zachowaniu najwyższej jakości połączenia. (red)

Więcej w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

 

Komentarze   

 
0 #2 mono 2019-06-20 10:03
Przecież już kilka lat temu kopali i niby miał być światłowód> To gdzie on jest, bo ja myślę że go zabrali złodzieje tzw - biznesmeni ! No i gdzie ten światłowód ? A teraz słyszę że znowu kopią kable na światłowód.I znowu nic nie bedzie bo zabiorą go złodzieje- biznesmeni, którzy go podzielą i będą sprzedawać po kosmicznych cenach - jako internet radiowy !!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Filomena 2019-06-09 20:23
Hej, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim wpisem !


Feel free to visit my website; Iza: http://apator.katowice.pl/
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem