poniedz., 22 kwietnia
04:14

Burmistrz mija się z prawdą...

Wiesław Zając, przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu. Fot. Archiwum GW.Wiesław Zając, przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu. Fot. Archiwum GW.

Dziesięciu radnych opozycyjnych i niezrzeszonych wystosowało pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej w Wągrowcu Wiesława Zająca, które wyjaśnia ich nieobecność na ostatnich sesjach nadzwyczajnych.

Pan
Wiesław Zając
Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu

 W dniu 2 lipca 2018 roku (poniedziałek) podjęliśmy próbę spotkania z Burmistrzem Miasta Krzysztofem Poszwą. Niestety bezskuteczną, ponieważ Burmistrz zamiast swojej obecności wysłał pismo, w którym próbuje zmieniać fakty oraz obrażać radnych.  

Zaproszenie skierowane w dniu 2 lipca 2018 roku do Burmistrza Poszwy dotyczyło wspólnego spotkania z radnymi podpisanymi w piśmie oraz wyjaśnienia wszelkich wątpliwości dotyczących uchwał procedowanych podczas „ekspresowo” zwołanej sesji nadzwyczajnej. W zamian za oczekiwane spotkanie otrzymaliśmy odpowiedź Burmistrza Poszwy, w której mija się z faktami.

Po pierwsze, celem spotkania miała być dyskusja na temat emisji obligacji. Przypominamy, że projekt ten nie uzyskał większości głosów podczas ostatniej sesji zwyczajnej, dlatego naturalną konsekwencją tych wydarzeń byłoby zwołanie komisji wspólnej i dalsze obradowanie w celu osiągnięcia konsensusu. Inicjatywa spotkania wynikała z kilku faktów, mianowicie zgodnie z § 19.3 Regulaminu Rady Miejskiej radny może zabrać jeden głos w danym punkcie obrad, dlatego szeroka dyskusja bez ograniczeń nie jest na sesji możliwa. Do tego typu dyskusji przewidziane są komisje stałe Rady Miejskiej, dlatego też zarzucanie radnym braku znajomości statutu i przepisów jest wysoce niestosowne. Brak obecności Burmistrza na spotkaniu ukazuje impertynenckie zachowanie Burmistrza Poszwy wobec radnych. Inicjatywa odbycia takiego spotkania ze strony radnych powinna zostać poważnie potraktowana, gdyż obowiązkiem każdego burmistrza jest bliska współpraca z radnymi, a takie zachowanie pokazuje, lekceważący jego stosunek do radnych mających odmienne zdanie.

Burmistrz mija się także z prawdą twierdząc, że otrzymaliśmy projekt uchwały o emisji obligacji zgodnie z Statutem, czyli 10 dni przed sesją. Faktem jest, że otrzymaliśmy ten projekt uchwały dopiero na posiedzeniu wspólnym komisji. To świadczy o braku elementarnej wiedzy przez Burmistrza Krzysztofa Poszwę i bierze się z faktu, gdyż nie uczestniczył on w posiedzeniu wspólnym Komisji Rady Miejskiej. Próba uzyskania szczegółowej informacji o sposobie wykorzystywania środków z tytułu obligacji została podjęta przez radnych podczas wspólnego posiedzenia komisji w dniu 14 czerwca 2018 roku. Na zadawane pytania radni nie uzyskali odpowiedzi. Zapewniono tylko, że szczegółowa informacja zostanie przesłana pocztą elektroniczną.  W dniu 20 czerwca 2018 roku, czyli dzień przed sesją, została przesłana informacja przez Małgorzatę Szamarzewską zawierająca informację od Skarbnika Miasta Aliny Dotka dotycząca zestawienia inwestycji planowanych na 2018 rok uwzględniająca także zmiany ujęte w projekcie budżetu na czerwcową sesję z wyraźnym dopiskiem „prośba radnych” co jest ewidentnym dowodem, że były zadawane pytania i wątpliwości pozostawione bez odpowiedzi. Pytania radnych dotyczyły natomiast następujących kwestii:

  1. Czy musimy dopłacać do realizowanych inwestycji i ile?
  2. Jaki obecnie mamy deficyt?
  3. Na jakie zadania zabraknie środków, co oznacza na jakie zadania zamierza burmistrz emitować obligacje?

Dlatego stwierdzenie burmistrza cyt.: "Wiem także, że na tym posiedzeniu nie było wątpliwości, ani zastrzeżeń ze strony radnych..." świadczy o tym, że albo Burmistrz Poszwa nie wie co dzieje się na posiedzeniach Komisji Rady, albo zwyczajnie mija się z prawdą, co potwierdza przesłana informacja Skarbnika do radnych, w której na zadane pytania i tak nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Trudne do wytłumaczenia jest także to, że Burmistrz Poszwa przytacza w piśmie takie opinie będąc nieobecnym na posiedzeniu wspólnym Komisji Rady w dniu 14 czerwca 2018 roku.

Niezrozumiałe jest dla nas również uzasadnienie Burmistrza Poszwy, że w poprzednich kadencjach wągrowiecki samorząd także decydował się na emisję obligacji. Chcielibyśmy przypomnieć, że właśnie Burmistrz Poszwa jako ówczesny radny wyjątkowo mocno krytykował takie rozwiązanie.Kolejnym niezrozumiałym dla nas stwierdzeniem jest informacja, że być może nie będziemy emitować obligacji na kwotę 10 milionów złotych. To, dlaczego projekt uchwały nie zakłada mniejszej kwoty?

Kolejnym dziwnym, nie mającym podstaw zarzutem jest sformułowanie cyt.: "Obecny stan mający za cel destabilizację sytuacji miasta uważam za szkodliwy". Należy zadać pytanie, czy domaganie się transparentności w podejmowanych uchwałach przez samorząd może być czynnikiem destabilizującym? W naszej opinii jest to wypełnianiem podstawowych zasad i obowiązków każdego radnego.

W związku z zaistniałą sytuacją, wnioskujemy do Przewodniczących Komisji stałych o zwołanie wspólnego posiedzenia Komisji Rady Miejskiej w celu dokładnego omówienia projektu uchwały zakładającego emisję obligacji, na której Burmistrz Poszwa osobiście odpowie na wszystkie wątpliwości i pytania radnych. Ww. posiedzenie, by nie obciążać dodatkowo budżetu miasta proponujemy ustanowić jako bezpłatne.

Radny Zbigniew Byczyński
Radny Marek Drobik
Radna Iwona Matuszak – Łosińska
Radna Natalia Pałczyńska
Radny Andrzej Reis
Radna Danuta Strzelecka – Purczyńska
Radny Krzysztof Tyborski
Radny Mieczysław Wołejko
Radny Jakub Zadroga
Radny Ryszard Zych

Do wiadomości:

  1. Przewodniczący Komisji Budżetowej
  2. Przewodniczący Komisji Rozwoju
  3. Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury, Sportu i Polityki Społecznej
  4. Burmistrz Miasta Wągrowca
  5. Wągrowieckie media

Komentarze   

 
+9 #2 Wigor 2018-07-05 15:59
Myślisz,ze coś się zmieni na lepsze. Burmistrz pluje na opozycję, a sam nie był lepszy gdy był w opozycji jako radny PO
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+6 #1 dam 2018-07-05 10:22
Niedługo będą wybory!!!!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem