sobota, 23 lutego
23:14

Trujące miasto...

Wągrowiec znalazł się na niechlubnej liście najbardziej trujących miast w Polsce.

Średnioroczne stężenie pyłu PM10 wynosi u nas 41 mikrogramów na metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna norma określona prawem unijnym ustalona jest na poziomie 40 mikrogramów. Prawie 40 miast w Polsce legitymuje się o wiele gorszym wynikiem, np. Żywiec i Pszczyna – 58, Kraków – 57, Opoczno – 56, Rybnik, Sucha beskidzka, Wodzisław Śląski – 53. Z wielkopolskich miast tylko Nowy Tomyśl ma gorszy wskaźnik od Wągrowca (42).

Raport o zanieczyszczeniu powietrza pyłem PM10 i pyłem PM2,5 w 2017 roku – opublikowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – bije na alarm. Każdego roku w Polsce umiera ok. 48 tys. osób z powodu smogu. (maj)

***

Pył zawieszony PM 10 składa się z mieszaniny cząstek zawieszonych w powietrzu, będących zlepkiem różnych substancji. Pył zawieszony może zawierać substancje toksyczne takie jak wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (np. rakotwórczy benzo[a]piren), metale ciężkie oraz dioksyny i furany. Pył PM 10 to cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (ok. jednej piątej grubości ludzkiego włosa), które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc.

Pył zawieszony PM 2,5 to bardzo drobne cząstki: o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrometra, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych, płuc oraz przenikać do krwi.

Komentarze   

 
+2 #4 Rej 2018-05-10 19:02
No i co z tym robią władze "turystycznego miasta" NIC. Przywrócić straż miejską i nakładać kretynom kary niech płacą idioci za niszczenie zdrowia współmieszkańcó w. Świadomość mieszkańców jest denna żeby nie powiedzieć żadna no i oczywiście widzenie końca swojego nosa wyłącznie dominuje w indolencji umysłowej. Wyposażyć straż miejską w urządzenia i pobierać próbki z kominów nakładając najwyższe mandaty przez kieszeń można jedynie dotrzeć do pustej czaszki żeby coś kretyni zrozumieli. Panie Burmistrzu polecam przemyśleć pomysł a straż zarobi na swoje istnienie poprawiając znacznie tą beznadziejną jakość powietrza! A do mieszkańców apeluję jeśli zbyt mało osób z Waszych rodzin umiera na nowotwory to nadal palcie plastyki, pianki wszelakiego rodzaju tworzywa, lakiery, sklejki itp. a bardzo szybko staniecie w kolejce na oddziale onkologi najprawdopodobn iej w Poznaniu przy ulicy Garbary w niekończącej się kolejce ludzi w większości przypadków z wyrokiem śmierci!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+14 #3 Cen i Barbi pali 2018-05-05 18:00
Cytuję obywatel:
A to ci nowość! Wystarczy przejść się popołudniu albo wieczorem na skrzyżowanie ulic Brzozowa - Reja - Lipowa. Biały gryzący dym, ktoś chyba pali czym popadnie. Wokół place zabaw, domki, bloki. A my wszyscy ten smród rakotwórczy wdychamy!

Odpowiedź masz w pytaniu... chyba, że pisząc "domki" masz na myśli te dla lalek...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-13 #2 sd 2018-05-05 14:17
Przecież szybko można to zmienić tak jak zmienili poziom hałasu przy drogach żeby nie stawiać ekranów dzwiękochłonnyc h chyyba ciepłownie lobbują żeby im państwo dokładało do interesu
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-6 #1 obywatel 2018-05-05 11:09
A to ci nowość! Wystarczy przejść się popołudniu albo wieczorem na skrzyżowanie ulic Brzozowa - Reja - Lipowa. Biały gryzący dym, ktoś chyba pali czym popadnie. Wokół place zabaw, domki, bloki. A my wszyscy ten smród rakotwórczy wdychamy!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem