poniedz., 21 stycznia
01:07

Ul. Kościuszki czeka na wykonawcę

Archiwum GWArchiwum GW

Ulica Kościuszki jeszcze w tym roku odzyska swój reprezentacyjny blask! – cieszy się ratusz i uradują się wągrowczanie.

Jednakże mieszkańców i przejezdnych czekają utrudnienia w ruchu ulicznym przez kilka miesięcy. Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu w środę ogłosił przetarg na jej rozbudowę na odcinku od skrzyżowania z ulicą Mikołaja Reja do przejazdu kolejowego.

- Zabiegi o przebudowę 842-metrowego odcinka trwały od wielu lat i był już nawet projekt, by odnowić zużytą nawierzchnię tego fragmentu drogi wojewódzkiej nr 190 – przypomina ratusz.

W poprzedniej kadencji ówczesny burmistrz Stanisław Wilczyński z gotowym projektem nie doczekał się sfinansowania przebudowy przez samorząd województwa wielkopolskiego. W 2015 roku temat ten podjął burmistrz Krzysztof Poszwa. Opracowano nową koncepcję przebudowy. Wtedy włodarz zamarzył o reprezentacyjnym charakterze ulicy na wzór ulicy wiedeńskiej. WZDW jednak nie zgodziło się na taką koncepcję i burmistrz musiał pójść na ustępstwa.

W ubiegłym roku wpisano to zadanie do budżetu województwa wielkopolskiego, na co sejmik przyznał kwotę 5,1 mn zł.  Miasto dołoży się to tej inwestycji kwotą 250 tys. zł, finansując budowę nowego oświetlenia, a wcześniej zapłaciło za dokumentację projektową.

Oferty na ogłoszony przetarg wykonawcy mają składać do 12 marca, po czym nastąpi wybór wykonawcy i podpisanie z nim umowy. W ofercie przetargowej przedłożonej przez WZDW inwestycja ta ma być zakończona do 15 listopada br.

W ramach przebudowy 842-metrowego odcinka ulicy przewidziana jest m.in.:

- budowę nowej konstrukcji jezdni o szerokości 7,40 m;

- korektę istniejących skrzyżowań w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu;

- budowę drogi rowerowej wzdłuż zachodniej krawędzi jezdni (po tej stronie jest Jezioro Durowskie), oddzielonym od nowego chodnika (o szer. 3,5-3,8 m) pasem zieleni;

- budowę zatok parkingowych wzdłuż wschodniej krawędzi jezdni (po tej stronie znajduje się m.in. Sąd Rejonowy) oraz chodnika o szerokości 3,6-4,15 m;

- wyznaczenie przystanków autobusowych wraz z peronami. 

(jot)

Komentarze   

 
-2 #4 franciszek 2018-02-19 11:46
Czy nie za wiele mówi się o przebudowie tej ulicy ? A jeśli już mogę coś wtrącić do infrastruktury [kiedyś] mojego miasta . Mam na uwadze rozwiązania komunikacyjne . Pewnie ronda komunikacyjne takiej wielkości , może nadają miastu ,,wielkomiejsko ść,, , ale dla pojazdów o większych gabarytach nie są najlepszym rozwiązaniem.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-6 #3 BeneK 2018-02-17 13:14
Cytuję Johny:
Nie będzie zatok na autobusy, tylko będą stawały na środku jezdni blokując cały ruch samochodów.
Kto to zatwierdził???

Sami widzimy jak długo autobus teraz stoi na zatoce. Nie wyobrażam sobie korka na Kościuszki przy tym rozwiązaniu z projektu. Będzie korek na całym odcinku 800 metrów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Johny 2018-02-16 22:49
Nie będzie zatok na autobusy, tylko będą stawały na środku jezdni blokując cały ruch samochodów.
Kto to zatwierdził???
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #1 Aaa 2018-02-16 11:05
Zapomnieliście dodać, że zmniejszy się znacznie ilość miejsc parkingowych. Ale to przecież takie nieistotny szczegół. :cry:
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem