wtorek, 21 stycznia
06:43

Sentymentalna podróż w przeszłość

Fot. Cezary KucharskiFot. Cezary Kucharski

Pamięć o górnikach musi przetrwać, tak można określić motyw organizacji dzisiejszych rocznicowych katastrofy w Kopalni Soli w Wapnie.

Kopalnię Soli w Wapnie woda zalała 40 lat temu. Pamiętają o tym wszyscy, a nie tylko górnicy, których los rzucił między innymi do Wągrowca, Inowrocławia, Kłodawy czy Piły. W sobotę przyjechał specjalny pociąg i przywiózł z Poznania tych, co zapragnęli odwiedzić miejsce gdzie przeżyli straszną katastrofę.

- Największym zagrożeniem dla soli jest zawsze woda, ponieważ ją rozpuszcza – mówi Zenon Żołnieruk, były wapieński sztygar.

Takie i inne wspomnienia stały się przedmiotem rozmów zaproszonych gości. Motywy powstania filmu „Bohaterowie z Wapna” wspominał jego reżyser Jerzy Jernas.

- Historię o kopalni opowiedział mi fotografik i ówczesny wągrowiecki instruktor Miejskiego Domu Kultury – tłumaczy reżyser Jernas. – Na miejscu pokazywał mi wszystko świętej pamięci Zygmunt Kubasik, doskonale znający zakład. Stwierdziłem, że jest to nieprawdopodobna opowieść warta nakręcenia filmu, a dotąd z różnych względów nienagłośniona. Górnikom i ich rodzinom należy się pamięć. Poza tym architektura kopalni ma swój niepowtarzalny klimat, co tylko ułatwiło mi pracę – mówi reżyser filmu. (ck)

Więcej w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem