piątek, 20 lipca
14:51

Wybitne nagrody dla znamienitych

Fot. Jerzy MianowskiFot. Jerzy Mianowski

Nagrody Honorowe Miasta Wągrowca - przyznawane za wybitne osiągnięcia dla miasta – odebrali znamienici wągrowczanie.
Kapituła Nagrody w składzie: ks. kanonik Piotr Kalinowski, przewodniczącego Rady Miejskiej w Wągrowcu Wiesław Zając oraz burmistrz Krzysztof Poszwa, przyznała je w tym roku:

* w kategorii gospodarka Pałuckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Wągrowcu, którą to nagrodę odebrali prezes zarządu Zofia Kałek-Bazyluk i przewodniczący rady nadzorczej Piotr Bednarski,

* w kategorii oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna – Tomaszowi Kotwicy, dyrygentowi zespołów śpiewaczych The Hoor i Maleńki oraz prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Chóru The Hoor,   

* w kategorii działalność społecznikowska – Adamowi Sandurskiemu, animatorowi działań rekreacyjno-sportowych i kulturalnych.

Ponadto do tej Nagrody nominowano:  Sebastiana Chosińskiego, Bogdana Gajewskiego i Wągrowieckie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne im. Stanisława Przybyszewskiego. (maj)

***

Laureat Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca w kategorii gospodarka

PAŁUCKI BANK SPÓŁDZIELCZY W WĄGROWCU

Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu jest najprawdopodobniej najstarszym podmiotem gospodarczym na terenie naszego miasta. W 2017 roku obchodzi 150. rocznicę swojego istnienia. Za datę jego powstania uznaje się rok 1867, kiedy to dzięki m.in. lekarzowi Zielewiczowi, ks. M. Bukowieckiemu oraz wielu innym obywatelom miasta doszło do założenia spółdzielni kredytowej w Wągrowcu pod nazwą „Towarzystwo Kredytowe dla Miasta i Okolicy”. Instytucja ta, pomimo pierwszych trudności, rozwijała się pomyślnie. Z bilansu jej działalności dokonanej po czterech latach wynikało, że liczyła 290 członków z 7298 talarami udziałów członkowskich i 1418 talarami rezerwowanymi. Niedługo potem zmieniła nazwę na Bank Ludowy, odnotowując do wybuchu I wojny światowej bardzo dynamiczny rozwój. Co istotne, bank przyczyniał się do walki z polityką germanizacyjną i ekonomicznym naporem zaborcy, wzmacniając siłę polskich rolników, których było stać na odkupywanie ziemi od kolonistów niemieckich. Bank stał na czele frontu antypruskiego.

W czasach wolności – w latach 1918-1939 bank przeżywał swoje wzloty i upadki. Przetrwał trudny czas dewaluacji marki polskiej, stając się ośrodkiem współdziałania i samopomocy rozproszonych, słabych ekonomicznie członków, walnie przyczyniając się do rozwoju gospodarki na terenie miasta. Podczas okupacji hitlerowskiej bank został zlikwidowany, a Niemcy spalili jego budynek. Ocalały jednak resztki akt. Po wojnie Bank Ludowy został reaktywowany pod pierwotną nazwą, ale jego dalsze dzieje cechowała duża zmienność form organizacyjnych i zasad działania. Przetrwał najcięższy dla spółdzielczości okres scentralizowanej gospodarki, by w połowie lat 70. powrócić do pełnej obsługi bankowo-kredytowej indywidualnego rolnictwa, rzemiosła, handlu i usług. Od 1999 r. nosi nazwę: Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu. Terenem działania jest miasto i gmina Wągrowiec, miasto i Gmina Gołańcz, gmina Damasławek i gmina Janowiec Wlkp. Swoją siedzibę ma w Wągrowcu, świadcząc przede wszystkim obsługę bankową osób fizycznych i prawnych, a także jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Już w 2000 roku znalazł się w drugiej pięćdziesiątce Banków Spółdzielczych w Polsce. Dziesięć lat temu liczył 2032 członków, z tego w Wągrowcu 535. Kilka tygodni temu Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu, znalazł się  wśród liderów bankowości w kategorii  bank spółdzielczy –  zajął III miejsce w rankingu „Gazety Bankowej”- „Najlepszy Bank 2017”  w kategorii Duży Bank Spółdzielczy. Wągrowiecki bank doceniono jako uniwersalną instytucję, oferującą produkty i usługi bankowe na najwyższym poziomie. PBS cieszy się niesłabnącym zaufaniem. W swojej 150-letniej działalności zawsze starał się stać ponad podziałami i wychowywać obywateli zdolnych do samodzielnej walki o byt, walnie przyczyniając się do dobrobytu wielu tysięcy mieszkańców Jakubowego Grodu.

Swojego funkcjonowania Pałucki Bank Spółdzielczy nie ogranicza jednak tylko do działalności biznesowej. Jest mocno związany z Wągrowcem i mieszkańcami, a dowodem na to jest wsparcie udzielane przez bank dla inicjatyw sportowych i kulturalnych, festynów z okazji Dnia Dziecka, a także mecenat imprez organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Wągrowcu. Prowadzi także  edukację ekonomiczną młodzieży i dzieci oraz wspiera najuboższych poprzez coroczną akcję „Świąteczna Paczka od Pałuckiego Banku Spółdzielczego w Wągrowcu”.

 

Laureat Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca kategorii oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna

TOMASZ KOTWICA

Fot. Jerzy MianowskiFot. Jerzy Mianowski

Pan Tomasz Kotwica jest rodowitym wągrowczaninem. Jego fascynacja muzyką sprawiła, że właśnie tej sztuce poświęcił życie zawodowe. Po ukończeniu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy powrócił do rodzinnego miasta, by podarować małej ojczyźnie swój talent organizacyjny oraz wiedzę wyniesioną z katedry dyrygentury. W ciągu kilku lat stał się najbardziej znaną postacią w wągrowieckim środowisku muzycznym. Od 2008 roku swoją drogę zawodową związał z Chórem Nauczycielskim im. Stanisława Moniuszki, którego został dyrygentem. W 2009 roku podjął współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej i został prowadzącym zespołu wokalnego ECHO w Dziennym Domu Seniora w Wągrowcu. Jego działania ożywiły działalność tej placówki. W kolejnych latach z jego inicjatywy powstały dwa młodsze zespoły śpiewacze, których był założycielem i dyrygentem: Chór THE HOOR w roku 2010 oraz Chór Maleńki w roku 2012, działające na co dzień przy Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu.

Jego inicjatywy spotkały się z dużym odzewem ze strony zdolnych, spragnionych nauki i doskonalenia śpiewu wągrowczan. Dyrygowane przez niego chóry szybko osiągnęły wysoki poziom wykonawczy i uświetniały w minionych latach dziesiątki imprez kulturalnych i wydarzeń artystycznych odbywających się w Wągrowcu – w pamięci wielu mieszkańców pozostawiając wspaniałe Koncerty Pamięci Poległych w Walce o Niepodległość organizowane z okazji Święta Niepodległości w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dobrze pamiętamy tłumy wągrowczan, które wypełniały tę świątynię i podziwiały brawurowe interpretacje Requiem W. A. Mozarta czy Mszy E-dur Franza Schuberta, w wykonaniu Orkiestry Symfoników Bydgoskich Marka Czekały, Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy oraz wągrowieckich chórów: Kameralnego i The Hoor. Dyrygowany przez niego Chór The Hoor wspaniale też promował nasze miasto podczas wizyt w miastach partnerskich Wągrowca: francuskim Le Plessis-Trevise oraz węgierskiej Gyuli.

Pan Tomasz Kotwica jest również organizatorem Wągrowieckich Spotkań Chóralnych, w których występowały chóry z naszego miasta oraz zaproszeni goście z całej Polski. Zawodowo zajmuje się również edukacją muzyczną na wszystkich poziomach kształcenia. Pracuje jako wykładowca w wydziale zamiejscowym GSW Milenium w Wągrowcu, a od ubiegłego roku na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, współpracując z Chórem Akademickim i ucząc sztuki dyrygowania, dzięki czemu jego studenci w ramach praktyk nabierają doświadczenia współpracując z wągrowieckimi chórami.

 

Laureat Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca kategorii działalność społecznikowska

ADAM SANDURSKI

Fot. Jerzy MianowskiFot. Jerzy Mianowski

Pan Adam Sandurski to prawdziwy społecznik, który w swojej działalności na rzecz społeczności lokalnej już od wielu lat wyróżnia się wyjątkowym zaangażowaniem i aktywnością. Były dziennikarz telewizyjny Wągrowieckiej Telewizji Kablowej i komentator sportowy, jest  zawsze gotowy, by pomóc i poświęcić swój czas oraz energię we wszelkich inicjatywach i przedsięwzięciach na terenie miasta. Najbardziej znany jest ze swojego zaangażowania w organizację imprez i zawodów sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży. To on jest pomysłodawcą Turnieju Piłki Nożnej Drużyn Osiedlowych Mundialito, organizowanego od 27 lat, przez który przewinęło się już około cztery i pół tysiąca chłopców i dziewcząt. Pan Adam Sandurski jest też od lat jest motorem napędowym Dni Latawca oraz wydarzeń towarzyszących tej imprezie. Jest byłym radnym Rady Miejskiej w Wągrowcu, był członkiem Kapituły Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć” oraz zarządu Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej Ognisko „Pałuki”, a także aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Pałuckiej.

Pan Adam Sandurski jest także inicjatorem i pomysłodawcą budowy siłowni plenerowej w Parku 600-lecia – dzisiaj miejsca rekreacji wielu mieszkańców Wągrowca. Uczestniczył także w kwestach na rzecz odnowienia grobów na cmentarzu starofarnym.

 

 

Komentarze   

 
+4 #10 urbanek 2017-08-02 09:22
Skoro w kapitule nagrody zasiada ks Kalinowski to gdzie są wyznawcy innych religi ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #9 ROTOR 2017-08-02 09:19
Gratulacje dla Tomka dużo zdrówka życzę,nowych wyzwań i sukcesów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #8 W. 2017-08-01 19:37
Gratulacje Tomasz!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #7 tolas 2017-07-29 16:42
Sandurski skoro robiłeś to w godzinach pracy za pieniądze spółdzielców to powinieneś zrzec tej nagrodyAle do tego trzeba mieć swój hyonor
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #6 x 2017-07-28 15:53
pzpr - Płatni Zdrajcy Pachołki Rosji
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #5 tolas 2017-07-28 15:49
Dp pzpr należało 2 mln czerwonych świń a nie Polaków
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-4 #4 Bach 2017-07-28 14:56
No i co z tego ze należał? 2 mln Polaków było w P ZP R
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #3 tolas 2017-07-28 13:10
Zapomnieliście dodać że należał do PZPR
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+9 #2 tola 2017-07-28 09:20
Z tego co wiem to Pan Sandurski jak pracował w spółdzielni mieszkaniowej to wykonywał te zadania w czasie pracy i miał za to płacone
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+12 #1 bankowiec 2017-07-27 22:35
Bank Spółdzielczy prowadzi rachunek bankowy Urzędu Miejskiego i przewala dużą kasę podatników miejskich i dotacji unijnych dla miasta , dlatego burmistrz zawnioskował o nagrodę Jakuba dla banku, a kapituła ją łaskawie przyznała.Rączk a rączkę myje i wszystko jasne za co dostaje się nagrody.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem