środa, 18 września
07:38

W ciszy i skupieniu...


Tej uroczystości poświęconej wągrowieckim Żydom na pewno tak szybko nie zapomną jej liczni uczestnicy.

W czwartek działo się w Wągrowcu wiele niezapomnianych rzeczy. Po południu zaproszeni goście wraz z członkami Wągrowieckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego im. Stanisława Przybyszewskiego spotkali się na kirkucie, gdzie wcześniej młodzież licealna i gimnazjalna na skarpie ułożyła fragmenty macew wydobyte ze Strugi Gołanieckiej. Przybyła tam też tablica informacyjna o byłym żydowskim cmentarzu. Fundator tej tablicy, burmistrz Krzysztof Poszwa, odniósł się do działań WSSK, kultywującego pamięć o byłych mieszkańcach Wągrowca. Marcin Moeglich, historyk z Muzeum Regionalnego, przypomniał historię tego cmentarza. Modlitwy żydowskie odczytał dr Paweł Mazur z Instytutu Filozofii UAM w Poznaniu.

Stamtąd wszyscy przeszli szlakiem wągrowieckich Żydów, zatrzymując się przy domu, w którym mieszkała rodzina Karpenów przy ulicy Przemysłowej 5 i kamienicy Eryka Krona przy ul. Bydgoskiej 13. Następnym przystankiem był Rynek, gdzie znajduje się miejsce po byłym domu  Żyda Józefa Foerdera. To w jego córkach kochał się Stanisław Przybyszewski, uczeń i absolwent Królewskiego Gimnazjum Klasycznego (dziś Liceum Ogólnokształcące przy ul. Klasztornej). Dalej młodzi autorzy szlaku poprowadzili gości dzisiejszą Aleją Jana Pawła II - przy której to ulicy kiedyś mieszkali Żydzi - do miejsca, gdzie stała synagoga (róg ulic Powstańców Wlkp. i Przecznicy). Dojście do ogólniaka zakończyła wędrówkę szlakiem Żydów wągrowieckich. W tym gimnazjum w XIX w. i na początku XX w. nauki pobierali Żydzi. Na każdym ze wspomnianych punktów postoju młodzi licealiści z pasją opowiadali o ich historii i prezentowali zdjęcia.

W liceum otwarto wystawę - poświęconą historii wągrowieckich Żydów - przygotowaną przez WSSK, którą w poniedziałek zwiedziła ambasador Izraela Anna Azari. Z bardzo dużym zainteresowaniem przyjęli ją uczestnicy uroczystości. To takie mini Muzeum Polin w wągrowieckim wydaniu... Oficjalnego otwarcia ekspozycji dokonał starosta Tomasz Kranc, który finansowo wspomógł projekt WSSK „Ślady (nie)pamięci”.

Koncert poetycko-muzyczny przygotowany na podstawie twórczości poetek żydowskich związanych z naszym miastem przygotowała młodzież licealna i gimnazjalna pod kierunkiem polonistki Barbary Orzoł i historyka Sebastiana Chosińskiego. Było co posłuchać dzięki wspaniałym wykonawcom, za co sala nie szczędziła oklasków. Podobnie było z kolejnym koncertem inspirowanym muzyką żydowską w wręcz mistrzowskim wykonaniu cytrzysty Grzegorza Tomaszewskiego i akordeonisty Łukasza Mirka. Ich również bardzo ciepło przyjęła widownia.

Zwieńczeniem uroczystości okazało się wyczytanie imion i nazwisk wągrowieckich i okolicznych Żydów, którzy zginęli w obozach śmierci z rąk hitlerowskich oprawców. Wyczytali je członkowie WSSK i zaproszeni goście. Cisza przeszyła salę i długo jeszcze trwała podczas multimedialnej prezentacji nazwisk na ekranie. Niewątpliwie te finalne minuty uroczystości wdarły się do świadomości widowni... (maj)

Fot. Jerzy Mianowski

Komentarze   

 
0 #7 upiseru 2019-05-21 13:39
Amoxicillin: http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ Amoxicillin bnn.gsxn.gloswa growiecki.pl.pl e.pz http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #6 okawovuuho 2019-05-21 13:11
Amoxicillin: http://mewkid.net/buy-amoxicillin/ Amoxicillin No Prescription kbz.rpdv.gloswa growiecki.pl.sb g.wp http://mewkid.net/buy-amoxicillin/
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #5 loniu 2017-05-29 19:24
Pan Tomaszewski był na urlopie w czasie swojego występu ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #4 Sebek 2017-05-29 17:09
Chosiński kreuje się na czołowego historyka w Wielkopolsce, tylko jeszcze manier musi nabrać. Oficjalna uroczystość, wokół pełno młodzieży, specjalnym gościem jest ambasador obcego państwa, a pan "profesor" historyk przemawia w wyciągniętej koszuli ze spodni oraz w rozmemłanym krawacie pod szyją :sad: WSTYD!!! To ma być nauczyciel, wzór dla młodzieży? Na miejscu byli radni, burmistrz, starosta i nikt nie zwrócił uwagi "profesorowi" na to, że wystawia świadectwo nie tylko sobie, ale i całemu miastu oraz powiatowi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #3 kropa 2017-05-27 08:42
Przyjechali po swoje nieruchomości ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #2 auto moto 2017-05-27 07:55
Ma ktoś do sprzedania opony zimowe do Fiata 126p ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #1 polak 2017-05-27 07:53
Na tych zdjęciach to wszyscy z Jzraela ?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem