sobota, 23 czerwca
23:40

Wągrowiec seniorami stoi…

Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej i Marlena Maląg , wicewojewoda wielkopolski oraz Krzysztof Poszwa , burmistrz Wągrowca otworzyli dziś konferencję poświęconą polityce senioralnej w Wielkopolsce.

- Miejsce naszego spotkania jest nieprzypadkowe. To właśnie Wągrowiec został laureatem organizowanego przez wojewodę wielkopolskiego konkursu "Gmina przyjazna rodzinie" – powiedziała wicewojewoda wielkopolski.

Marlena Maląg zwróciła też uwagę na to, że jednym z podstawowych zadań mądrej i przyszłościowej polityki prorodzinnej jest zapewnienie szerokiego wsparcia również środowisku osób starszych.

Zgodnie z danymi, które przekazała wiceminister Elżbieta Bojanowska, w związku z niskim poziomem dzietności i starzeniem się społeczeństwa proporcja udziału osób starszych w Polsce wzrasta i z obecnych 20 procent w 2050 roku osiągnie prawdopodobnie 40 procent. Wiceminister zaprezentowała też rządowe projekty związane z aktywizacją seniorów.

- Bardzo zależy nam na zmianie społecznego obrazu osób starszych. Ważne jest budowanie sieci pomocy czy samopomocy dla seniorów, którzy często borykają się z samotnością - podkreśliła wiceminister.

Długofalowe, systemowe działania państwa - do 2030 roku - ma opierać się na trzech filarach: bezpieczeństwie, solidarności i uczestnictwie. Opracowany przez specjalistów program ma przede wszystkim prowadzić do tego, by podnieść jakość życia seniorów.

- Chcemy, aby osoby starsze mogły jak najdłużej pozostać samodzielne i aktywne, a przede wszystkim bezpieczne - oznajmiła Elżbieta Bojanowska.

O samorządowej polityce senioralnej opowiedział burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa. Wśród licznych lokalnych działań na rzecz osób starszych wymienił między innymi „Program Senior 60+”.

- Tworząc go chcieliśmy, by pomagał w codziennym życiu, zakupach, dojazdach, aktywności kulturalnej i sportowej. W ramach programu, każdy z mieszkańców Wągrowca, który ukończył 60. rok życia może dostać kartę, która zapewnia liczne zniżki – wymienił zalety programu.

Burmistrz zwrócił też uwagę na to, że starsi mieszkańcy miasta niejednokrotnie służą radą czy wiedzą, uczestniczą w programach wolontariackich i udzielają się na rzecz społeczności lokalnej.

Podczas konferencji głos także zabrali dr. hab. n. med. Katarzyna Wieczorowska-Tobis i dr. hab. n. med. Katarzyna Pawlaczyk-Gabriel.  Dyskusję poprzedziło wystąpienie Magdaleny Piaszczyńskiej z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Konferencja w Wągrowcu była pierwszą tegoroczną tak dużą debatą na tematy prorodzinne w województwie. (maj)

Komentarze   

 
0 #2 Wągrowczanin 2017-04-14 11:56
Lepiej niech w Wągrowcu i w okolicy rodzi się więcej dzieci ! To jest przyszłość naszego Regionu !
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+3 #1 iza 2017-04-13 05:40
No właśnie seniorami stoi

Już w szpitalu brakuje personelu a młodego nie widać
Za chwile senior seniorem będzie się opiekował Zapomnieliście o młodzieży i ludziach z roczników 70,80.90 itd nic dla nich nie robicie pozostały tu niedobitki reszta
wyprowadzi się i zostaniecie z palcem w nocniku
Seniorzy młodzi już do was mają mało czasu bo dojeżdżają do pracy tracąc bez sensu czas który z chęcią by wam poświęcili a emerytury będą coraz niższe i za co opłacicie opiekunki ?
bo MOPS posiada kadrę 50+
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem