piątek, 16 listopada
10:26

Koncert Don Vasyla w Wągrowcu

Zapraszamy na koncert „Jedno jest niebo dla wszystkich" w wykonaniu Don Vasyla i Gwiazd Cygańskiej Pieśni!

Największe cygańskie przeboje zabrzmią w Sali Kina Miejskiego Domu Kultury w Wągrowcu już 16 grudnia (niedziela) o godz. 15.  Bilety na koncert w cenie 50 zł są do nabycia już teraz w kasie Kina MDK oraz w Księgarni Muszyńscy Al. Jana Pawła II 18 w Wągrowcu. Ilość miejsc ograniczona.

Konkurs na "Świąteczną Bombkę"

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu pod patronatem Starosty Wągrowieckiego po raz drugi ogłosiło konkurs na „Świąteczną Bombkę".

Inicjatywa skierowana jest do dzieci z przedszkoli oraz uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych i dorosłych z terenu powiatu wągrowieckiego.

Celem konkursu jest pielęgnowanie tradycji bożonarodzeniowych, wspieranie działań i możliwości twórczych dzieci, młodzieży i dorosłych, promowanie mieszkańców powiatu wągrowieckiego uzdolnionych plastycznie.

Konkurs podzielony został na kategorie: dzieci przedszkolne, uczniowie klas I-III, uczniowie klas IV-VI, uczniowie klas VII- VIII i klasy gimnazjalne, uczniowie klas ponadgimnazjalnych oraz dorośli.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy dostarczyć jedną pracę w przestrzennym formacie. Technika wykonania bombek jest dowolna, liczy się pomysł i kreatywność. Bombka zgłoszona do konkursu winna spełniać następujące warunki: wielkość i waga bombki muszą umożliwiać zawieszenie jej na choince, każda bombka winna posiadać zawieszkę. Pracę należy opatrzyć przymocowaną w widocznym miejscu kartką- metryczką zawierającą dane: imię i nazwisko, grupa- klasa, nazwa placówki i numer telefonu. Metryczka powinna być niewielkich rozmiarów, tak aby nie przysłaniała pracy. Prace mogą być wykonywane tylko indywidualnie z wyjątkiem dzieci przedszkolnych – prace mogą być wykonane przy pomocy dorosłych.

Prace należy składać w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu, ul. Kościuszki 49, 62-100 Wągrowiec, w nieprzekraczalnym terminie do 3 grudnia 2018 roku.

Uroczysta prezentacja wyróżnionych prac oraz nagrodzenie zwycięzców odbędzie się 12 grudnia 2018 roku o godz. 17 w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu.

Muzeum po zmierzchu

Muzeum Regionalne w Wągrowcu zaprasza wszystkich mieszkańców miasta i okolic 23 listopada (piątek) na imprezę edukacyjno - rozrywkową  „ Muzeum po zmierzchu”.

Organizatorzy przygotowali wiele ciekawych propozycji dla najmłodszych, ale i dla nieco starszych Wągrowczan. Nie obędzie się bez tradycyjnego lania wosku przez dziurkę od klucza i odczytywania wróżb. Podczas tegorocznej imprezy katarzynkowo - andrzejkowej odbędą się m.in. pokazy dawnych zawodów połączone z zajęciami warsztatowymi. Będzie to również ciekawa okazja do wysłuchania dwóch prelekcji pt: „Ginące zawody” oraz „Tradycje wróżb andrzejkowych i katarzynkowych”.

Zapowiada się bardzo ciekawy wieczór, dlatego już dzisiaj warto zarezerwować sobie chwilę wolnego czasu i wybrać się do muzeum.

Zapraszamy ! Szczegóły na plakacie.

Wykład o kulturze arabskiej

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu zaprasza już jutro 15 listopada o godz. 17 na wykład o kulturze arabskiej pt. „Czego o swojej kulturze nie powie ci Arab”.

Wykład przedstawi prelegentka  dr Agnieszka Chęś, która opowie o kulturze arabskiej przez pryzmat swoich doświadczeń, trzech lat spędzonych w Omanie oraz podróży po Półwyspie Arabskim. Słuchacze dowiedzą się m.in. co ukształtowało kulturę arabską, ile żon chciałby mieś Arab,  jakie są arabskie przysmaki .

Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Największy chór zaśpiewał hymn

Obchody stulecia odzyskania niepodległości w Wągrowcu świętowano na wiele sposobów, również śpiewająco, czego przykładem był wspaniały koncert w klasztorze.

 

Jaka rocznica, takie widowisko

Niespełna trzystu wykonawców inscenizacji „100 lat Polski” przyciągnęło tłumy do hali widowiskowej w Skokach.

 

Taka sesja raz na sto lat

Uroczysta Sesja Rady Powiatu Wągrowieckiego, która odbyła się w I Liceum Ogólnokształcącym  im. Powstańców Wielkopolskich, pełna była wzruszających momentów związanych z świętowaniem odzyskania niepodległości.

 

Nie czuję się przegranym

Szczera rozmowa z burmistrzem Krzysztofem Poszwą o jego minionej kadencji i dalszych działaniach na rzecz Wągrowca, jakie planuje realizować jako radny.

 

Po kostki w ściekach

Mieszkańcy bloku przy ul. Piaskowej walczą z wybijającą kanalizacją, która zalewa ich piwnice.

 

Modliszki są jak pokemony

Bartek Wójcik z Durowa od kilku lat hoduje egzotyczne owady. Opowiedział nam o ich niezwykłych właściwościach.

 

Świat złomu i klamoctwa

Znany przede wszystkim ze swojej pasji do starych pojazdów Olek Błaszkowski ma też wiele innych zainteresowań, które podzielają jego najbliżsi.

 

Żółto-czarny lider jest tylko jeden

Szczypiorniści Nielby Wągrowiec wygrali wyjazdowy mecz w Gdańsku i wspięli się na szczyt ligowej tabeli.  

 

 

GŁOS WĄGROWIECKI NR 46 Z 14 LISTOPADA 2018 R. PROSTO I SZYBKO  BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

Widowisko godne rocznicy

Fot. 3x F. Szklennik

Ponad dwustu wykonawców i kilkaset osób na widowni podczas widowiska ukazującego  historię Polski w okresie od odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.

Zadania przygotowania widowiska podjęła się Barbara Surdyk wraz z gronem nauczycieli szkoły podstawowej w Skokach oraz pracownikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Skoki. Publiczność, która wypełniła trybuny do ostatniego miejsca, zobaczyła sceny przedstawiające losy Polaków w okresie zaborów i I wojny światowej, wybuch Powstania Wielkopolskiego, czasy II RP, okres II wojny światowej,  zbrodnię katyńską, trudne czasy PRL-u, powstanie Solidarności i przywództwo Lecha Wałęsy, wybór Polaka na papieża, upadek komunizmu i obecne czasy. Wykonawcami byli obecni i byli uczniowie szkoły podstawowej, ich rodzice, Orkiestra Dęta OSP Skoki, chór Harfa i Chór Kameralny, mieszkańcy Skoków. Widowisko zostało nagrodzone rzęsistymi brawami i owacjami na stojąco, a burmistrz Tadeusz Kłos sprezentował wykonawcom okazały tort nawiązujący swoim kształtem i dekoracjami do 100.lecia odzyskania niepodległości.(fs)

Relacje z obchodów Świeta Niepodległości na terenie powiatu zamieścimy w najbliższym wydaniu Głosu Wagrowieckiego 14 listopada.

Niepodległościowy tort od burmistrza

Policjanci na zwolnieniach...


Ponad połowa wągrowieckich funkcjonariuszy Policji do czwartku przebywała na zwolnieniach lekarskich.

To efekt protestu pracowników Policji, który trwa już od lipca br. Domagali się regulacji płacowych i urlopowych po ich myśli. Do protestu policjantów dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Służby Celno-Skarbowej i Państwowej Straży Pożarnej. Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji, domagali się też 100 proc. chorobowego.

W Wielkopolsce brakuje niemal połowy funkcjonariuszy. – Sytuacja jest bardzo trudna. Spośród 8 tysięcy policjantów z Wielkopolski, 3767 przebywa na zwolnieniach lekarskich. To jest około 48 procent policjantów - przyznał w czwartek Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu. I tak na przykład w drogówce do dyspozycji naczelnika było zaledwie kilkunastu policjantów spośród 200.

W powiecie wągrowieckim również sytuacja nie jest ciekawa. Odnotowano 57- procentową absencję w pracy z powodu zwolnień lekarskich - dowiadujemy się od rzecznika Borowiaka. Na koniec 2017 roku Komenda Powiatowa dysponowała 133 etatami i 7 wakatami, czyli ok. 70 funkcjonariuszy przebywa na L4.

Wczoraj sytuacja diametralnie się zmieniła. Związkowcy porozumieli się z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, przez co protestujący powrócą do pracy. Porozumienie zakłada podwyżkę dla policjantów o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku, a także możliwość przejścia na emerytury po 25 latach służby, bez wymogu przekroczenia 55. roku życia. Dodatkowo nadgodziny, które dotąd w Policji niepłatne, będą wypłacane w stu proc. Ponadto policjanci, którzy mają pełną wysługę, będą mogli zostać w służbie, otrzymując dodatek w wysokości połowy hipotetycznej emerytury.

Czy policjanci zdążą wrócić do pracy ze zwolnień na 11 listopada br.? Zgodnie z prawem policjant nie może stawić się w pracy, jeśli przebywa na L4. Lekarz może jednak przerwać zwolnienie, gdy stwierdzi, że policjant wrócił do zdrowia na podstawie przeprowadzonego badania i pisemnego oświadczenia policjanta o odzyskaniu zdolności do wykonywania obowiązków służbowych. (maj)

Fot. Jerzy Mianowski

 

Nowy sprzęt dla OSP

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Mieścisko wzbogacą się o nowy sprzęt do ratownictwa.

 Pod koniec września Gmina Mieścisko zawarła umowę z Ministerstwem Sprawiedliwości na zakup wyposażenia i sprzętu ratownictwa - w ramach środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej - na rzecz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

 Przekazanie sprzętu jednostkom OSP nastąpi 16 listopada 2018 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy w Mieścisku. (red)

 

Koncert na 100-lecie RP

Serdecznie zapraszamy na rockowo- poetycki koncert na 100- lecie RP w wykonaniu zespołu Fabryka 10 listopada (sobota) o godz. 18 w sali widowiskowej Domu Kultury w Mieścisku.

Szczegóły na plakacie.

Oszust-policjant wyłudził kilkadziesiąt tysięcy

 

 

Podający się za funkcjonariusza mężczyzna oszukał mieszkankę Wągrowca na znaczna kwotę pieniędzy.

 

 

Do zdarzenia doszło we wtorek w Wągrowcu.

 

 

- 6 listopada do KPP w Wągrowcu zgłosiła się kobieta, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa metodą „na policjanta”, w wyniku którego została doprowadzona do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 81 000,00 zł, oraz usiłowano doprowadzić ją do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 50 000,00 zł — poinformował sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KPP w Wągrowcu.

 

Jak wynika z relacji kobiety, we wtorek zadzwonił do niej mężczyzna podający się za policjanta nazwiskiem Stępień, i poinformował ją, że włamano się na jej konto. Poprosił kobietę o podanie numeru konta, hasła i loginu do bankowości elektronicznej, aby zapobiec dalszym działaniom. Następnie przekazał, żeby udała się do banku i zwiększyła limit na swoim koncie. Kiedy okazało się, że nie może tego zrobić, oszust powiedział, że musi przelać kwotę 15 tys. złotych na podany przez niego rachunek w BZ WBK SA IX Oddział Warszawie, co kobieta zrobiła.

 

Fałszywy policjant poinformował następnie wągrowczankę, że jej dom jest obserwowany i podsłuchiwany, a jeśli ma jakieś oszczędności, to powinna je wpłacić na kolejny, podany przez niego rachunek. Kobieta wykonała kolejną operację.

 

Oszust zadzwonił kolejny raz i wypytywał o inne oszczędności. Kobieta zdradziła, że ma dostęp do konta swojej matki. Mężczyzna polecił jej przelać również te pieniądze na inne, podane przez niego konto. Poszkodowana udała się do banku, ale ze względu na dużą kolejkę postanowiła wrócić do domu. Wtedy oszust zadzwonił do niej i powiedział, ze utrudnia akcję policji i powiadomi o tym prokuraturę. Kiedy kobieta wróciła do banku w celu dokonania wpłaty, zadzwoniła do niej córka i odwiodła ją od tego. Pod bankiem pojawił się mąż kobiety, któremu przekazała telefon. Jemu oszust też groził, że uniemożliwiają akcję policji i zostaną za to ukarani. Po chwili oszust zadzwonił kolejny raz do kobiety i ubliżając jej, powiedział, że dała się nabrać i żeby podziękowała mężowi za ocalenie reszty pieniędzy.

 

Postępowanie w tej sprawie prowadzi wydział kryminalny wągrowieckiej policji.   

Bezpłatne badania profilaktyczne

 

 

 

W trosce o zdrowie mieszkanek Wielkopolski zachęcamy Panie w wieku 25-59 lat do regularnego wykonywania bezpłatnych profilaktycznych badań cytologicznych, a Panie w wieku 50-69 lat do udziału w badaniach mammograficznych. Badania te są bezpieczne, skuteczne, trwają jedynie kilka minut 
i pozwalają wykryć nawet niewielkie zmiany, które nie dają jeszcze żadnych objawów.

U wszystkich Pań, u których stwierdzono nieprawidłowy wynik badania mammograficznego lub cytologicznego, zaleca się wykonanie pogłębionej diagnostyki w celu weryfikacji wcześniejszego wyniku badania. Dalsze badania także są wykonywane bezpłatnie.

W przypadku raka piersi, pogłębiona diagnostyka obejmuje takie badania jak:

  • ultrasonografia - USG piersi jest bezbolesną, bezpieczną i nieinwazyjną metodą diagnozowania guzów, rozróżniającą guzy stałe od guzów wypełnionych cieczą (torbieli). Badanie to zaleca się szczególnie kobietom młodym, których piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej.

  • biopsja aspiracyjna - podczas tego badania lekarz specjalista nakłuwa zmiany wykryte w piersi w celu pobrania komórek do dalszego badania mikroskopowego. W przypadku cyst (tzw. torbieli) usuwana zostaje całość cieczy znajdującej się w guzie i jedynie w rzadkich przypadkach wymagane jest dalsze leczenie. Jeśli guz ma konsystencję stałą, pobiera się więcej komórek i bada się je pod mikroskopem.

Diagnostyka pogłębiona w raku szyjki macicy obejmuje:

  • badanie kolposkopowe - badanie pozwalające na wykrycie zmian przedrakowych, niewidocznych gołym okiem. Polega ono na ocenie szyjki macicy, pochwy oraz sromu za pomocą urządzenia optycznego - kolposkopu.

  • badanie kolposkopowe z biopsją - wykonuje się w momencie, gdy lekarz zauważy zmiany komórkowe podczas kolposkopii. Ma on wtedy dodatkowo możliwość pobrania materiału do dalszych badań pod kontrolą kolposkopu.

W celu ułatwienia mieszkankom Wielkopolski dostępu do badań bezpłatne badania prowadzone są w mobilnych gabinetach na terenie całego województwa – w mammobusie, w którym można wykonać mammografię oraz w cytobusie – gabinecie ginekologicznym, w którym pobierany jest wymaz z szyjki macicy. O przyjeździe do danej miejscowości będą informowały specjalne plakaty.

Najbliższe bezpłatne badania w powiecie wągrowieckim:

Mammobus: Wągrowiec – 07.11.2018

Bezpłatną edukację zdrowotną z zakresu profilaktyki onkologicznej dla kobiet w wieku 25-69 lat w powiecie wągrowieckim prowadzą lekarze rodzinni w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej „PULS” w Wągrowcu.

Szczegółowe informacje o profilaktyce, terminach i miejscach warsztatów edukacyjnych i wydarzeń lokalnych oraz miejscach postoju mammobusu lub cytobusu – www.openbadania.pl

Wszystkie Panie, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w cytobusie lub mammobusie, ale nie mają z kim zostawić dziecka lub osoby dorosłej, którymi się opiekują proszone są o przekazanie takiej informacji podczas rejestracji na badanie. Istnieje możliwość zapewnienia bezpłatnej opieki nad osobą zależną na czas badania, którą będzie sprawować pielęgniarka lub położna.

Rejestracja telefoniczna na badania w mammobusie i cytobusie: 61 855 75 28, 61 851 30 77 oraz 609 000 082.

Profilaktyczną mammografię i cytologię można wykonać od poniedziałku do soboty w Ośrodku Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu, ul. Kazimierza Wielkiego 24/26 (rejestracja telefoniczna: 61 851 86 31),

a samą cytologię w Centrum Diagnostyki Ginekologia Położnictwo USG w Poznaniu, Plac Spiski 1 (rejestracja telefoniczna: 61 847 87 27).

Zapraszamy i zachęcamy do wykonywania badań!

logo2

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Krajobraz w przeźroczystych urnach

Za nami druga tura wyborów na włodarzy Wągrowca, Skoków i Mieściska. Sprawdź, kogo wybrało społeczeństwo.

 

Niezapomniana dekada

W tym roku mija dziesięć lat, odkąd swoją działalność rozpoczęła Załoga 62100. Prześledziliśmy jej historię od małych koncertów po jeden z większych festiwali rockowych w historii miasta.

 

Nowa broń do walki ze smogiem

Samorządy lokalne chcą uporać się z zanieczyszczonym powietrzem.

 

Zyz naszego fyrtla

Gala Rzeczy Ciekawych po raz dwunasty odbyła się w Skokach. Ponad pięćdziesięciu wystawców zaprezentowało swoje produkty.

 

Bez muzyki nie można żyć

Wywiad z Karolem Krusiem, laureatem tegorocznej nagrody Mecenas Kultury Powiatu Wągrowieckiego im. Jolanty Nowak-Węklarowej.

 

Nani Ke Ola

Sekcja tańca hula z Wągrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zdobyła laury na konkursie tańca hawajskiego w Wiedniu.

 

Wągrowiecki walec przejechał po przeciwniku

Nielba Wągrowiec pokonała rywala z Elbląga i utrzymała pozycję wicelidera w tabeli ligowych rozgrywek. 

 

GŁOS WĄGROWIECKI NR 45 Z 7 LISTOPADA 2018 R. PROSTO I SZYBKO  BEZ WYCHODZENIA Z DOMU!

Niepodległa do Hymnu

11 listopada w całej Polsce będziemy śpiewać Hymn Państwowy, również Powiat Wągrowiecki przyłączył się do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do Hymnu".

„Niepodległa do hymnu” to inicjatywa, której podstawowym celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu i uczczenia w wyjątkowy sposób 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Przyjdź 11 listopada o godz. 13 przed Starostwo Powiatowe w Wągrowcu i włącz się we wspólne świętowanie. Zaśpiewajmy razem z bliskimi, przyjaciółmi, sąsiadami. Uczcijmy najważniejsze święto i jedyny taki jubileusz w naszym życiu!

Wągrowieckie obchody Święta Niepodległości

W niedzielę 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tę szczególną datę będziemy świętować przez kilka najbliższych dni. Atrakcje dla wągrowczan przygotowały praktycznie wszystkie instytucje kulturalne w naszym mieście.

Z tej okazji zapraszamy na wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości. Punktem kulminacyjnym będzie 11 listopada (niedziela), który rozpoczniemy mszą świętą za Ojczyznę, która odbędzie się w klasztorze oo. Paulinów oraz krótką manifestacją patriotyczną na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Następnie, po południu, Miejski Dom Kultury zaprasza na specjalny seans filmowy, a wieczorem odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w klasztorze oo. Paulinów.

W tym roku  obchodom niepodległościowym towarzyszyć będą: wystawy, prelekcje, koncerty i strzelanie niepodległościowe. Szczegóły na plakacie.

Dramatyczna wygrana...

  Fot. Jerzy Mianowski

Pierwszoligowi szczypiorniści Nielby pokonali u siebie KS Meble Wójcik Elbląg 33:30 (14:15).

Pojedynek był wyjątkowo zacięty. Szala zwycięstwa prawie że do końca meczu zdecydowanie nie przeważyła się na korzyść jednego czy drugiego zespołu. W 58 minucie Nieba prowadziła 31:28. W kolejnej przeciwnik zdobył punkt, ale nielbiści zaraz odbili go sobie. W 60 minucie różnica wyniosła 2 bramki, by za chwilę podskoczyła to 3 punktów na korzyść Nielby.

Rekordzistą zdobytych bramek był Dariusz Widziński, który zdobył ich 10. Siedem goli wrzucił Paweł Gregor, po sześć – Paweł Gąsiorek i Patryk Skrzypczak, po jednej – Miłosz Adamski, Łukasz Hoffmann i Bartosz Witkowski. (maj)

Więcej w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego.

Nowi włodarze w Wągrowcu, Skokach i Mieścisku.

  Fot. Jerzy Mianowski

Jarosław Berendt został wybrany Burmistrzem Miasta Wągrowca.

W drugiej turze pokonał Krzysztofa Poszwę, zdobywając 5247 głosów i zostawiając w tyle dotychczasowego włodarza, który zdobył 4184 głosy. Jarosław Berendt wygrał we wszystkich 12 komisjach.

W Skokach nie doszło do zapowiadanej zmiany warty. Wybory ponownie wygrał Tadeusz Kłos, który też zwyciężył we wszystkich komisjach, pokonując Grzegorza Owczarzaka. Kłos zdobył 58 proc. głosów, a Owczarzak 42 proc.

W sąsiednim Mieścisku Przemysław Renn wgrał z Leszkiem Bodusem. Pierwszy otrzymał 69,3 proc. głosów (1924), a na drugiego zagłosowało 30,7 proc. wyborców (854). (red)

 

 

tadeuszklos

 

Przemysław Renn, wójt gminy Mieścisko

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem