środa, 27 marca
03:08

W najnowszym wydaniu Głosu Wągrowieckiego

 

 

Czy rowery miejskie zrobią furorę?

System Wągrowieckiego Roweru Miejskiego umożliwi mieszkańcom miasta i przyjezdnym korzystanie z indywidualnego, publicznego transportu rowerowego w granicach administracyjnych miasta Wągrowca.

 

Wpadli z nielegalnym tytoniem

Policjanci wągrowieccy zatrzymali osoby, które handlowały papierosami bez akcyzy na szeroką skalę.

 

Uczelnia i szkołą przybiły „piątkę”

Współpraca między Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM a I Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu kwitnie, czego dowodem były poniedziałkowe wykłady naukowców.

 

Czy potrzebny jest WORD?

Władzom marzy się wągrowiecka filia Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

 

Grube miliony na rewitalizację

Mieścisko, Gołaszewo i Popowo Kościelne zyskają na rewitalizacji i aktywizacji społecznej sfinansowanej przez samorząd województwa i samorząd lokalny.

 

Z Andersem pod rosyjskim niebem

Franciszek Jach z Wapna podczas wojny polsko-bolszewickiej odbył najwięcej lotów bojowych na terytorium wroga. Towarzyszył mu Władysław Anders.  

 

Wszyscy drżeli o wynik

Nielba Wągrowiec wygrała kolejny mecz, ale to licealiści z Gdańska prowadzili przez większą część meczu.

Nowy wicewojewoda wielkopolski

Fot. epoznan.pl

Premier powołał Anetę Niestrawską na stanowisko wicewojewody wielkopolskiego

Poprzedniczka Anety Niestrawskiej Marlena Maląg zdobyła w wyborach samorządowych mandat radnej sejmiku wojewódzkiego i objęła też stanowisko szefowej PFRON.Tym samym bardzo ważne zagadnienia: oświaty, polityki społecznej i skarbu państwa nie miały resortowego wicewojewody. A. Niestrawska pracowała jako sekretarz gminy Grzegorzew. Nowo powołana wicewojewoda, choć nie jest członkiem PiS, startowała z poparciem tej partii w wyborach na burmistrza Kłodawy, ale w drugiej turze nie uzyskała satysfakcjonującego rezultatu. (fs)

Nie żyje Czesław Bielecki

Wczoraj rano w wieku 62 lat zmarł Czesław Bielecki, były sołtys sołectwa Panigródz w gminie Gołańcz.

W tej kadencji już nie brał udziału w wyborach sołeckich ze względu na nagłą i ciężka chorobę. Osierocił dwie córki oraz czterech wnuków i w smutku zostawił żonę. Uchodził za prawego człowieka i dobrego gospodarza sołectwa. 

Cześć Jego pamięci!

(red)

Ustalono sprawcę kradzieży... z lady

Zespół Wykroczeń Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu prowadzi postępowanie w sprawie kradzieży alkoholu w jednym ze sklepów spożywczych na terenie Wągrowca.

- Odebraliśmy w tej sprawie kilka telefonów od różnych osób z jednoznacznym wskazaniem sprawcy – informuje policja.

Do kradzieży doszło 14 lutego około godziny 18.30 Wówczas do sklepu wszedł młody mężczyzna. Po rozejrzeniu się po sklepie, kilka produktów wyciągnął i położył na ladę. Poprosił też ekspedientkę o podanie butelki 0,7 litra wódki, po czym poprosił o coś jeszcze. Wykorzystując chwilę nieuwagi ekspedientki, chwycił butelkę wódki i wybiegł ze sklepu.

Policjanci odebrali w tej sprawie kilka telefonów. Osoby jednoznacznie rozpoznały mężczyznę.

- Dziękujemy za pomoc! Mężczyźnie wkrótce zostanie postawiony zarzut kradzieży – mówi sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy wągrowieckiej policji. (red)

Włamywacza znalazły policjantki

Młody mężczyzna wybił szybę w drzwiach tarasowych i wszedł do środka znajdującego się w budowie domu jednorodzinnego.

Do zdarzenia doszło w sobotę, 23 marca około godziny osiemnastej. Wówczas z jednej z posesji znajdującej się na wągrowieckiej osadzie, dobiegł odgłos tłuczonego szkła. Widok mężczyzny, który wybija okno w drzwiach tarasowych ugruntował świadka tego zdarzenia w przekonaniu, że najpewniej ktoś się włamuje do budynku. Zdecydował się zadzwonić na numer alarmowy i policjanci po chwili byli już na miejscu. Pierwszy zjawił się patrol drogówki, po chwili dołączyły do nich patrole dzielnicowych i OPI (Ogniwo Patrolowo-Interwencyjne).

Znajdujący się wewnątrz domu mężczyzna postanowił schować się policjantom. Zraniony od tłuczonego szkła mężczyzna gorączkowo szukał kryjówki począwszy od pomieszczeń piwnicznych, aż po poddasze. Ślady krwi mężczyzny widoczne były niemalże w każdym pomieszczeniu. W końcu mężczyzna schował się na poddaszu otulając się stertą materiałów do izolacji poddasza.

- Dwie policjantki, znalazły mężczyznę pod rolkami wełny mineralnej. Tam został przez nie obezwładniony i skuty w kajdanki, po czym został zatrzymany – ujawnia kulisy zatrzymania włamywacza sierż. sztab. Dominik Zieliński, oficer prasowy KP Policji w Wągrowcu.

Mężczyzna po opatrzeniu ran ciętych ręki, został doprowadzony do KPP w Wągrowcu, gdzie noc spędził w policyjnym areszcie. Następnego dnia zostały wykonane z nim czynności procesowe. Dzięki reakcji przypadkowego świadka i szybkiej interwencji Policji, mężczyzna nie zdołał nic z domu ukraść, a jedyne straty jakie spowodował, to uszkodzenie drzwi tarasowych i zabrudzenie krwią kilku pomieszczeń. (red)

Miasto we mgle, czyli o niebezpiecznym smogu


Jestem Tomek i mam 11 lat. Jestem harcerzem. Bardzo lubię bawić się z przyjaciółmi na dworze. Niestety mama często zakazuje mi wychodzić bo jest smog i później mam kaszel.”

Tomek Podjadek jest mieszkańcem Wągrowca. Jako jeden z nielicznych postanowił walczyć z zagrożeniem jakie niesie za sobą trujące powietrze. Po zbiórce harcerskiej dotyczącej smogu, chłopiec postanowił napisać list, który wraz z innymi harcerzami rozniósł do okolicznych domów. Fragment tego listu możecie przeczytać powyżej...

Jak widać jako młody harcerz Tomek bardzo ceni sobie czyste powietrze. Jako, że jego ulubionym zajęciem jest zabawa na dworze, nie możemy pozostać bierni. Czy w Wągrowcu nie ma więcej pociech takich jak jak Tomek? Oczywiście, że są! Naturalnie dzieci same w sobie są stworzone, aby od najmłodszych lat poznawać świat, nie mogą tego robić siedząc w domowych czterech ścianach...

Młode osoby są naszą przyszłością, dlatego też musimy o nie zadbać. Jak to zrobić? Odpowiedź jest bardzo prosta.. Otóż wystarczy zadbać o czyste powietrze w naszym mieście. Co więcej swoim zachowaniem damy przykład młodszym jak to robić, dzięki czemu kolejne pokolenia także będą dbać o nasze otoczenie. W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź jak to osiągnąć.

Jesteś posiadaczem domu opalanego węglem? Czy wiesz jakie zagrożenia niesie ten sposób ogrzewania? Otóż pewnie nie będziesz zdziwiony jeśli na pierwszym miejscu pojawią się różnego rodzaju choroby. Jak można się domyślić stąd też wynika kaszel Tomka. Wyróżnia się między innymi choroby układu krążenia oraz w drugiej kolejności choroby płuc np. alergię, astmę, a w tym nawet raka. Chyba nikt z Was nie chce przeszłości w szpitalnych, białych, zimnych ścianach dla swoich dzieci? Jak więc temu zapobiec? Bez obaw, jest na to kilka sposobów!  

Po pierwsze ważne są codzienne nawyki. W związku z tym poniżej znajdziecie listę czym absolutnie nie można palić. Liczy się bowiem przede wszystkim jakość. Nie należy wrzucać do pieca np.:

-butelek czy pojemników wykonanych z tworzyw sztucznych,

-opakowań po lakierach czy farbach,

-impregnowanego drewna,

-materiałów wykonanych z włókien chemicznych,

-materacy,

-drewna impregnowanego czy lakierowanego,

- rzeczy wykonanych z tworzyw gumowych.

Kolejną ważną rzeczą jest „rozpalanie od góry”. Brzmi tajemniczo? Zaraz rozwiejemy wszystkie wasze wątpliwości! Otóż w tej metodzie chodzi o zastosowanie nowoczesnej techniki rozpalania. Polega ona na spalaniu współprądowym – dzięki niemu stare piece będą działać podobnie do nowych. Ten sposób sprawi, że unikniemy niepotrzebnego kopcenia. Ta metoda zmniejsza emisję zatrutego powietrza niemal o 50%  i to bez żadnych dodatkowych kosztów! Polega ona na tym, że warstwa żaru z dołu zostanie przeniesiona na górę. Powietrze nadal leci do góry, jedyną zmianą jest żar wolno schodzący do dołu. Odmiennie niż ma się to w zwykłym paleniu. Dym, który wylatuje z warstwy zimnego nadal opału przechodzi przez żar. Tam ulega praktycznie kompletnemu spaleniu. Spalanie dymu powoduje więcej ciepła, a do atmosfery przedostaje się mniej zanieczyszczone powietrze.

Trzecią najbardziej radykalną zmianą jest... zmiana pieca. Jednak jak tego dokonać nie rujnując swojego domowego budżetu? Otóż wystarczy kilka prostych działań. O dofinansowanie wymianę pieca może zarówno starać się osoba fizyczna jak i prawna. Wystarczy tylko przejść kilka etapów. Pieniądze jednak zostaną zwrócone po zakończeniu wymiany pieca.

  1. Należy wypełnić i złożyć wniosek (koniecznie dołącz wymagane załączniki).
  2. Zgodzić się na wizytę kontrolerów z Urzędu Miasta, muszą bowiem potwierdzić istnienie starego pieca.
  3. Jeśli wizyta przebiegła prawidłowo podpisać umowę.
  4. Zrealizować plan wymiany.
  5. Należy złożyć wniosek rozliczeniowy (łącznie ze wszystkimi fakturami dot. wymiany).

Jak można zauważyć nawet najprostsze czynności przyczyniają się do tego, że Tomek będzie mógł bawić się na dworze bez kaszlu. Warto wziąć pod uwagę , że przykładowych Tomków w naszym mieście jest wiele. Zadbajmy o przyszłość dzieci z naszego miasta, kto jak nie oni będą kiedyś jego filarem? Skoro nawet najmniejsi z nas zauważają problem, może warto poddać autorefleksji własne nawyki i podjąć stosowne kroki?

Wiesiu wciąż w dobrej formie

Wągrowczanie Wiesław Wzięch wraz z synem Piotrem zwyciężyli w Ogólnopolskim Turnieju Rozwiązywania Krzyżówek zorganizowanym przez kwartalnik "Przekrój".

W niedzielę, 24 marca br. odbyła się jego IV edycja. Turniej odbywał się jednocześnie w 10 księgarniach w kraju, m.in. w wągrowieckim LOCUM.

Turniej wystartował w całej Polsce o godz. 12.00. Zadanie polegało na tym, aby jak najszybciej rozwiązać krzyżówkę we wszystkich miejscach taką samą. Rozwiązywać można było pojedynczo lub w grupach 2-3 osobowych. Do wygrania były trzy nagrody ogólnopolskie za zajęcie czołowych miejsc wartości 1000 zł, 500 zł i 300 zł oraz nagroda dla zwycięzcy w każdej księgarni w postaci gadżetów z "Przekroju" wraz z roczną prenumeratą kwartalnika. I miejsce zajęła Warszawa, II - Sopot, III - Kraków.

- My dla zwycięzców w naszej księgarni ufundowaliśmy również książki. W naszej księgarni walczyły 4 zespoły. Zwyciężyła ekipa: Wiesław Wzięch wraz z synem Piotrem – informuje Dorota Kreskowiak z LOCUM. (red)

 

Pomóż w zbiórce dokumentów!

W związku z dużym zainteresowaniem wystawą przedmiotów z PRL-u, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wągrowcu postanowiła zorganizować kolejną.

Tym razem chcemy pokazać jak wyglądało życie mieszkańców miasta Wągrowca i okolic w Polsce Ludowej. Zbieramy zdjęcia, plakaty, dokumenty – zapodała książnica.  
Wybrane kopie zostaną wykorzystane przy organizacji wystawy oraz w publikacji książkowej Krzysztofa Pukaczewskiego. Udostępnione oryginały zostaną zwrócone ich właścicielom.

Powiatowa Biblioteka Publiczna apeluje do mieszkańców o pomoc w organizacji tej wystawy. (red)Początek formularza

Otwarcie z przytupem

Błażej Rajewski otwiera wynik spotkania. Fot. 4xF.Szklennik

Lider ligi międzyokręgowej Wełna Skoki rozgromiła Lechię 1922 Kostrzyn w pierwszym meczu ligowym w tym roku 8:3 (4:3).

Niedzielny rywal Wełny nie jest ligowym słabeuszem i ma za sobą grę w IV lidze. W ubiegłym roku Wełna pokonała rywala na jego boisku 1:0. Pierwsza połowa zaczęła się dla skoczan pomyślnie, bo już w 7 minucie meczu Błażej Rajewski zaliczył swoje pierwsze z trzech trafień w meczu. Goście szybko wyrównali, ale Wełna dołożyła też szybko dwie kolejne bramki (Rajewski, Dereżyński). Starczyło jednak troche nieuwagi i czerwona kartka dla zawodnika gospodarzy, by lechici z Kostrzyna doprowadzili do remisu. Czwarta bramkę dla Wełny tuż przed przerwą strzelił z karnego Arkadiusz Dereżyński. Po przerwie bramki strzelali już tylko piłkarze Wełny (Rajewski, Modlibowski, Szadziul, A.Graczyk). Obecny na meczu Adam Luboński, prezes OZPN-u Piła wysoko ocenił grę skoczan, zwłaszcza w drugiej połowie. Zadowoloną minę miał także Andrzej Ostański, trener Wełny, który jednak przyznał, że pierwsza połowa w wykonaniu jego podopiecznych pozostawiała wiele do życzenia. Wełna jest nadal liderem tabeli mając dwa punkty przewagi nad Spartą Oborniki, która w sobotę pokonała w Gołańczy tamtejszy Zamek 2:1.(fs)

Relacja z tego meczu oraz spotkań w klasie okręgowej w wydaniu Głosu Wągrowieckiego z 27 marca

"Ramaja" strzelił trzy bramki rywalowi

Od lewej: Adam Luboński, prezes OZPN Piła i Wiesław Szczepaniak, prezes Wełny

W tym składzie Wełna rozpoczęła mecz.

Drugi remis z rzędu

mks,nielba.pl

Piłkarze nożni Nielbi nie wykorzystali atutu swego boiska i zaledwie zremisowali z LKS Gołuchów 2:2

Tydzień temu Nielba grała z liderującym Lubuszaninem Trzcianka i straciła zwycięstwo w doliczonym czasie gry. W meczu z drużyną z Gołuchowa nielbiści musieli gonić wynik.  Goście wyszli na prowadzenie w 51 min. meczu. Rafał Leśniewski wyrównał stan meczu z rzutu karnego w 70 minucie. W 88 min. goście ponownie wyszli na prowadzenie, a remis dla Nielby uratował Tomasz Bzdęga w 91 minucie. Lider tabeli Lubuszanin Trzcianka przegrywał w Kórniku z Kotwicą 0:2, ale w drugiej połowie zdołał wyrównać.Tak więc Nielba nie zniwelowała straty do lidera i nadal traci do niego 3 punkty.

Rozgrywki ligowe rozpoczęli także piłkarze występujący w lidze międzyokręgowej. Zamek Gołańcz przegrał u siebie ze Spartą Oborniki 1:2, Concordia Murowana Goslina wygrała na swoim boisku z GLKS Wysoka 3:0, a Leśnik Margonin zremisował z Koroną Stróżewo 1:1. Wełna Skoki rozegra swój mecz w niedzielę 24 marca.(fs)

Relacja z meczu w środowym wydaniu Głosu Wągrowieckiego z 27 marca.

Nielba!!!

facebook/nielba

Szczypiorniści Nielby Wągrowiec wygrali na swoim parkiecie z SMS ZPRP Gdańsk 31:27 lecz to do goście prowadzili w meczu do 37 minuty.

Po kilku meczach wyjazdowych piłkarze ręczni Nielby zaprezentowali się przed własną publicznością. Rywale z Gdańsku postawili się zdecydowanie liderowi tabeli i prowadzili w meczu do 37 minuty. Wtedy to Paweł Gąsiorek doprowadził do remisu 17:17. Paweł Gregor dał następnie zespołowi prowadzenie, którego nioelbiści nie oddali już do końca spotkania. Najwiecej bramek dla Nielby zdobyli: Paweł Gregor (7) i Patryk Skrzypczak (6). Nielba nadal jest samodzielnym liderem grupy A I ligi piłki ręcznej.(fs)

Relacja z meczu w najbliższym wydaniu Głosu Wągrowieckiego z 27 marca

Zasłużyli na pochwały

 

Obecny skład zarządu. Fot. F. SzklennikTowarzystwo Miłośników Miasta Skoki i Ziemi Skockiej ma już pięć lat i własnie podsumowało pierwszą kadencję działalności.

Mozna śmiało stwierdzić, że powołanie TMMSiZS spowodowało połączenie rozproszonych działań w zakresie dokumentowania historii miasta i gminy, niektóre wręcz zostały dopiero zainicjowane, ruszyły też intensywne prace dokumentujące historię ludzi i miejsc związanych z wielokulturowością tego terenu, zrywem niepodległościowym i powstańczym. Towarzystwu społeczność lokalna zawdzięcza odzyskanie historycznych dokumentów, zdjęć i opracowań. Miasto i gmina doczekały się profesjonalnego przewodnika turystycznego, trwają prace archeologiczne na terenie miasta i gminy, a towarzystwo dba o popularyzację ich wyników. Ważnym wydarzeniem była msza ekumeniczna, odsłonięcie pomnika na skockim kirkucie, rzadko spotykane uczczenie 100.lecia niepodległości Polski w formie kulturalnego wydarzenia na skockim rynku, działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży, pojawianie się w Skokach z wykładami i prelekcjami znanych regionalistów.

Walne Zebranie Sprawozdawczo - Wyborcze dokonało nie tylko oceny swoich działań, ale również dokonało wyboru władz statutowych. Prezesem została ponownie Iwona Migasiewicz. jej zastępczynią także ponownie będzie Dorota Mrozińska. O finanse towarzystwa dbać będzie Bożena Kołpowska, a skład zarządu uzupełniają: Małgorzata Dudek, Marta Malinowska, Danuta Kęsik i Adam Mroziński. Wybrano także komisję rewizyjną i sąd koleżeński.

Podczas zebrania prof. dr hab.Armin Mikos von Rohrscheidt otrzymał tytuł honorowego członka towarzystwa. Naukowiec współtworzył m.in.przewodnik po mieście i gminie.(fs)

Uczestnicy walnego zebrania. Fot. F. Szklennik

Prof. Armin Mikos von Rohrscheidt wręczył towarzystwu swoje najnowsze opracowanie naukowe

 

Niebieski kwiecień

Kwiecień jest światowym miesiącem wiedzy na temat autyzmu

Z tej okazji w Wągrowcu przeprowadzona zostanie kolejny raz kampania pn: Wszystko według planu SP 3 na niebiesko "Dziecięce śpiewanie, barier przełamywanie" Wydarzenie będzie miało miejsce 2 kwietnia na Rynku w Wągrowcu i rozpocznie się o godz. 10. Szczegóły na plakacie. Patronat medialny sprawuje Głos Wągrowiecki. Warto dodać, że do akcji przyłącza się także Przedszkole Samorządowe im. Kubusia Puchatka w Skokach. - W tym dniu w naszym przedszkolu będzie prezentowane przedstawienie przygotowane m.in. przez panią Karolinę Walkowiak. Po przedstawieniu korowód dzieci przemaszeruje ulicami miasta z ulotkami i balonikami. Chcemy przypomniec o tym, że dzieci z autyzmem są także u nas. I są to wspaniałe dzieci - mówi Wiesława Paczyńska, wychowawczyni jednej z przedszkolnych grup, która uczestniczy w przygotowaniach dowydarzenia. (fs)

Wiosenko, witaj!

Fot. F.Szklennik

Niezwykły, kolorowy i rozśpiewany pochód przeszedł ulicami Skoków

Sprawcami tego pozytywnego zdarzenia były przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego im. Kubusia Puchatka, nauczyciele i pracownicy placówki. Wszyscy ubrani na kolorowo, z transparentami i wiosennymi gadżetami przemaszerowali ulicami miasta, zawitali do urzędu miasta i gminy. Panie opiekujące się dziećmi rozdawały przechodniom i pracownikom sklepów żonkile i wycięte z papieru motylki ze słowami wierzy o wiośnie. Przechodnie i pracownicy sklepów bardzo sympatycznie reagowali na kolorowy, rozśpiewany pochód. Brawo dzieciaki, brawo pracownicy przedszkola! (fs)

 

Wreszcie ruszy budowa bazy

 

Baza utrzymania szynobusów Kolei Wielkopolskich powstanie w Wągrowcu przy ul. Rogozińskiej.

Warta 45 mln zł inwestycja miała powstać już w zeszłym roku, lecz znaczenie opóźniała się z powodu braku pieniędzy w kasie Kolei Wielkopolskiej. Dopiero teraz, prawdopodobnie w kwietniu, ogłoszony zostanie przetarg na budowę hali, w której jednocześnie 10 szynobusów będzie mogło być poddawane zabiegom konserwującym, czyszczeniu i sprzątaniu.

KW 13 marca otrzymały zapewnienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego o sfinansowania tej inwestycji ze środków unijnych. Dofinansowanie projektu pn. „Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Wielkopolsce poprzez budowę zaplecza technicznego dla taboru spalinowego” ma wynieść 34 mln zł. Szacunkowy koszt projektu wzrósł do 49,3 mln zł. W listopadzie 2017 roku miejscy radni zgodzili się na zbycie terenu przyszłej hali na rzecz KW bez przetargu. Zadanie ma być zakończone do końca stycznia 2022 roku. Baza będzie zatrudniała 40-50 pracowników.

Jak potwierdza "Rynkowi Kolejowemu" prezes Kolei Wielkopolskich Włodzimierz Wilkanowicz, przewoźnik niezwłocznie przystąpi do realizacji projektu.

- Procedujemy umowę na finansowanie i kończymy specyfikację przetargową na wybór wykonawcy – informuje prezes. (maj)

OSiR bez dyrektora...

Piotr Łuszcz Fot. Portal Wrc

Z Piotrem Łuszczem, dyrektorem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu, wczoraj  burmistrz Jarosław Berendt rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron.

Burmistrz nie podał do publicznej wiadomości przyczyny rozwiązania umowy, zaś były dyrektor jest nieuchwytny z powodu urlopu wypoczynkowego.

Obowiązki dyrektora na czas wyłonienia nowego w drodze konkursu burmistrz powierzył Alicji Brewińskiej do końca marca. (maj)

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem