czwartek, 23 maja
15:58

Obelisk anonimowej pamięci

Czy na pomniku Powstańców Wielkopolskich powinny znaleźć się nazwiska uczestników walk o niepodległość z Wągrowca i okolic? Taki pomysł zaproponował jeden z mieszkańców Wągrowca.

Potomek powstańca wielkopolskiego, Mateusz Jankiewicz, zainteresował się nowym pomnikiem, który ma upamiętnić walczących w zwycięskim zrywie niepodległościowym. Odwiedzał Urząd Miejski już pod koniec zeszłego roku, chcąc zapoznać się z projektem, jednak ów nie był jeszcze gotowy. W marcu zasugerował dodanie do pomnika tablicy z nazwiskami powstańców z naszego regionu. Po koniec miesiąca wiadomość o projekcie pomnika pojawiła się na stronie urzędu miejskiego i na łamach lokalnych mediów.
- Na łamach Głosu Wągrowieckiego dowiedziałem się, jak ma wyglądać pomnik i że nie zawiera tablicy z nazwiskami, więc udałem się do pracownika urzędu, który powiedział, że projektant ustalił wygląd pomnika i nie można wnieść zmian – mówi Mateusz Jankiewicz.

POPRAWIĆ BŁĘDY
Pan Mateusz postanowił spotkać się z burmistrzem, aby przedstawić mu swoją koncepcję.
- Podczas spotkania zaznaczyłem, że jestem potomkiem powstańca Wielkopolskiego i sugeruje dodanie tablicy pamiątkowej z poprawnie wypisanymi imionami i nazwiskami, ponieważ została tylko jedna tablica z nazwiskami na cmentarzu farnym, ale dane znajdujące na niej nie są poprawne. Np. brat mojego pradziadka nazywał się Ignacy Jankiewicz, a na tablicy widnieje Adam Jankiewicz. Natomiast nazwiska na medalionach przy pomniku znajdującym się przy starostwie są już nie czytelne. Uzyskałem odpowiedź, że pan burmistrz nic nie może zmienić w projekcie pomnika, bo to projektant ustalił wygląd. Nie można wprowadzać zmian, bo już za późno. Poza tym urząd nie chce umieszczać nazwisk, bo nie są do końca znane wszystkich osoby i ich dane żeby umieścić na pomniku. (...)

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 35 Z 29 SIERPNIA 2018 R.

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem