piątek, 19 kwietnia
04:56

Plus dla rządu, minus dla miasta

Nie tylko nie buduje się mieszkań socjalnych i komunalnych, ale też miasto nie wchodzi w rządowy program Mieszkanie Plus.

Za to budowa mieszkań deweloperskich ma się dobrze. Gdzie nie spojrzysz, tam jak grzyby po deszczu na obrzeżach miasta wyrastają bloki lub domy jednorodzinne, oczywiście na sprzedaż od ręki i to za niemałe pieniądze, ale też w centrum miasta, zwłaszcza na Starówce. Tam deweloperzy tanio wykupują domy przeznaczone do rozbiórki, burzą je i budują.
Nieopodal skrzyżowania rzek Wełny i Nielby pobudowano kilka bloków deweloperskich z garażami w miejscu byłej garbarni, której ruiny był zamieszkałe przez szczury. Nabywcom mieszkań nie przeszkadzało to, jak i bezpośrednia bliskość cmentarza. Mieszkania poszły od ręki.

URZĄD ZADOWOLONY
Podobnych przykładów deweloperskich budowli jest wiele. Nie zawsze jednak inwestor zadba o budowę infrastruktury drogowej, zrzucając to na barki miasta lub nowych właścicieli.
Z rozwijającego się budownictwa deweloperskiego ratusz wydaje się być zadowolony.
- Deweloperskie budownictwo mieszkaniowe sprawia, że wiele niezagospodarowanych lub niszczejących nieruchomości na terenie miasta zamienia się w ładne osiedla mieszkaniowe – uzasadnia Piotr Korpowski, magistracki urzędnik i podaje jako pozytywny przykład osiedle Na Skrzyżowaniu Rzek.
Zdarza się, że deweloper nie przestrzega zasad lokalizacji budynków w starej części miasta, chronionej architektonicznie i przyrodniczo, a Starówka jest takim właśnie obszarem. Jaskrawym przykładem pogwałcenia tych zasad i przepisów jest przykład budowy apartamentowca „Tarasy Wełny” przy ul. Klasztornej, gdzie linia zabudowy nie jest zgodna z linią starych domów podlegających ochronie zabytków, zaś zrównana jest z blokiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Mało tego, apartamentowiec wchodzi głęboko w dotychczasowy ogród, aż do deptaku nad rzeką Wełną.
Zachodzi obawa, że takich sytuacji może być więcej na Starówce, gdzie deweloper upatrzy sobie lokalizację i korzystnie kupi grunt z ruderą. Do budowy budynku przy ul. Gnieźnieńskiej 6 przymierza się deweloper z powiatu, który w projekcie zajął ogród na parkingi prawie że do Nielby. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 32 Z 8 SIERPNIA 2018 R.

Komentarze   

 
+8 #4 nicznym niezdzwiony 2018-08-10 09:17
Cytuję efwb:
Budują bloki a gdzie parkingi?
Ulice miasta już teraz są zastawione samochodami. Będzie coraz gorzej, bo posiadanie samochodu w tym wiejskim mieście uchodzi za symbol bogactwa. Terenówy coraz większe, samochody dostawcze zajmujące miejsca parkingowe, a co niektórzy to nawet sobie quadami parkują i stawiają przyczepki na miejsca parkingowe. Zero jakiejkolwiek kontroli. Straży miejskiej nie ma, więc nie ma kto się zająć zawalonymi chodnikami przez samochody, parkowaniem w drzwiach marketów. Jeden wielki chaos.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+8 #3 efwb 2018-08-08 17:01
Budują bloki a gdzie parkingi?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+6 #2 Wszystko zgodne ! 2018-08-08 16:43
Śmieszny ten tekst jest... Z treści wynika, że deweloperzy robią jak chcą, gdzie chcą i co żywnie się podoba... Dokładnie jak ekipa rządząca pod tytułem Piszczący i Sfrustrowani... Kto uzgadnia projekt... zatwierdza dokumentację... wydaje pozwolenie na budowę...?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+5 #1 internauta 2018-08-08 16:04
Na zdjęciu widzę zwykły blok...
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem