wtorek, 18 grudnia
21:52

Powinniśmy słuchać mieszkańców

Z JAKUBEM ZADROGĄ, liderem opozycyjnego Klubu Radnych „Bliżej Ludzi”, rozmawia Konrad Szadkowski.

Cofnijmy się do wyborów w 2014 roku. Popierałeś wówczas Krzysztofa Poszwę.
- To prawda, popierałem. Poprzednie wybory to dość interesujące zjawisko socjologiczne w wielu miejscowościach, gdzie włodarze rządzili przez kilka kadencji. Nastąpiły wówczas zmiany, tak samo jak u nas. W wągrowczanach zaczęła kiełkować myśl o zmianie władzy dlatego, że 16 lat rządzenia to dość długo i chęć zmiany była czymś naturalnym. Pojawił się młodszy kandydat i - co ciekawe - nie było praktycznie innej alternatywy. Dlatego uważam, że wiele głosów na Krzysztofa Poszwę to były głosy oddane bardziej przeciwko Stanisławowi Wilczyńskiemu.
Co w jego programie Cię przekonywało? Jaką widziałeś szansę dla Wągrowca?
- Popierałem idee współrządzenia z mieszkańcami, bycia otwartym na społeczeństwo i szeroką współpracę dla miasta (...)

W wywiadzie dla Głosu Wągrowieckiego z marca 2015 roku mówisz: „Wierzę, że polityka burmistrza się zmieni, że będzie nastawiona proobywatelsko, niż bardziej promująca własną osobę”. Zauważyłeś, by takie zmiany nastąpiły?
- W mojej ocenie nie zmieniło się wiele. Dla przykładu podam przypadki tylko z ostatnich kilku miesięcy gdzie zabrakło wspomnianej proobywatelskiej polityki. Pierwszy przykład to reforma edukacji, która wywołuje tak duże negatywne emocje wśród rodziców i dzieci. Mamy dwuzmianowość, a przy wysłuchaniu propozycji i oczekiwań rodziców była szansa, by tego uniknąć. Drugi przykład to zmiana nazw ulic - inne samorządy potrafiły w konsultacji z mieszkańcami dokonać zmian nazw, u nas mieszkańcy dowiedzieli się dzień przed sesją, że taka zmiana jest planowana. Te przypadki pokazują, że wągrowczanie oczekują szerokich konsultacji i rozmów, a niestety tego brakuje.
Słyszałem głosy z drugiej strony, że podoba się mieszkańcom to, iż burmistrz ma swoją konkretną wizję i konsekwentnie ją realizuje, nie rozdrabniając się na lewo i prawo. Może tego właśnie brakowało, tzw. silnej ręki i wielu nie może się do tego przyzwyczaić, a efekty przyjdą z czasem. Nie od razu Kraków zbudowano.
- To widocznie rozmawiamy z innymi mieszkańcami, bo ja słyszałem opinie, że brakuje burmistrzowi Poszwie wizji, że przez trzy lata dokańcza inwestycje i pomysły swojego poprzednika. Dodatkowo zmiany, które wprowadził, niekoniecznie wyszły miastu na dobre. Przykładem jest likwidacja straży miejskiej czy zmiany w sprawowaniu opieki nad zielenią. Mieszkańcy skarżą się na stan zieleni, który mamy obecnie w mieście. Cóż, każdy ma prawo do swojej oceny. Ja szanuję każde zdanie (...)

Fot. Konrad SzadkowskiFot. Konrad Szadkowski

WIĘCEJ W ŚRODOWYM WYDANIU GŁOSU NR 39 Z 27 WRZEŚNIA 2017 R.

Komentarze   

 
-2 #1 erni 2017-09-28 09:12
Co on może wiedzieć o polityce co chce też grzać stołek jak inni.A straż miejska to dobrze że zlikwidowali bo tak nic nierobili.A co do zieleni to lepiej zainteresować się żeby jakiś dobry zakład powstał za dobre pieniądze a nie za te chłopy co prywaciarze płacom.A nie oświetleniem czy bzdurami i obiecankami.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Regulamin dodawania komentarzy

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem