piątek, 17 sierpnia
12:04

Zastaw się, a postaw się...

Zwołana po raz trzeci sesja nadzwyczajna Rady Miejskiej w końcu była skuteczna.

Tym razem frekwencja dopisała, zwłaszcza rządzących radnych, dzięki którym doszło do podjęcia uchwał forsowanych przez burmistrza Krzysztofa Poszwę.
Wyniki głosowań mogły zadziwić niejednego obserwatora, chociażby przystąpienie do programu szczepień ochronnych dzieci. Kilka miesięcy wcześniej ta uchwała nie przeszła. Teraz tylko trzech radnych było przeciw.
Radni uchwalili też przebudowę chodnika na ul. Gnieźnieńskiej od torów kolejowych do ronda, gdzie będzie dopuszczony ruch rowerowy. A więc będzie to nowa ścieżka w mieście, która połączy obwodnicę z centrum. W tej sprawie udzielono pomocy finansowej Samorządowi Województwa Wielkopolskiego. Ta uchwała przeszła bez jakiegokolwiek sprzeciwu. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 33 Z 15 SIERPNIA 2018 R.

Plus dla rządu, minus dla miasta

Nie tylko nie buduje się mieszkań socjalnych i komunalnych, ale też miasto nie wchodzi w rządowy program Mieszkanie Plus.

Za to budowa mieszkań deweloperskich ma się dobrze. Gdzie nie spojrzysz, tam jak grzyby po deszczu na obrzeżach miasta wyrastają bloki lub domy jednorodzinne, oczywiście na sprzedaż od ręki i to za niemałe pieniądze, ale też w centrum miasta, zwłaszcza na Starówce. Tam deweloperzy tanio wykupują domy przeznaczone do rozbiórki, burzą je i budują.
Nieopodal skrzyżowania rzek Wełny i Nielby pobudowano kilka bloków deweloperskich z garażami w miejscu byłej garbarni, której ruiny był zamieszkałe przez szczury. Nabywcom mieszkań nie przeszkadzało to, jak i bezpośrednia bliskość cmentarza. Mieszkania poszły od ręki.

URZĄD ZADOWOLONY
Podobnych przykładów deweloperskich budowli jest wiele. Nie zawsze jednak inwestor zadba o budowę infrastruktury drogowej, zrzucając to na barki miasta lub nowych właścicieli.
Z rozwijającego się budownictwa deweloperskiego ratusz wydaje się być zadowolony.
- Deweloperskie budownictwo mieszkaniowe sprawia, że wiele niezagospodarowanych lub niszczejących nieruchomości na terenie miasta zamienia się w ładne osiedla mieszkaniowe – uzasadnia Piotr Korpowski, magistracki urzędnik i podaje jako pozytywny przykład osiedle Na Skrzyżowaniu Rzek.
Zdarza się, że deweloper nie przestrzega zasad lokalizacji budynków w starej części miasta, chronionej architektonicznie i przyrodniczo, a Starówka jest takim właśnie obszarem. Jaskrawym przykładem pogwałcenia tych zasad i przepisów jest przykład budowy apartamentowca „Tarasy Wełny” przy ul. Klasztornej, gdzie linia zabudowy nie jest zgodna z linią starych domów podlegających ochronie zabytków, zaś zrównana jest z blokiem Spółdzielni Mieszkaniowej. Mało tego, apartamentowiec wchodzi głęboko w dotychczasowy ogród, aż do deptaku nad rzeką Wełną.
Zachodzi obawa, że takich sytuacji może być więcej na Starówce, gdzie deweloper upatrzy sobie lokalizację i korzystnie kupi grunt z ruderą. Do budowy budynku przy ul. Gnieźnieńskiej 6 przymierza się deweloper z powiatu, który w projekcie zajął ogród na parkingi prawie że do Nielby. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 32 Z 8 SIERPNIA 2018 R.

Wypasione koncerty ku uciesze ludu...

W tym roku miasto poszło na całego i ku uciesze mieszkańców zafundowało im bezpłatne koncerty z udziałem gwiazd polskich scen.

Nie wszyscy jednak byli zadowoleni. – Tak wielkie gwiazdy występują u nas za wielkie siano, a kto za to płaci? – komentowano. Często powtarzają się głosy domagające się wprowadzenia biletowania koncertów, jednak burmistrz nie może się przemóc. - Niech bilet wstępu na koncert kosztuje chociażby 10 zł, to ludzie to uszanują i na pewno będzie ich stać na taki wydatek – zgodnie mówi wielu mieszkańców.
Rzecz w tym, że za trzy miesiące odbędą się wybory samorządowe, więc burmistrz przyzwolił Miejskiemu Domowi Kultury na bezpłatne koncerty i zapewnił pieniądze z miejskiej kasy.
Jedynym koncertem, w którym partycypował podmiot zewnętrzny, był występ Dody na stadionie. Koncert przyblakłej gwiazdy uświetnił inaugurację 50. Lata na Pałukach. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 31 Z 1 SIERPNIA 2018 R.

Dzień wypełniony atrakcjami

Po raz drugi tego lata dzieci mogły spędzić beztrosko czas na zabawie, jaką zaoferowało im miasto.

Boisko na Berdychowie przez cały dzień było oblegane przez dzieci wraz z rodzicami. W ramach cyklu zabaw pod nazwą Akademia Sztuk Wszelakich na najmłodszych czekało wiele rozrywek. Jazda gokartem, dmuchane zamki, kącik plastyczny, malowanie twarzy, gry planszowe i komputerowe, konkurencje sportowe i wiele innych przyciągały dzieci spędzające wakacje w mieście. Do tego wata cukrowa i popcorn, aby osłodzić sobie czas lub zaspokoić głód. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 30 Z 25 LIPCA 2018 R.

Nie chodzi o moje ambicje

Z KRZYSZTOFEM CZAPULEM - na temat czteroletnich rządów burmistrza i ich efektach  rozmawia Jerzy Mianowski.

Podobno zamierzasz kandydować na fotel burmistrza Wągrowca?
- Podobno... Ostatnio dość często słyszę to pytanie na ulicy. Od znajomych, nieznajomych. Dotąd właśnie tak odpowiadałem: „podobno”. Ale teraz odpowiadam pytaniem: „a chcesz tego?”.
A Ty chcesz?
- Mniej ważne jest to, czego ja chcę. Ważne czego chcą mieszkańcy, jak oceniają to, co się dzieje w Wągrowcu. Czy są zadowoleni z tego jak miasto jest zarządzane, czy podoba im się w jakim kierunku prowadzi je obecny burmistrz. Niestety, ja z tego, co widzę, zadowolony nie jestem. Mam wrażenie, że zmierzamy w złym kierunku. Wiem także, że to zdanie podziela bardzo wielu innych wągrowczan. Co gorsza, w wielu przypadkach są to ludzie, którzy prawie cztery lata temu postawili na Krzysztofa Poszwę, wybierając go na stanowisko burmistrza. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 29 Z 18 LIPCA 2018 R.

Najważniejszy jest człowiek

Dziś na cmentarzu farnym pożegnamy Irenę Wojewódzką-Kucz.

Zasłużona dla powiatu i regionu wybitna działaczka urodziła się 2 stycznia 1941 roku na Lubelszczyźnie. Tam się wychowywała i uczyła. Wielokrotnie przebywała w szpitalu z powodu choroby bioder. Szkołę średnią ukończyła w Lublinie.
Po przeprowadzce do Wielkopolski rozpoczęła naukę w Technikum Ekonomicznym w Poznaniu. Pierwszą jej pracą w Wągrowcu były obowiązki w geodezji rolnej. W tym czasie ukończyła Studium Geodezyjne, następnie Akademię Ekonomiczną w Poznaniu.(...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 28 Z 11 LIPCA 2018 R.

Rowery na uwięzi...

Burmistrz Wągrowca stawia na... rowery, których coraz więcej pojawia się na ulicach miasta, natomiast w parze nie przybywa stojaków na parkowanie.

Budowane są nowe ścieżki rowerowe, zaś plany są niewąskie. W maju zaczęto montować na ulicach stojaki na rowery i pierwsze pojawiły się na ul. Jana Pawła II i Pocztowej.
- To dopiero pierwsze z 20 nowych stojaków, które zakupił Urząd Miejski. Będą one sukcesywnie montowane w ważnych dla mieszkańców Wągrowca miejscach, gdzie brakuje tych elementów małej infrastruktury – informuje ratusz. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 27 Z 4 LIPCA 2018 R.

Dni cateringu policzone?

Po wiosennym zamieszaniu wokół żywienia dzieci w przedszkolach burmistrz zapowiedział zmiany. Czy dotrzyma słowa?

W kwietniu głośno było o posiłkach, jakie dzieciom w przedszkolach serwuje nowa firma cateringowa, z którą miasto podpisało umowę od początku kwietnia. Jedzenie przewożone z Poznania, gdzie jest przygotowywane, podczas jednego z transportów zepsuło się, co potwierdził sanepid. Fala krytyki, jaka popłynęła głównie z ust rodziców, spowodowała reakcję magistratu, jako organu prowadzącego przedszkola w Wągrowcu. Wówczas burmistrz Krzysztof Poszwa zapowiedział powrót do kuchni w placówkach i rezygnację z dotychczasowych usług. Zapytaliśmy, na jakim etapie są przygotowania do zamiany organizacji żywienia dzieci. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 26 Z 27 CZERWCA 2018 R.

 

Bo w Wągrowcu...

Rok temu wyjechaliśmy z Warszawy i wprowadziliśmy się na rok do Wągrowca. Dla kogoś z zewnątrz to jedna z tych mieścin, które mija się w drodze do jakiegoś dużego miasta i nie ma po co się tam zatrzymywać.

To miasto, z którego młodzież najczęściej się wyprowadza po skończeniu liceum, i takie miejsce pochodzenia, którego wiele osób mieszkając potem w Warszawie czy Poznaniu się jakby wstydzi.
Napisałam „niby” i „jakby”, bo nasza rzeczywistość po przeprowadzce pokazała, że powszechna opinia o małych polskich miastach nie zawsze jest prawdziwa. A przede wszystkim w wielkich miastach zapomina się też o tym, czego wielkie miasta nie mają - a taki Wągrowiec właśnie ma.
Bo w Wągrowcu możesz mieszkać w pięknym zabytkowym domu, ze swojego ogródka wychodzić prosto nad jezioro i nie płacisz za to kilkutysięcznego czynszu co miesiąc. Jeździć do Poznania czy Bydgoszczy specjalnie nie ma po co - wszystkie sklepy są, łącznie z sieciówkami, tylko wszystko jest w nich tańsze. Kupisz warzywa na ryneczku, kupisz firmowe buty i bieliznę. Kosiarka? Proszę bardzo, pełen wybór. Możesz też zapisać się do szkoły muzycznej (i prywatnej, i państwowej), na zajęcia jogi, chodzić do kina na dyskusyjny klub filmowy (i dowiedzieć się tam czegoś nowego o gospodarce wodnej Argentyny, jak i Mazur). (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 25 Z 20 CZERWCA 2018 R.

Cichy zabójca?

W okresie letnim robi się zapasy opału na zimę, bo wtedy nie tylko on jest tańszy.

Wągrowczanin Andrzej K. późną zimą tanio kupił ekogrszek w jednym z marketów, który po wysypaniu z worków okazał się mokry. Reklamacja nic nie pomogła, bo sprzedawca ustalił, że producent dostarczył ten towar w takim stanie. Kowal zawinił, Cygana powiesili – chciałoby się rzec, tyko że ten „Cygan” został z... mokrym ekogroszkiem.
Wrzucenie do kotła mokrego ekogroszku natychmiast wywołuje reakcję w postaci gęstego dymu, który niewątpliwie zatruwa powietrze i wpływa na powstawanie smogu. Podobnie reaguje kotłownia na każdy inny węgiel gorszego gatunku, ale ten przywożony jest do odbiorcy luzem i często składowany na podwórku pod zadaszeniem, więc ma czas na podeschnięcie, gdy bywa mokry. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 25 Z 20 CZERWCA 2018 R.

Nic, tylko usiąść i płakać!

Z segregacją śmieci nadal jesteśmy na bakier.

Od kwietnia wągrowczanie płacą więcej za odpady, których odbiorcą jest firma Remondis. Opłaty wzrosły średnio o 18 proc., czyli za segregowane płacą 13 zł, a za niesegregowane 22 zł. Na pocieszenie zostaje nam, że nie tylko Wągrowiec dotknęła podwyżka, ale też mieszkańców okolicznych gmin, co wywołało spory wzrost opłaty za zagospodarowanie zmieszanych odpadów komunalnych.
- Rada Ministrów w zeszłym roku zmieniła rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska, stąd te podwyżki wprowadzone w miastach i gminach przez radnych – dowiadujemy się od Waldemara Szygendy, dyrektora Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych w Toniszewie. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 25 Z 20 CZERWCA 2018 R.

Nabroił bez prawka

W poniedziałek doszło do kolizji dwóch aut na ulicy Różanej.

Ciszę na spokojnym osiedlu domów jednorodzinnych przerwał huk uderzenia.
- Na skrzyżowaniu ulicy Różanej z Bukową kierujący pojazdem marki VW Golf nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu kierującej pojazdem VW Polo, doprowadzając do kolizji – poinformował st. sierż. Dominik Zieliński, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu.(...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 24 Z 13 CZERWCA 2018 R.

Niebezpieczna krzyżówka?

W mieście jest kilka miejsc niebezpiecznych dla użytkowników ruchu drogowego, ale wszystkich nie można oceniać jednakową miarą.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o kolizyjnym skrzyżowaniu ulic Rogozińska – Bartodziejska, które w opinii kierowców i wągrowczan uchodzi za niebezpieczne. Okazuje się, że tak było w 2015 roku i od tego czasu liczba zdarzeń na tym skrzyżowaniu maleje.
Przy okazji Robert Torz, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg, zwrócił uwagę na problem krzyżówki ulic Opackiej, Klasztornej i dalej Skockiej. Ta pierwsza jest drogą wojewódzką, a druga - powiatową, a trzecia - miejską.
- Nie trzeba daleko szukać, a mamy podobne skrzyżowanie w Wągrowcu. Są to ul. Opacka-Klasztorna-Skocka dla kierujących chcących wjechać w ul. Klasztorną - tam nikt nie dostrzega problemu? – zwrócił uwagę dyrektor Torz.(...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 24 Z 13 CZERWCA 2018 R.

Szpital bez finansowej płynności

Wągrowiecka służba zdrowia balansuje na krawędzi bankructwa. Organ prowadzący robi co może, żeby szpital wyszedł z długów.

Członkowie rady społecznej funkcjonującej przy wągrowieckim Zespole Opieki Zdrowotnej wysłuchali opinii Haliny Dąbrowskiej, prezesa firmy prowadzącej od kilku lat doroczny audyt placówki. W ubiegłym roku zmieniła się ustawa o biegłych rewidentach, więc teraz nie wydaje się opinii i raportu ze sprawozdania finansowego, a jedynie sprawozdanie z badania. Jest ono bardzo krótkie i lakoniczne.
Audytu dokonano w marcu i stwierdzono na koniec ubiegłego roku stratę w wysokości 2,45 miliona złotych. Jest ona większa od ostatniej o około 400 tysięcy. Kapitał, czyli fundusz własny, jest ujemny na prawie 3 miliony, a zaległości z lat poprzednich przekraczają sześć.(...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 24 Z 13 CZERWCA 2018 R.

 

Park pełen dzieci

Najmłodsi mieszkańcy Wągrowca hucznie obchodzili swoje święto w Parku 600-lecia.

Niedzielne popołudnie wypełnił gwar i okrzyki radości wydobywające się z gardeł dzieci. Dmuchane zamki, kąciki gier i zabaw, warsztaty i konkursy, strzelnica, przejażdżki motocyklami i prezentacja wozu straży pożarnej to tylko część atrakcji, jakie zafundowało milusińskim miasto.
Na scenie było gwarno od młodych artystów, którzy prezentowali wokalne i taneczne umiejętności. Rodzice tłumnie podziwiali pociechy, nagradzając je gromkimi brawami.
Nasz redakcyjny obiektyw próbował uchwycić te beztroskie momenty.

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 23 Z 6 CZERWCA 2018 R.

Księży kacerek ożyje

Nowa sensacyjna wiadomość – po okrągłej kładce nad skrzyżowaniem rzek Wełny i Nielby - opuściła mury ratusza.

Teraz gotowa jest koncepcja zagospodarowania brzegów Wełny i stawu koło Muzeum Regionalnego i plebanii farnej, powszechnie zwanym księżym kacerkiem.
Rewelacyjnie wygląda ta koncepcja, zwłaszcza że każdy przechodzień nad Wełną widzi, jak trudne są tam warunki wodno-terenowe, wręcz bagniste, szczególnie wiosną. W koncepcji zagospodarowania tego terenu nadrzeczny charakter zieleni będzie zachowany, a nawet powiększony. Przybędą też ścieżki pieszo-rowerowe, które połączą ulicę Klasztorną z Poznańską i Pocztową oraz Opacką z Poznańską. Tak więc zewsząd można będzie tam dotrzeć pieszo lub rowerem. (...)

WIĘCEJ W AKTUALNYM WYDANIU GŁOSU NR 23 Z 6 CZERWCA 2018 R.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem