środa, 23 maja
18:37

Przerost ambicji

Co czujesz widząc płaczące dziecko? Mnie się serce kraje, chociaż płacz może być różny. Niekiedy to mistrzowskie zagranie cwanego malucha, aby podstępem wymusić jakaś rzecz, częściej jednak wiąże się on z jakąś krzywdą, bólem czy upadkiem. Zostawmy to jednak na boku.
Ostatnio rozmawiałam z kilkoma osobami, nazwijmy to ze świata kultury. Opowiadali o swojej pracy, gdzie często spotykają się z dziecięcym płaczem. Zazwyczaj to trema, która je paraliżuje przed wyjściem na scenę, gdzie trzeba zagrać na instrumencie, zaśpiewać czy powiedzieć wierszyk. Wszak obok jest tylu obcych ludzi, tam gdzieś tylko w kącie można ujrzeć znajomą twarz mamy czy babci. Ale takie jest życie, któż z nas nie przezywał swojego pierwszego szkolnego apelu... Stare, dobre czasy.
Właśnie stare, bo te nowe są przerażające. Ambicja rodziców coraz częściej bierze górę nad zdrowym rozsądkiem i dobro dziecka schodzi na drugi plan. Nie rozumiem jak można szarpnąć malucha za rękę czy nawet publicznie dać klapsa tylko za to, że biedak stremowany nie chce wyjść na scenę?
Wyścig szczurów i ciśnienie na sukces widoczne jest u coraz to młodszych grup społecznych. Może nawet nie same dzieci tak bardzo chcą wygrywać, jak ich rodzicie, którzy nie pozwolą, aby ich pociecha poniosła porażkę. Czy tak powinno być? Mam w tej kwestii inne zdanie, bo taki maluch powinien się cieszyć życiem, bawić z rówieśnikami i gratulować im, pomagać - to właśnie nauka na tym etapie egzystencji. Tymczasem jednak zamiast uśmiechu słychać coraz częściej:
- Nie mogę iść na plac zabaw, bo moja mama kazała mi się cały dzień uczyć wierszyka.
- Ale ten wierszyk mamy umieć na koniec ferii.
- To nic...
Z rodzicem nie wygrasz. To prawda. Też nie dyskutowałam ze zdaniem mamy czy taty w dzieciństwie, ale moi rodzice mieli dla mnie czas na rozmowę, a nawet wspólną zabawę. I do dziś mają.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem