środa, 23 maja
18:41

K... -ulturalni

Czasami z zazdrością patrzę na zachodnie szkolnictwo. Równe mundurki, kultura w szkołach, chociaż jak wszędzie zdarzają się mniejsze lub większe wybryki. W naszych niektórych rodzimych szkołach też niby są jednakowe ubrania, ale to już nie to. Nie ma tej tradycji. Tego klimatu...
Ostatnio miałam przyjemność rozmawiać z ludźmi ze szkolnego otoczenia właśnie o szkole, o systemie nauczania i wychowania.
- Prawda jest taka, że patrzymy na Zachód, próbujemy go doścignąć, a tak naprawdę w naszych szkołach panuje głęboka komuna - padło z ust doświadczonego pedagoga.
I jak tu się nie zgodzić z taką opinią? Rzeczywiście, jeśli się przyjrzymy bliżej poczynaniom decyzyjnych na wysokich szczeblach edukacji, którzy wprowadzają co rusz to nowe przepisy, a nie mieli nigdy okazji przyjść na lekcje z dziennikiem w ręce, widać jak na tacy ich nietrafione decyzje.
Co rusz pojawia się wieść o zmianie książek, o sposobie przekazywania wiedzy i można by długo wymieniać, ale nikt nic nowego nie wymyślił, tylko co najwyżej edytuje to, co już kiedyś w historii było przerabiane. I myślę, że tu, w głowach tych ludzi, widać najgłębszy PRL, bo uczniów to mamy naprawdę na dobrym poziomie w porównaniu z resztą globu.
Gorzej jest za to z rodzicami, którzy niekoniecznie wiedzą co dla ich pociech jest lepsze. Coraz częściej za niepowodzenia w szkołach winą obarczają kadrę nauczycielską, która ma działać cuda. Podobnie z wychowaniem i kulturą. Nie wolno dziecku zwrócić uwagi, wara dotknąć czy krzyknąć, ale, jak coś zacznie się dziać, to wina szkoły, że nie dopilnowała, bo przecież od tego jest.
Bezstresowe wychowanie? Tak, to też przyszło z Zachodu. I aż włos mi się na głowie zjeżył, gdy dwa dni temu obok mojego okna przechodziła grupka chłopaków, może nawet nie gimnazjalistów, którzy rozpoczęli swoją konwersację od pięknego soczystego „k” i na tym samym słowie skończyli, wymieniając zalewie dwa inne słowa.
Szkoda tylko tych najmłodszych, którym skrócono dzieciństwo i założono szkolne plecaki, gdziezamiast maskotek muszą dźwigać książki i przybory szkolne. Pierwsze sygnały o błędnej decyzji już są i to z dołu, od najbliższych, od nauczycieli, ale przecież góra wie lepiej. Oby tylko za szybko nie wciągnął ich nasz komunistyczny system oświaty i wzajemne wychowanie młodzieży w bardzo „k”-ulturalny sposób.

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem