środa, 23 maja
20:33

Fetować czy nie?

PalczynskiPalczynski
Za parę dni będziemy świętować okrągłą, bo dziesiątą rocznice wejścia Polski do Unii Europejskiej. Ponad dziesięć lat temu, kiedy trwały jeszcze negocjacje związane z wstąpieniem naszego państwa do struktury unijnej, było więcej pytań niż odpowiedzi. Eurosceptycy twierdzili, że Polska traci suwerenność, a Niemcy rozpoczną wykup polskich ziem.

Były wątpliwości, czy uda się przekonać co najmniej połowę obywateli do uczestnictwa w referendum. Dzisiaj - 10 lat po wejściu do Unii Europejskiej - uważamy, że projekt „Unia Europejska” być może nie jest doskonały, jednak trudno sobie wyobrazić też sytuację, w której jesteśmy poza jej strukturami.
Pomimo tego, że część środków unijnych została w Polsce wydana nieefektywnie (a może i „przejedzona”) to skala rozwoju naszej ojczyzny, w tym również powiatu wągrowieckiego, uwidoczniona poprzez zrealizowane inwestycje, jest nie do przecenienia. Nowy treningowy stadion piłkarski z boiskiem ze sztucznej trawy w Wągrowcu, droga powiatowa Wapno-Damasławek, ulica Bartodziejska w Wągrowcu czy modernizacja linii kolejowej na odcinku Poznań - Wągrowiec wraz z zakupem szynobusów - to tylko kilka najważniejszych inwestycji zrealizowanych w naszym powiecie przy wsparciu środków unijnych w ciągu dziesięciu lat. Pytanie, jakie należy sobie dzisiaj zadać, brzmi: czy możliwa byłaby ich realizacja, gdyby nie nasze członkowstwo w Unii Europejskiej? Jestem przekonany, że nie.
Pamiętam, że wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku świętowałem na granicy polsko-niemieckiej w Kostrzynie. Jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Wągrowcu miałem przyjemność reprezentować środowisko uczniowskie w delegacji, na czele której stał Burmistrz Wągrowca Stanisław Wilczyński. Pamiętam ten dzień doskonale. Miałem poczucie dumy i ogromnej satysfakcji, że uczestniczę w historycznym momencie.
Dzisiaj, kiedy podróżujemy do Niemiec, można nawet nie spostrzec, że jest się już na terytorium sąsiadów. Integracja europejska jest już na tyle ścisła, że od grudnia 2015 roku zniknie międzynarodowy roaming. Rozmawiając telefonicznie ze znajomymi z Hiszpanii czy Francji będziemy za połączenie płacić tyle, co za rozmowę z naszą rodziną z Poznania czy Gniezna. To, co jeszcze 10, 15 lat temu wydawało się niemożliwe, dzisiaj się realizuje na naszych oczach.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem