środa, 23 maja
20:29

Pozostaje chociaż wiara

PalczynskiPalczynski

W ostatni poniedziałek uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu Komisji Gospodarki, Finansów i Rolnictwa oraz Komisji Spraw Społecznych, Oświaty i Kultury Rady Miejskiej w Rogoźnie Wlkp. Co prawda gmina ta, choć oddalona od Wągrowca o niespełna 15 km, nie należy do powiatu wągrowieckiego, to jednak jest z wielu powodów ważna dla nas.
Tematem spotkania, w którym wziąłem udział, była budowa obwodnicy Rogoźna. Kto z nas przynajmniej choć raz nie przejeżdżał przez Rogoźno ? Pewnie trudno będzie znaleźć taką osobą. Znamy więc wszyscy doskonale obraz wąskich przesmyków ulicy Kościelnej, czy Poznańskiej, przez które dziennie przejeżdżają tysiące pojazdów, w tym setki samochodów ciężarowych.


Problem ten jeszcze bardziej dostrzegają mieszkańcy Rogoźna, którzy w dzień i nocą muszą zmagać się z hałasem mijających ich okna ciężarówek. Posiedzenie komisji, w  którym uczestniczyłem, uzmysłowiło mi, że nasze siostry i bracia z sąsiedniej gminy są zwodzeni za nos przez wojewódzkie władze samorządowe. Batalia, jaką toczą mieszkańcy Rogoźna o budowę obwodnicy miasta, trwa już blisko .... 50 lat. Zmieniały się systemy administracyjne, władze gminy, władze województwa - jednak nie zmieniał się wirtualny status obwodnicy.
Z przykrością słuchałem z ust mieszkańców obecnych na posiedzeniu komisji stwierdzeń typu: „Straciliśmy wiarę w sukces”, czy „Nie wierzymy już w ani jedno słowo władz wojewódzkich”. Nie dziwię się jednak mieszkańcom. Zaproszenia na to spotkanie zostało skierowane do wszystkich parlamentarzystów z naszego regiony. Poza obecnością przedstawiciela biura posłanki Krystyny Łybackiej, żaden inny parlamentarzysta, ani jego asystent nie przyjęli zaproszenia na to spotkanie.
Obecny na spotkaniu wiceprzewodniczący Sejmiku Wojewódzkiego Jerzy Kado złożył zebranym obietnicę, że obwodnica powstanie w okolicach 2020 roku. Jak można się domyśleć, tego typu zapewnienie nie zadowoliło obecnych na spotkaniu mieszkańców. Nie powinno zadowalać to również nas - mieszkańców powiatu wągrowieckiego, którzy przez najbliższe co najmniej sześć lat będziemy niejednokrotnie tracić czas przejazdu przez Rogoźno, nie mówiąc już o komforcie i bezpieczeństwie jazdy.
Mając na uwadze to, co się dzieje w Rogoźnie (a właściwie nie dzieje) w kwestii budowy obwodnicy, to z tym większą satysfakcją przyjmuję najnowszą informację z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich dot. rozstrzygnięć przetargowych na budowę IV odcinka wągrowieckiej obwodnicy. Inwestycję będzie realizować prawdopodobnie firma STRABAG (niższa oferta cenowej od SKANSKA). Pozostaje nam wiara w to, że tym razem podwykonawcy nie zawiodą i najpóźniej w przyszłym roku będziemy mieli możliwość przejazdu po kolejnym odcinku obwodnicy. Nam, w przeciwieństwie do mieszkańców Rogoźna, pozostaje chociaż wiara...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem