środa, 23 maja
20:30

Oszukane pokolenie

PalczynskiPalczynski
Już za parę dni wągrowieccy uczniowie rozpoczną dwutygodniowe ferie zimowe. Wraz z nimi na zasłużony wypoczynek uda się kilkuset nauczycieli z naszego powiatu. W zupełnie innej sytuacji są studenci, dla których przełom stycznia i lutego to czas wytężonej pracy oraz objawiania się tzw. Syndromu Jednego Dnia (tj. „gdybym miał jeszcze jeden dzień, to nauczyłbym się wszystkiego na egzamin”). Jest jednak coś, co łączy zarówno gorączkowo uczących się studentów i odpoczywających w tym czasie uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tym czymś jest wspólna perspektywa zderzenia się z brutalną rzeczywistością rynku pracy.

Są kierunki kształcenia, których ukończenie jest praktycznie równoznaczne z podjęciem pracy. Są to przede wszystkim kierunki techniczne, medyczne czy prawnicze. To również szkoły zawodowe. Przyjęła się w Polsce zasada, że każdy musi posiadać wyższe wykształcenie. Uważam to za nonsens. Kształcimy specjalistów od zarządzania i administracji, podczas gdy brakuje wykwalifikowanych spawaczy, tapicerów, czy szwaczy. Niestety, ale taki ogólnopolski trend występuje również w naszym powiecie.
Na poniedziałkowej komisji finansów Rady Powiatu Wągrowieckiego radni otrzymali informację dotyczącą kierunków studiów, po ukończeniu których są największe problemy z zatrudnieniem. To przede wszystkim pedagogika, zarządzanie i politologia. Przypadłością polityków jest niezwykła umiejętność diagnozy problemu, przy jednoczesnym braku pomysłów dotyczących ich rozwiązania. Mam wrażenie, że podobnie jest w przypadku bezrobocia młodych osób. Statystyki wyraźnie pokazują, które kierunki studiów lub zawody są fabryką bezrobotnych, a które gwarancją zatrudnienia. Pomimo tego, że diagnoza jest postawiona, brak odwagi do rozpoczęcia rehabilitacji tego smutnego stanu rzeczy.
Uważam, że bardzo niedocenianym przedmiotem w polskim systemie szkolnictwa jest doradztwo zawodowe. Polski system szkolnictwa nie wymaga od szkół, by zatrudniały profesjonalnych doradców. Dlaczego nie wprowadzimy do szkół gimnazjalnych obligatoryjnych zajęć, podczas których odbywałyby się spotkania z pracownikami urzędów pracy, czy też przedsiębiorcami? Uważam, że elementy doradztwa zawodowego powinno wprowadzać się już na poziomie szkoły podstawowej. To właśnie w tym momencie nauczania dzieci ujawniają swoje pierwsze predyspozycje i umiejętności. Brakuje tylko osób, które potrafiłyby tymi młodymi osobami pokierować.
Od problemów nie należy uciekać. Bardzo wygodne jest mówienie, że bezrobocie wśród młodych osób to wyłącznie pokłosie kryzysu ekonomicznego. Na pewno jest to pewna pochodnaprzyczyna problemu tkwi moim zdaniem w niedoskonałym systemie szkolnictwa, który należy bezwzględnie zmodyfikować. Ciepła woda w kranie może jest wygodną formą prowadzenia polityki, jednak w oświacie potrzebne są odważne reformy, nukierunkowane na interes zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Komentarze   

 
+1 #4 ------ 2014-02-02 07:28
Po 1989 roku przecież miała być druga Japonia a powstała dzika ĄFRYKA . Najważniejsze ,że przyjęła nas UNIA EUROPEJSKA i zapewnia nam dobrobyt.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #3 Roast 2014-02-01 19:57
po 1989 Roku kolejne ekipy rządzące tym krajem martwiły się oswoje lobby i żeby dobrze zabezpieczyć sobie i dalszej rodzinie dobry start patrz rozliczne afery rywin gate i inne prawdziwych państwowowców nikt nie słuchał bo ich nie było MEN gdzie oni byli 25 lat temu spali na swych cieplych posadkach wybrańcy narodu cha cha cha
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 daras 2014-02-01 19:48
Piotruś zabierz się wreszcie za prace . Ile jeszcze lat ma Cię Mamusia utrzymywać?
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-4 #1 mieszkaniec 2014-02-01 12:02
Pozostawmy może kreowanie rozwoju zawodowego i umieszczenie go w planie nauczania i sferze dydaktyki - wykształconym kierunkowo specjalistom (sic!) z Ministerstwa Edukacji Narodowej (i ludziom, którzy znają się na oświacie), a nie politykom po politologiach, ekonomii, zarządzaniu i rolnictwie.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem