środa, 23 maja
20:37

Wstydzę się

PalczynskiPalczynski
Pobiliśmy rekord! Te dwa słowa obiegły w poniedziałek Wągrowiec. Mowa oczywiście o rekordzie w nietypowych zawodach pod nazwą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, które odbywają się od 22 lat regularnie w drugą niedzielę stycznia. Formę medalu spełnia czerwone serduszko naklejone na naszych kurtkach, a największe poczucie satysfakcji daje świadomość udziału, w wielkim przedsięwzięciu realizowanym ponad wszelkimi podziałami społecznymi.

Obserwuję, że pomimo pojawiających się każdego roku głosów krytyki i wątpliwości w ideę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (na szczęście marginalnych), społeczeństwo chętnie wypełnia kartonowe skarbonki wolontariuszy. W tym roku po raz pierwszy w życiu miałem okazję osobiście ze sceny zachęcać wągrowczan do udziału w licytacji wyjazdu do Sejmu RP na zaproszenie posła Romualda Ajchlera. Jest dla mnie zaszczytem, że wraz z asystentką posła Agnieszką Grzechowiak będę miał możliwość towarzyszenia zwycięzcy licytacji w zwiedzaniu polskiego parlamentu.
Widok setek rozentuzjazmowanych twarzy, jaki wówczas zaobserwowałem, jest nie do opisania. Właśnie stojąc na scenie uzmysłowiłem sobie, że poza finansowym aspektem pomocy, jaki niesie za sobą ta szczególna akcja, równie ważna jest energia, jaką przekazują sobie nawzajem wszyscy uczestnicy wielkoorkiestrowego grania. Może się okazać, że skok ze spadochronu wylicytowała osoba nienawidząca sportów ekstremalnych, tort - cukrzyk, a wyjazd do Sejmu - człowiek nienawidzący polityki. To, co się licytuje podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie jest najistotniejsze. Najważniejszy jest szczytny cel, na jaki idą zgromadzone w tym dniu środki.
Szczególnie urzekła mnie historia 10-letniego, nieuleczalnie chorego Łukasza ze Szczecina. Pomimo świadomości, że nieuchronnie czeka go śmierć, nie traci entuzjazmu i nie brakuje mu chęci, żeby „pomagać innym bardziej potrzebującym”, jak to sam ujął. Zastanawiam się, tylko, kto może być bardziej potrzebujący od dziesięcioletniego człowieka, którego czeka rok, może dwa, maksymalnie kilka lat życia. Mądrość, niezwykłość i pogoda ducha, jakie biją wręcz od Łukasza, urzekły mnie w sposób trudny do opisania.
Po jednym z niedzielnych dzienników telewizyjnych, w którym opowiedziana została jego historia, stwierdziłem, że nie powinienem już więcej spojrzeć przed lustro. Ze wstydu przed samym sobą. Przypomniałem sobie bowiem parę sytuacji ze swojego życia, kiedy zadawałem sobie pytanie: dlaczego los mnie w tym momencie skrzywdził? Moje pretensje do losu, wynikające z mniejszego lub większego niepowodzenia, są dosłownie NICZYM wobec losu paroletniego, nieużalającego się nad sobą chłopca skazanego na śmierć. Dla mnie Łukasz stał się moim osobistym bohaterem do naśladowania.
22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii. Jednak historia Łukasza, widok rozentuzjazmowanych twarzy wolontariuszy i świadomość pobitego przez wągrowczan rekordu zebranych pieniędzy pozostaną na bardzo długo w mojej pamięci.

Komentarze   

 
+2 #5 szyper 2014-03-21 21:31
Cytuję buniu:
To że rozwalona jest służba zdrowia zawdzięczamy SLD i Milerowi. Kasy chorych już zaczynały sprawnie funkcjonować, ale partyjni kolesie nie mieli dojścia do koryta, więc trzeba było cały system rozwalić. Dobrze robisz panie Pałczyński, ze się wstydzisz. Ja też bym się wstydził gdybym był tam gdzie pan.

Polska miała budować gaz rurę z Norwegii. Już było wszystko zaplanowane, złoża w Norwegii gotowe i co? Zjawia się Miler. Co robi ten zdrajca? Blokuje wszystko i taką rurę kładą Niemcy i Rosjanie. W noramalnym kraju ten sabotażysta i zdrajca gniłby w więzieniu lub zaparkował na zawsze 2 m pod ziemią. Tutaj ma swoich wyznawców chociażby w osobie pana Pałczyńskiego. SLD to V kolumna Polskiej Rzeczypospolite j. Mam nadzieję że ABW rozpocznie śledztwo przeciwko Milerowi za zdradę stanu.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #4 buniu 2014-03-06 19:55
To że rozwalona jest służba zdrowia zawdzięczamy SLD i Milerowi. Kasy chorych już zaczynały sprawnie funkcjonować, ale partyjni kolesie nie mieli dojścia do koryta, więc trzeba było cały system rozwalić. Dobrze robisz panie Pałczyński, ze się wstydzisz. Ja też bym się wstydził gdybym był tam gdzie pan.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
-2 #3 Sylwia 2014-01-19 19:15
Pięknie napisane GRATULACJE
Żeby więcej ludzi to potrafiło zrozumieć.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
0 #2 Lech 2014-01-19 17:51
Urzędy Policja Politycy Nauczyciele Lekarze narażeni są na szczególnie na obserwacje i krytykie WIELKA ORKIESTRA Też się jej nie porze ale się broni mimo że strzelają do niej z różnych stron ale to kiedyś odejdzie co pozostanie po nas ???
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #1 Agnieszka Turek 2014-01-19 17:34
Pięknie napisane ;)
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem