środa, 23 maja
20:32

Więcej liderstwa!

PalczynskiPalczynski

W ostatnią niedzielę wróciłem z trwającej dziesięć dni XXI Szkoły Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego, założonej na początku lat dziewięćdziesiątych przez profesora Oksfordu i jednocześnie polskiego emigranta Zbigniewa Pełczyńskiego.
Co roku stowarzyszenie „Szkoła Liderów” zaprasza lokalnych liderów społecznych i politycznych, aby szlifować z nimi takie umiejętności, jak przeprowadzanie zmian, czy zdolność określania wizji. Wyjątkowość Szkoły tworzą, jak to zazwyczaj bywa ludzie, w tym przypadku głównie młodzi liderzy z całej Polski, reprezentujący całą paletę poglądów politycznych.
Czymś naprawdę niesamowitym jest, że pierwszego dnia do ośrodka umiejscowionego na obrzeżach Warszawy zjeżdżają się osoby, które wydawać by się mogło nic nie jest w stanie połączyć, a ostatniego dnia te same osoby mają świadomość, że tak niewiele ich dzieli. Szkoła Liderów uczy, że zamiast szukać różnić, lepiej skupiać się na tym co łączy.
Przez dziesięć intensywnych dni zajęć (trwających od 8 rana do 24.00) łamane są wszelkie stereotypy związane z współpracą międzypartyjną. Potrzeba tylko mniej zacietrzewienia, a więcej spokoju. Mniej mówienia, a więcej słuchania. Mniej przywództwa , a więcej liderstwa. Mniej indywidualizmu, a więcej zespołowości.
Jako młody samorządowiec życzyłbym sobie, aby tego typu rozumowanie nieustannie się rozprzestrzeniało w życiu publicznym. Chciałbym, aby również na wągrowieckim podwórku było mniej sporów. Niejednokrotnie słyszałem z ust mieszkańców opinie sugerujące na dyrektywny sposób rządzenia naszych lokalnych włodarzy.
Nie może być tak, że kierownicy jednostek podległych pod miasto, czy powiat są bardzo często zmuszani do wsparcia swoim nazwiskiem listy ugrupowania aktualnie rządzącego . Niedopuszczalne jest również, że opozycja wyłącznie krytykuje rządzących, niedostrzegając ich sensownych decyzji.
Nie sposób w tym miejscu jest nie nawiązać do zmarłego w poniedziałek byłego polskiego premiera i lidera przemiany ustrojowej, Tadeusza Mazowieckiego. Jeden z publicystów powiedział o nim , że był to typ polityka, który nawet w swoich konkurentach politycznych dostrzegał drugiego człowieka.
Spór jest nierozłącznym elementem życia publicznego. I słusznie, bowiem różnorodność jest kreatywna. Jednak nie zapominajmy (również na szczeblu lokalnym), że zawsze po drugiej stronie jest człowiek.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem