środa, 23 maja
20:35

Kupa radości i kości

PalczynskiPalczynski
Młodzieżowi radni ledwo zrealizowali jedną akcję społeczną – happening na wągrowieckim Rynku, skierowany przede wszystkim dla dzieci i młodzieży, już przygotowują się do organizacji kolejnego wydarzenia. Dokładnie 25 października przeprowadzona zostania akcja pod nazwą „Kupa radości”, której celem - jak zapowiadają organizatorzy - ma być uświadamianie właścicieli psów o konieczności sprzątania po swoich pupilach. Krótko mówiąc, młodzieżowi rajcy będą edukować wągrowczan, że odchody po swoich pupilach się sprząta.

Tego rodzaju akcja mnie cieszy, bowiem podejmuje się temat zapomniany przez władze lokalne. Przejście przez niektóre wągrowieckie skwery faktycznie jest jak przeprawa przez pole minowe. Jednak zamiast rozbrajać bomby w postaci psich odchodów, lepiej jest zapobiegać ich powstawaniu, czyli kłania się nam praca nad świadomością społeczną, czym właśnie w przyszłym tygodniu zamierzają zająć się członkowie Młodzieżowej Rady Miasta.
Właściciele czworonogów często traktują chodniki i trawniki jako psie szalety. Być może inne byłoby zachowanie niektórych tych osób, gdyby samorządy gminne inwestowały pieniądze w instalację koszy na psie odchody. Argument o braku środków na ten cel jest o tyle chybiony, że w większości gmin obowiązuje podatek od posiadania psa. W Wągrowcu „psi haracz” powrócił po krótkiej przerwie w tym roku.
W odpowiedzi na ubiegłoroczny apel członków Federacji Młodych Socjaldemokratów, wyrażających swój sprzeciw wobec wprowadzania tego rodzaju podatku, burmistrz Stanisław Wilczyński wyjaśnił, że spodziewane przychody z opłaty za posiadanie psa pokryją zaledwie 50% wydatków związanych z opieką nad bezdomnymi zwierzętami. Faktycznie, ustawodawca nałożył na samorządy gminne dodatkowe zadanie bez jednoczesnego przekazania strumienia pieniędzy na ten cel.
Ale czy faktycznie nasz włodarz prawidłowo oszacował przewidywane na 2013 rok koszty wynikające z realizacji ustawy o ochronie zwierząt oraz utrzymaniu czystości i porządku w gminach? Z niecierpliwością czekam za informacją dot. wykonania budżetu, aby to zweryfikować.
Nawet jeżeli przewidywania burmistrza okażą się słuszne, nie będzie to dla mnie żadnym usprawiedliwieniem dla braku instalacji w mieście koszy na psie odchody oraz słabej polityki informacyjnej związanej ze sprzątaniem po swoich pupilach. Obawiam się, że jeżeli będzie to nadal temat tabu i gminy nie będą przeznaczać pieniędzy na ten cel, to zamiast „kupy radości” pozostanie nam wszystkim „gówniana radość”.

Komentarze   

 
+1 #3 Pan 2013-11-24 20:43
Wychodząc z pieskiem na spacer który zrobi kupkę :lol: zabiorę ją w papierową torebkę bo ekologicznie :lol: i gdzie mam ją zostawić gdy wejdę po drodze do sklepu ???
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 Pan 2013-11-24 20:40
W pewnym mieście, nie wymienię tutaj jego nazwy, są nie tylko kosze na psie odchody ale i woreczki foliowe służące do tego celu, jak widać haracz wystarczył na ten cel, a w Wągrowcu :eek:
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+2 #1 Nielot 2013-11-23 21:43
Zgadzam się z autorem iciekawe jak to zostanie zrobione w praktyce :roll:
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem