środa, 23 maja
20:36

Czoło dziurawemu

PalczynskiPalczynski
Bolączką sporej części mieszkańców naszego powiatu jest słaby poziom infrastruktury drogowej i pieszo-rowerowej. Fatalny stan nawierzchni ulicy Kościuszki w Wągrowcu to temat, który powraca systematycznie od paru lat, niczym bumerang. Opinia o potrzebie modernizacji Kościuszki jest wyrażana zarówno przez kierowców samochodów, jak i pieszych spacerujących wzdłuż najważniejszej ulicy stolicy naszego powiatu. Ci pierwsi muszą zmierzyć się z dziurami w jezdni, natomiast ci drudzy stawiają każdego dnia czoło dziurawemu i popękanemu chodnikowi, obfitującemu na dodatek w krawężniki nieprzystosowane do osób niepełnosprawnych.

Zazwyczaj za zły stan omawianej drogi i długoletni brak inwestycji obrywa się biednemu burmistrzowi, trochę rzadziej staroście. Nasze żale i wniosek o jak najszybszą modernizację ulicy Kościuszki powinniśmy jednak kierować do Marszałka Województwa, który sprawuje nadzór nad zarządcą tej ulicy, czyli Wielkopolskim Zarządem Dróg Wojewódzkich.
O tym, jak bardzo stan nawierzchni dróg leży na sercu naszym mieszkańcom, świadczy fakt, że ponad 1/3 projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego powiatu stanowiły te związane z remontem lub modernizacją drogi/chodnika. Można tu wymienić np. przebudowę chodnika na ulicy Górniczej w Wapnie, czy też remont drogi powiatowej w Smogulcu.
Na Komisji Finansów Rady Powiatu Wągrowieckiego zgłosiłem z kolei wniosek o ujęcie w projekcie budżetu powiatu na 2014 rok środków pieniężnych na przygotowanie dokumentacji projektowej dot. modernizacji około dwustumetrowego odcinka ulicy Lipowej na odcinku od ulicy Reja do ulicy Libelta. Grupa wągrowczan mieszkająca przy ulicy Rgielskiej zgłasza z kolei potrzebę wymiany chodnika.
Jak widać, nasze potrzeby infrastrukturalne są zdecydowanie większe, niż możliwości ich sfinansowania. Prawda jest też taka, że dla mieszkańców najważniejsza jest najczęściej ta droga, przy której mieszkają. Coraz częściej grupy osób inicjują zbiórki podpisów pod apelem do władz samorządowych o znalezienie środków na dany cel (np. remont drogi).
Czy to coś złego, że tworzą się grupy mieszkańców lobbujących za pomysłem modernizacji nawierzchni drogowej lub remontu chodnika? Jak najbardziej nie. Moim marzeniem jest, aby wągrowiecka społeczność tworzyła swojego rodzaju pozytywny ferment. Żeby odważnie i głośno walczyła o realizację swoich celów. Wówczas będziemy już na ostatniej prostej do zbudowania silnego społeczeństwa obywatelskiego, zaangażowanego w walce o losy lokalnego środowiska.

Komentarze   

 
0 #1 Sophia 2013-10-31 07:59
Panie Piotrze.

Wziął się pan za rządzenie i pouczanie, ambicje ma pan pewnie też szerokie, ale co pan wie o życiu? Nigdzie pan nie pracował, rodziny pan nie ma, nie ma pan na utrzymaniu dzieci i domu. Nie wie pan jak to jest wstawać o 4 rano pędzić na pociąg i wracać o 20. Nie ma pan żadnego doświadczenia życiowego, no może z tęczowymi i pan chce tworzyć prawo? Na podstawie czego? Książek? Plotek? Czy widzimisię? Społeczeństwo to żywa tkanka i żeby nią dobrze kierować, żeby o nią należycie dbać trzeba nie tylko wiedzy zdobytej na uczelni, ale także mądrości życiowej i doświadczenia, a tych ostatnich z racji wieku niestety panu brakuje.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem