środa, 23 maja
20:36

W pogoni za szynobusem

PalczynskiPalczynski
Wraz z początkiem września mieszkańcy powiatu wągrowieckiego otrzymali od spółki Koleje Wielkopolskie prezent w postaci dodatkowego porannego połączenia kolejowego z Wągrowca do Poznania oraz w drugą stronę – z Poznania do Wągrowca - po południu. Decyzja ta cieszy tym bardziej, że na wiosnę tego roku Rada Powiatu Wągrowieckiego przyjęła apel skierowany do apel do prezesa spółki o wprowadzenie dodatkowych połączeń. Otrzymaliśmy wówczas odpowiedź, że wprowadzenie dodatkowego połączenia jest dla kolei nieopłacalne.

Tego rodzaju argumentacja była dla mnie nielogiczna i niezrozumiała. Sam podróżuję często szynobusem i obserwuję w nim coraz większy tłok, a przed wągrowieckim dworcem trudno jest zaparkować samochód. Rosnące zainteresowanie mieszkańców powiatu transportem szynobusowym świadczy o zadowoleniu z usług oferowanych przez Koleje Wielkopolskie.
Niestety, beznadziejna sytuacja na rynku pracy powiatu zmusza wągrowczan do poszukiwania pracy poza granicami powiatu. Nie znajdziemy szybszego i tańszego środka lokomocji do Bolechowa czy Poznania. Nieważne, ile wpływ na tę decyzję miał apel radnych powiatowych, a ile zdrowy rozsądek zarządu Kolei Wielkopolskich. Liczy się przede wszystkim to, że komfort podróży się poprawi.
Uważam, że jako samorząd powiatowy powinniśmy iść dalej i nieustannie lobbować na rzecz poprawy jakości przejazdów na linii Gołańcz - Poznań. Są dwie sprawy, o które powinniśmy jeszcze zawalczyć. Pierwsza to dodatkowe połączenia w niedzielne popołudnie. O ścisku w szynobusie mogą powiedzieć liczni studenci, którzy podróżują w ten dzień niczym śledzie w puszcze na studia do Poznania.
Kolejny pomysł, którego jestem wielkim orędownikiem, to taki, aby część połączeń na linii Gołańcz – Poznań zatrzymywała się wyłącznie na stacjach pośrednich: w Wągrowcu, Skokach i Murowanej Goślinie. Czas przejazdu szynobusu skróci się wówczas do 45-50 minut. Doprowadzi to do sytuacji, że kolejne osoby podróżujące nadal samochodem do Poznania do pracy przesiądą się do naszego lokalnego TGV. Do tego należy przypomnieć, że w przyszłym roku nastąpi rewitalizacja terenów przykolejowych wraz z budową parkingu samochodowego przy dworcu.
Wszystkie czynniki wyżej przeze mnie wymienione mogą stać się determinantem pozytywnych zmian naszej „małej ojczyzny”. Wystarczy mieszanka chęci, szczęścia i nieustępliwości w dążeniu do wytyczonego celu.

Komentarze   

 
+4 #3 mharm 2013-09-15 18:11
Szanowna Redakcjo!
Powyższy materiał byłby ciekawszy, gdyby był zgodny ze stanem faktycznym. A tak niestety rozpowszechnia się nieprawdziwe informacje i stwierdzenia. Przede wszystkim o uruchomieniu dodatkowych pociągów nie zdecydowała spółka Koleje Wlkp., lecz Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego jako organizator przewozów, o czym Pan Radny winien doskonale wiedzieć. Ponadto w odpowiedzi na apel Rady Powiatu Wągrowieckiego ani Koleje Wlkp., ani UMWW nie napisały, że uruchomienie nowych połączeń kolejowych jest nieopłacalne! Na przyszłość proponuję dobrze się zastanowić zanim się coś napisze, żeby potem nie trzeba było prostować błędów.
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+1 #2 mieszkaniec 2013-09-14 21:28
Co za odkrycie! Obydwie gazety wągrowieckie opisywały ten problem wielokrotnie już dawno temu!
Cytować | Zgłoś administratorowi
 
 
+4 #1 Styll&gramatyka 2013-09-14 21:17
panie radny... Proszę na korki z j.polskiego a pózniej dopiero zacząć pisać felietony
Cytować | Zgłoś administratorowi
 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem