środa, 23 maja
20:29

Obywatelska jesień

PalczynskiPalczynski
Powoli kończy się okres wakacyjny. Symbolicznym końcem ferii letnich w Wągrowcu jest zakończenie „Lata na Pałukach”, któremu towarzyszą m.in. wybory miss. W skali powiatu takim symbolicznym zamknięciem wakacji są zapewne dożynki powiatowo-gminne, które w tym roku będą zorganizowane w Mieścisku. Można rzec, że okres ogórkowy właśnie się kończy. Co nastąpi w najbliższym czasie?


Czeka nas jeden z najgorętszych okresów jesiennych w życiu społeczno-publicznym. Już w lipcu ruszyła machina związana z wprowadzeniem w życie budżetu partycypacyjnego w naszym powiecie. Jak rozmawiam z mieszkańcami reprezentującymi różne grupy społeczne, obserwuję spore poparcie dla idei przeprowadzenia w naszym powiecie głosowania w ramach budżetu obywatelskiego. Większość osób identyfikuje się z argumentami zwolenników pozostawienia części środków publicznych (w tym roku będzie to ćwierć miliona złotych) w gestii mieszkańców.
Zdarzają się jednak również głosy krytyczne. Są mieszkańcy, którzy uważają za chybiony pomysł wdrożenie w naszym powiecie budżetu partycypacyjnego, ponieważ od przygotowywania budżetu według tych osób są samorządowcy, a nie mieszkańcy.
Kolejny argument, którym posługują się przeciwnicy budżetu obywatelskiego, to skomplikowana procedura wyboru zadań, które będą realizowane w jego ramach. Nie przekonują mnie jednak te argumenty. Projekt uchwały w sprawie przyjęcia w powiecie wągrowieckim budżetu obywatelskiego został przygotowany na podstawie analizy wielu innych projektów, które zostały skutecznie wdrożone w życie.
Jako zwolennik popularyzacji budżetów obywatelskich wśród społeczeństwa wyjaśniam od razu, że do dyspozycji mieszkańców tej jesieni będzie niecałe pół procenta całości budżetu powiatu. Analizując dotychczasową historię funkcjonowania budżetów obywatelskich należy stwierdzić, że kwota 250.000 zł, zaproponowana przez Zarząd, nie jest kwotą rzucającą na kolana. Mając jednak na uwadze konieczność przeprowadzenia przyspieszonego trybu proceduralnego oraz fakt, że jesteśmy niejako pionierami pomysłu wprowadzenia budżetu obywatelskiego w samorządzie powiatowym, wyrażam opinię, że jest to optymalna na nasze możliwości kwota pieniężna.
Czy jest miejsce na niedociągnięcia? Oczywiście powinno tego miejsca nie być, bądź powinno być go jak najmniej. Jednak pamiętajmy, że żaden inny powiat w Polsce nie zdecydował się wcześniej na tego rodzaju akt konsultacji społecznych.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Aquapark uzaleznienia pakos224px

 

 

Wielkopolskapowiat_wagrowiecki_herbMiasto_WagrowiecGmina_Wagrowiec1_skoki2_golancz3_damaslawek4_miescisko5_wapno
interiaangoragazeta prawnagazety lokalnegłos wielkopolskiitv wągrowiecjamajkakreisbotemotel-azylpietrakradio merkurysdpspltok fmwielspinwillisch_logo
aquapark_wagrowiecnielbaSTART-logo bgzPalucki Bank Spoldzielczy

Na naszej stronie internetowej stosujemy pliki cookies.

Korzystając z naszego serwisu internetowego bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies. Czytaj więcej…

Zrozumiałem